נמצא פתרון למימון סייעת שנייה בגנים, לא מתקציב הרשויות המקומיות

משרד האוצר ומשרד החינוך קיבלו את דרישת ראשי הרשויות המקומיות שלא לממן את הסייעות מכיסם, ויגדילו את תקציב המדינה לתוכנית. רשויות במעמד סוציו־אקונומי נמוך יזכו למימון מלא

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מרכז השלטון המקומי ומשרדי האוצר והחינוך הגיעו היום (חמישי) להסכמות על הגדלת התקצוב לרשויות המקומיות לטובת יישום הוספת סייעת שנייה בגני הילדים לגילאי 4-3. על פי ההסכמות, משרד האוצר ומשרד החינוך יממנו באופן מלא רשויות במעמד סוציו־אקונומי נמוך, ואילו רשויות מאוזנות יזכו לסבסוד של 80%. בכך קיבלו המשרדים את דרישת ראשי הרשויות המקומיות שלא לממן את הסייעות מכיסם. 

לפי ההצעה המקורית של משרד החינוך תקצוב הסייעות על ידי המדינה אמור היה להיות דיפרנציאלי, וזאת לפי מצבה הסוציו־אקונומי של הרשות. אשכולות 3-1, האשכולות הנמוכים ביותר שבהם בעיקר רשויות חרדיות וערביות, היו צפויות לקבל ממשרד החינוך 90% מסך המימון לסייעת. אשכול 4, 80% מימון מהמדינה, אשכולות 7-5, 70% מהמימון מהמדינה, ואשכולות 10-8, מחצית מהמימון — את יתר המימון היו אמורות הרשויות להשלים ממקורות עצמאיים.

ואולם, זמן קצר לאחר ההכרזה על התוכנית, הודיעו מרבית ראשי הרשויות כי לא יוכלו לעמוד בהחלטת המשרד מבלי להעלות ארנונה או לגבות תשלומי הורים. היום סוכם בין מרכז השלטון המקומי, משרד האוצר ומשרד החינוך כי יוקצה תקציב ייעודי נוסף עבור מימון סייעת שנייה ברשויות. במתווה הקודם הוקצו לכך כ-400 מיליון שקלים.

כחלון ובנט במסיבת עיתונאים משותפת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין־מכבים־רעות, חיים ביבס, אמר כי ״שר האוצר משה כחלון ושר החינוך נפתלי בנט נרתמו לסוגיה החברתית ומנעו את הגדלת תשלומי ההורים והעלאת ארנונה. בעזרת התקצוב הנוסף יוכלו הרשויות המקומיות ליישם את הרפורמה הממשלתית באופן מעשי ולשפר את מצב הילדים בגנים״.

שר החינוך בנט הוסיף כי ״הגיל הרך נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו, זהו הגיל המעצב ונמשיך להשקיע בו. ב-1 בספטמבר, כפי שהתחייבנו, תצא רפורמת הסייעת השנייה לדרך, ולכל ילד וילדה בגן יהיה יחס אישי יותר וסביבה עשירה יותר. אני מברך את השלטון המקומי ואת משרד האוצר על שיתוף הפעולה, ומודה להם שנרתמו למען מטרה חשובה זו. כל השותפים מבינים כי השקעה בגיל הרך היא המפתח ליצירת עתיד טוב לילדנו, ועתיד טוב למדינת ישראל”.

שר האוצר כחלון אמר כי "השקעה בחינוך לגיל הרך היא מאבני היסוד לצמצום הפערים החברתיים - גם מבחינה חברתית וערכית, וגם מבחינה כלכלית. מחובתנו להעניק לילדינו הזדמנות שווה. מדובר בצעד שמעיד על סדר עדיפויות חדש של הממשלה ומחזק את הרשויות החלשות יותר״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ