האוניברסיטאות יגדילו את הבונוסים על בגרות בחמש יחידות במתמטיקה

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע כי הוא תומך ביוזמת משרד החינוך להעלות את הבונוס ל-30 נקודות במקום 25 הניתנות כיום לרוב, בשל הירידה במספר התלמידים הניגשים לבחינה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) הודיע היום (רביעי) כי הוא תומך ביוזמת שר החינוך, נפתלי בנט, ויעלה את הבונוס הניתן למועמדים למוסדות בחמש יחידות מתמטיקה ל-30 נקודות לפחות.

מטרת היוזמה של משרד החינוך היא להפוך את הבחירה בחמש יחידות מתמטיקה לאטקרטיבית יותר לתלמידים, לאחר שבשנים האחרונות ירד שיעור הניגשים לבחינה לפחות מ-10%.

כיום עומד הבונוס על 25 נקודות וישנם מוסדות שכבר העלו אותו ל-30 ויותר, כמו הטכניון. הבונוסים על ציוני הבגרות ניתנים במקצועות שונים בארבע וחמש יחידות לימוד לפי ראות עיניה של כל אוניברסיטה. הם מתווספים לממוצע הבגרויות בעת הגשת המועמדות למוסדות השונים ושילוב של הממוצע עם הבונוסים וציון הפסיכומטרי קובע את סיכויי הקבלה לתוכניות ומוסדות שונים. בשנים האחרונות ניתן בדרך כלל בונוס של 25 נקודות לבוגרי חמש יחידות מתמטיקה, ו-12.5 נקודות לבוגרי ארבע יחידות. 

תלמידים ניגשים לבגרות במתמטיקה ברמת גן, במאי האחרוןצילום: אילן אסייג

גובה הבונוס הסופי יקבע על ידי כל אחת מהאוניברסיטאות מתוך כוונה לאפשר את מתן הבונוסים במתכונת החדשה מוקדם ככל האפשר. ועד ראשי האוניברסיטאות ביקש משר החינוך לפעול להקמת ועדה משותפת לוועד ראשי האוניברסיטאות ולמשרד החינוך שתלווה את המהלך וכן תבחן את הבונוסים הניתנים בתחומי לימוד נוספים. המטרה היא שהבונוס על 5 יחידות מתמטיקה יהיה אף גדול יותר מ-30 נקודות.

שר החינוך נפתלי בנט אמר היום כי "מדינת ישראל מצויה באיום חמור. ירדנו מ-13 אלף מסיימי חמש יחידות מתמטיקה ל- 8,500. אני נחוש להפוך את המגמה. מתן בונוס של 30 נקודות יניע אלפי תלמידים ללימודי חמש יחידות לימוד. בימים אלה אנו בונים תכנית לאומית בנושא המתמטיקה. חשוב לנו שתלמידים ותלמידות יבינו שמתמטיקה היא בסיס לקידמה, לטכנולוגיה, לחשיבה ולהצלחה אישית ולאומית".

פרופ' פרץ לביא, יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא הטכניון הוסיף כי "בשאיפה למצוינות ולהובלה ברמה הבינלאומית, עלינו להתחיל מנקודת פתיחה טובה יותר. היוזמה של שר החינוך תאפשר לנו לקצר את הדרך למצוינות במדעים מדויקים ובהנדסה, ותשחרר אותנו מהחובה להשקיע את הזמן היקר בהקניית בסיס הידע הנדרש”.

לביא אמר עוד כי "אנו עוקבים בדאגה אחר המגמה של ירידת מספר התלמידים הלומדים בהיקף של חמש יחידות מתמטיקה. כתוצאה מכך פחות ופחות תלמידים מגיעים לאוניברסיטאות עם רמת לימודים מספקת במתמטיקה מה שדורש מאתנו יישום של תכניות שנועדו להקנות להם את בסיס הידע שרק לאחר השלמתו ניתן להתקבל ולהצליח בלימודים במדעים מדויקים ובהנדסה. בשאיפה למצוינות ולהובלה ברמה הבינלאומית, עלינו להתחיל מנקודת פתיחה שתאפשר לאוניברסיטאות ולתעשייה לעמוד בשורה הראשונה של המחקר ושל הידע. זוהי מגמה שהשינוי שלה צריך להיעשות בבתי הספר״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ