דו"ח המטה למאבק בגזענות בישראל: עלייה משמעותית בגילויי גזענות בארץ

לפי הדו"ח, בשנה האחרונה נרשמו 237 אירועים של גילויי גזענות מתוכם 192 אירועים כלפי הציבור הערבי. ממצאי הדו"ח יוצגו בכנסת באירוע השקת השדולה למאבק בגזענות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הלחימה בעזה בקיץ הקודם ומערכת הבחירות האחרונה, הובילו לעלייה משמעותית בגילויי גזענות בארץ, לרבות נגד הציבור הערבי - כאשר הרשתות החברתיות והאינטרנט ככלל מהווים מצע פורה. כך עולה מדו"ח של המטה למאבק בגזענות בישראל, שממצאיו יוצגו היום (שלישי) בכנסת באירוע מיוחד להשקת השדולה למאבק בגזענות. בראש השדולה עומדות חברות הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ומיכל בירן (המחנה הציוני).

לפי הדו"ח, בשנה האחרונה התרחשו 237 אירועים של גילויי גזענות. 160 מהאירועים תועדו במהלך תקופת מבצע "צוק איתן". כמו כן, הממצאים מלמדים על עלייה בגזענות כלפי הציבור הערבי בארץ: בדו"ח המתייחס לשנת 2013, דווח על 113 אירועי גזענות כלפי ערבים - ואילו בדו"ח הנוכחי מספר האירועים עלה ל-192.

אירוע גזעני, לפי הדו"ח, כולל הן גילויי אלימות מילולית או פיזית, והן התנהלות של הרשויות והממסד, כולל הצעות חוק של חברי כנסת והתבטאויות של נבחרי ציבור.

הפגנה נגד גזענות, בירושלים שנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנחנו חיים במדינה הזו ומודעים לעלייה במקרי האלימות על רקע גזעני, אבל הדו"ח מאשש בסטטיסטיקה את הרגשת המועקה והסכנה", אמרה ח"כ תומא סלימאן. "הדו"ח מצביע על עלייה מדאיגה במקרי ההסתה וההתבטאויות הגזעניות של נבחרי ציבור ומקבלי החלטות".

במקביל, דו"ח המרכז הרפורמי לדת ומדינה — "הכתובת על ה-WALL", חושף לראשונה מחקר מקיף אודות הסתה גזענית כנגד האוכלוסייה הערבית בישראל במרחב המקוון. על פי המחקר, שנערך בין החודשים יולי ואוקטובר אשתקד, 30% מהקריאות הגזעניות שהופיעו ברשת באותה תקופה קראו לנקיטת אלימות כלפי ערבים, או הביעו תמיכה בפעולות אלימות נגד ערבים.

נתון נוסף מראה כי קרוב ל–40% מהקריאות היו קריאות להחרים עסקים בהם עובדים ערבים וקריאות ל"עבודה עברית". עוד נאמר בדו"ח כי על אף ניסיונות לנקוט צעדים משפטיים כלפי מפעילי דפי פייסבוק גזעניים בעקבות אירועי קיץ 2014, לא נראה כי רשויות אכיפת החוק גיבשו מדיניות ברורה, אחידה וארוכת טווח למיגור ההסתה באינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ