ירידה של 70% בקצב עזיבת מבקשי המקלט מאפריקה

על פי נתונים שהציג היום שר הפנים שלום, בחצי הראשון של 2015 עזבו את ישראל 1,437 אפריקאים לעומת כ–4,800 בתקופה המקבילה אשתקד. לדבריו, חלה ירידה חדה גם במספר המסתננים החדשים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

ירידה חדה של כ–70% בקצב מאפריקה. מתחילת השנה עזבו את ישראל 1,437 אזרחי אריתריאה, סודאן ומדינות נוספות באפריקה. זאת, לעומת 4,795 אפריקאים ששבו למדינותיהם או יצאו למדינות אחרות במחצית הראשונה של 2014. רוב העוזבים מתחילת 2015 היו אזרחי אריתריאה ומיעוטם אזרחי סודאן – היפוך מגמה לעומת השנה שעברה. את הנתונים הציג הבוקר שר הפנים, סילבן שלום, בסקירה ראשונה מאז נכנס לתפקיד בוועדת הפנים של הכנסת.

שלום לא הבהיר אם בכוונתו להמשיך במדיניות קודמיו בכל הנוגע למבקשי המקלט מאפריקה או שיערוך בה שינויים. הוא ציין כי בישראל שוהים כיום כ-45 אלף אפריקאים. בתשובה לשאלתה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ), אם בכוונתו להעניק רישיונות עבודה לאזרחי אריתריאה וסודאן שאין אפשרות לגרשם, אמר שלום כי גם כך הם עובדים: "אין מסעדה בתל אביב שלא עובדים שם, אין בית מלון בתל אביב שלא עובדים בו, בכלל בתי המלון בארץ רק באילת 2,500 עובדים בבתי המלון".

שר הפנים סילבן שלום (מימין) וסגנו, ירון מזוז בוועדת הפנים, היוםצילום: אמיל סלמן

שלום ציין כי מתחילת השנה 41 אפריקאים הסתננו לישראל דרך גבול מצרים. "בתופעת ההסתננות אנחנו רואים ירידה דרמטית", אמר. "המצב הזה שיש גדר כמובן משפיע. זה שיש מלחמה בסיני זה גם משפיע. המצב שבו הם ומשם בספינות ובאוניות לחופי סיציליה זה גם משפיע", הוסיף. הוא לא התייחס כלל להחזקתם של מבקשי מקלט במתקן חולות, לכליאתם בסהרונים ולמדיניות הגירוש לרואנדה ולאוגנדה.

עוד דיווח לוועדה כי נוסף ל–73,500 עובדים זרים חוקיים וכ–46,400 עובדים פלסטינים, שוהים היום בישראל יותר מ–150 אלף זרים שאינם חוקיים – 45 אלף אפריקאים, 90 אלף תיירים שאשרתם פגה ו–15,500 עובדים זרים לא חוקיים שרישיונם פג. כמו כן ציין כי אתמול אישר קבינט הדיור, בניגוד לדעתו, את יוזמת שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט להביא לישראל עוד 20 אלף עובדים זרים ולהעניק היתרים ל–8,000 עובדים פלסטינים נוספים בענף הבנייה.

"אני מתנגד באופן שנים ", אמר שלום בוועדת הפנים. "הוא לוקח מקומות עבודה מישראלים, מצעירים. מאוד לא אהבתי את ההחלטה להגדיל את מספר העובדים הזרים בארץ. בעיריית תל אביב המקום הכי מבוקש לעבוד בזבל. אומרים רוצים להביא עובדים זרים לבנייה כי ישראלים לא רוצים לעבוד. אני אומר 'תשלמו – יבואו'. בתברואה בתל אביב יש מלחמות עולם להכניס את הבן, נכד ממשיך. אם לא ישלמו לא יבואו".

שלום אמר כי למתן היתרי עבודה לפלסטינים יש משמעויות נוספות. "גם הם לוקחים מקומות עבודה, שיהיה ברור, אבל יש לזה היבטים נוספים. אנחנו נגד לינת לילה שלהם", הבהיר. הוא ציין לטובה, למשל, כי בשבוע שעבר אושרה כניסתם של עוד 1,500 עובדים ירדנים נוספים לאילת, ללא לינה. "זה לא בא על חשבון העובדים הישראלים החיים בעבודה מועדפת. מדובר בסוג של עבודות שהיום הם מחליפים את המסתננים", ביקש להדגיש והוסיף: "אם כבר רוצים עובדים זרים, שיביאו ירדנים".

שלום אמר כי בשל העומסים הרבים בלשכות האוכלוסין, בעיקר בערים הגדולות, הוא פועל לפתוח לשכות נוספות ברחבי הארץ. "גם מעמיס מאוד על הלשכות. אם תעודת זהות או דרכון רגילים לוקחים שש דקות, ביומטרי לוקח 18 דקות. זה מגדיל את הזמן שאותו פקיד עסוק. אנחנו פועלים כדי להגדיל את מספר הלשכות", אמר. הוא הבהיר כי רשויות שיבקשו לפתוח לשכה בתחומן יידרשו לספק מבנה ולשאת בחלק מהעלויות.

שלום פתח את דבריו בביקורת על העברת רשויות התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר ואמר כי המודל הזה אינו נכון. רוב הסקירה שלו עסקה ברשויות המקומיות. הוא ציין ביו השאר כי בכוונתו להוביל רפורמה בתחום הארנונה, להפחית את הרגולציה על השלטון המקומי ולדאוג ל"צדק חלוקתי" באמצעות שינויי גבול וחלוקת הכנסות בין רשויות מקומיות. "נושא צדק חלוקתי יהיה אצלי נושא מרכזי שבו אני אעסוק. אני מאמין בזה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ