בג"ץ יקיים דיון עקרוני בתשלומי הורים לבתי הספר היחודיים

ארגונים חברתיים טוענים, בעתירות שיידונו מחרתיים, שמשרד החינוך מתיר תשלום של 10,000 שקלים בשנה לתלמיד ויותר, ומעודד בכך קיום בתי ספר לעשירים בלבד

ירדן סקופ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

בג"ץ יקיים מחרתיים דיון עקרוני בעתירות נגד ההיתרים שנותן משרד החינוך לבתי הספר הייחודיים והניסויים בישראל לגבות תשלומי הורים המגיעים לפעמים עד 10 אלפים שקלים ויותר בשנה לתלמיד. העותרים הם ארגונים חברתיים הטוענים שחוזר המנכ"ל, שפורסם לראשונה ב–2013, בתקופת השר היוצא שי פירון, מתיר גבייה גבוהה במיוחד שאינה מוצדקת. השופטים שידונו בעתירות הם אליקים רובינשטיין, נועם סולברג ויורם דנציגר.

הדיון יתקיים במאוחד עם דיון בעתירות הפוכות של הורים בבתי ספר ייחודיים, שטוענים כי הגבלת הגבייה של בתי הספר האלה תיאלץ אותם להיסגר.

בשבועות האחרונים הוגשו לבג"ץ תשובת משרד החינוך ותשובת העותרים והן מגלות כיצד פועל מנגנון אישור תשלומי הורים בבתי ספר ספר ייחודיים וניסויים בישראל, כיצד נקבע גובה תשלומי ההורים ובאלו טענות נגבים התשלומים. העותרים המתנגדים לגבייה, המוגזמת בעיניהם, רואים את עתירתם כמכרעת לעתיד החינוך בישראל. הם מבקשים מבית המשפט ש"יכיר בכך שההכרעה בתיק זה מהותית ומשמעותית ביותר לעיצוב הדרך שבה תצעד מערכת החינוך בישראל בשנים הבאות, הן מבחינת שוויון הזדמנויות והן בפן של כיבוד שלטון החוק". בבסיס העתירה עומדת תפיסתם שבתי ספר, הגובים תשלומים כה גבוהים, באישור ובגיבוי משרד החינוך, נועדו בפועל לבעלי ממון ולהורים עשירים והם פוגעים בעקרונות החינוך הממלכתי.

חוזר המנכ"ל הוא מורכב ומפרק את התשלום לחלקים שונים כמו שעות תל"ן (תוכנית לימודים נוספת), רכישת שירותים מרצון והפעלת בית הספר אחר הצהריים. לפי משרד החינוך, הסכום המרבי שנקבע בחוזר הוא 6,800 שקלים להורה בשנה. אך ממסמכי ועדות החריגים וועדות הייחודיים, המאשרות חריגה מתשלומים אלה ושנשלחו לבג"ץ לדיון, עולה שיש בתי ספר הגובים סכומים גבוהים הרבה יותר, המגיעים ל–10,000 שקלים בשנה ויותר (ראו טבלה).

העותרים מראים שבבתי ספר אלה משולמות לפעמים משכורות גבוהות במיוחד לבעלי תפקידים. בבית הספר הדמוקרטי אדם בירושלים, למשל, מממנים תשלומי ההורים שכר של מזכיר וגזבר עמותה בסך של 147,801 בשנה, והשלמת שכר למורים בגובה של 50–60 אלף שקלים בשנה.

העותרים גם מוחים על כך שמשרד החינוך לא מסר את ההרכב החברתי־כלכלי של התלמידים בבתי הספר האלה, את שכר המורים ואם יש בהם מורי קבלן, האם יש בבתי הספר פעילות עמותות או גופים פרטיים ואם הם ממיינים תלמידים וכיצד. יש לציין כי רק בשבוע שעבר אישרה ועדת החינוך של הכנסת את תשלומי ההורים בבתי הספר. הם עומדים כביכול על עד כ–1,800 שקלים לתלמיד תיכון, וכ–1,100 לתלמיד ביסודי.

העתירה מתייחסת לבתי ספר ייחודיים וניסויים המקבלים ממשרד החינוך תקציב של 100% ובכל זאת גובים תשלומים גבוהים מהורים. בישראל יש עוד עשרות בתי ספר המוגדרים מוכרים שאינם רשמיים, דוגמת "הריאלי" בחיפה, המקבלים ממשרד החינוך 75% מהתקציב וגובים תשלומי הורים גבוהים במיוחד.

בתשובת משרד החינוך לבג"ץ מצוין כי בשנים 2010–2014, 37 בתי ספר הוכרו כייחודיים. 20 מהם קיבלו אישור לגביית תשלומי הורים חריגים, ובית ספר אחד גבה תשלומים גבוהים ללא אישור. המשרד עצמו מודה כי "עצם העובדה שלא נערכו פניות לוועדות מחוזית או ארצית, אינה מלמדת שאין חריגות גבייה מתשלומי הורים באותם מחוזות, אלא ייתכן וישנה גביית תשלומי הורים שלא כדין שאינה מדווחת על ידי בית הספר למשרד החינוך". בתגובת המשרד ציינו כי ועדות חריגים ארציות אישרו לתשע"ה 18 בקשות גבייה חריגות במלואן ועוד 19 באופן חלקי, ו"לעתים אושרו סכומים הגבוהים מן המדרגות שנקבעו בחוזר המנכ"ל". המטרה לפי המשרד היא הפחתת תשלומי הורים עד שנת תשע"ז. ולא, תישקל נקיטת סנקציות נגדם.

מגישי העתירה נגד חוזר המנכ"ל הם האגודה לזכויות האזרח, האגודה למען יוצאי אתיופיה, הילה וידיד המיוצגות על ידי עו"ד הרן רייכמן מטעם הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך, הפקולטה למשפטים, באוניברסיטת חיפה.

העותרים כותבים בין היתר כי "מהנתונים שהוצגו מצטיירת תמונה ברורה של הכשרת קיומם של בתי ספר סגרגטיביים ציבוריים, שנועדו לאוכלוסיות מסוימות בלבד, בניגוד לעקרונות הדין", וכי מוסדות אלה מתנהלים "כגופים פרטיים הפועלים כרצונם, תוך גביית תשלומי הורים מופקעים והדרת אוכלוסיות מוחלשות שאינן יכולות לשאת בתשלומים אלו... עיקרון היסוד של חינוך חינם נרמס עד דק דווקא על ידי משרד החינוך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ