בג״ץ מתיר לבתי ספר ייחודיים לגבות תשלומי הורים של יותר מ-10,000 שקלים בשנה

בעקבות עתירת ארגונים חברתיים נגד התשלומים הגבוהים, קבע בית המשפט כי אין להתערב במודל של משרד החינוך - שטען כי פועל להפחתת התשלומים, אך יש לבחון אותו "בתנועה ובאופן מתמיד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופטי בג״ץ החליטו שלא להתערב במדיניות משרד החינוך המתירה גביית תשלומי הורים גבוהים במיוחד בבתי הספר הייחודיים. השופטים אליקים רובינשטיין, יורם דנציגר ונועם סולברג דנו בנושא שלשום ופרסמו היום (חמישי) החלטה בעתירה מאוחדת בנושא בתי הספר הייחודיים. "לטעמנו יש לתת אפשרות לדגם שמפעיל המשרד לפעול, תוך בחינתו בתנועה ובאופן מתמיד", נקבע בהחלטה.

העותרים הם ארגונים חברתיים הטוענים שחוזר המנכ"ל, שפורסם לראשונה ב–2013, בתקופת השר היוצא שי פירון, מתיר גבייה גבוהה במיוחד שאינה מוצדקת. הדיון התקיים במאוחד עם דיון בעתירות מנוגדות של הורים בבתי ספר ייחודיים, שטוענים כי הגבלת הגבייה של בתי ספר אלה ל-6,800 שקלים תיאלץ אותם להיסגר. במהלך הדיון טען משרד החינוך כי הוא מתיר כעת תשלומים גבוהים יותר מהמותר בחוזר המנכ״ל על מנת להוריד את התשלומים בהדרגה.  

"דעתנו העקרונית היא כי המאמץ שמציג משרד החינוך להגברת השוויון הוא מאמץ ראוי. אכן, בעולם אידיאלי לא היה מאמץ זה נחוץ, ולא היינו דנים בעתירות הללו; בעולם אידיאלי היו הכל מקבלים תקציב בשוויון, ההורים לא היו נאלצים כמעט לשלם, ואיכות החינוך היתה שווה", כתב השופט רובינשטיין, החתום על החלטה. ״דא עקא שאין זה העולם בו אנו חיים, ולאורך השנים התפתחו בתי ספר רבים המהווים מסגרות חינוכיות לעצמם, והגובים מן ההורים תשלומים שמעבר לתקצוב הממלכתי והעירוני; מטבע הדברים עסקינן בבעלי יכולת. את זאת מבקש משרד החינוך לשנות לעבר שוויון ולו גם בהדרגה, ותוך גמישות של ועדות ייחודיים וועדות חריגים. איננו יודעים אם המודל שפותח הוא הטוב ביותר, אך בנסיבות אלה איננו סבורים לכאורה כי הוא בלתי סביר, מכל מקום לא בלתי סביר קיצונית״.

במסמכים שהגיש המשרד לבג״ץ, נחשפו רמות התשלום הגבוהות בבתי הספר המדוברים, כך למשל בדמוקרטי בקרית אונו גובים 11,900 שקל בשנה, בנטעים רמת גן 10,000 שקל, במיתר כפר גלים 13,200, בדמוקרטי שחף בשהם 12,850, בתיכון לאמנויות תלמה ילין בגבעתיים 10,600, בבית ספר פלך הדתי לבנות 11,900 ובאורים אנתרופוסופי הכפר הירוק — 19,800.

השופט רובינשטיין כתב עוד כי ״משרד החינוך בתוך עמו הוא יושב; על כן לטעמנו יש לתת אפשרות לדגם שמפעיל המשרד לפעול, תוך בחינתו בתנועה ובאופן מתמיד, וראוי שגם יהא דיווח לוועדת החינוך בכנסת. ואולם, הדגל המתנוסס והכותרת עניינם מאמץ עקבי לשוויון. ועוד, לטעמנו על כל גורם חינוכי המבקש לייחד עצמו או לזכות להחרגה, להגיש בקשות לוועדות הרלבנטיות ובמועד, בדעתנו בשלב זה לעקוב אחר התהליך". 

השופטים קבעו כי על המדינה להעביר הודעת עדכון בתוך ארבעה חודשים, ו-21 יום לאחר מכן יגיבו הצדדים הנוספים. 

מגישי העתירה נגד חוזר המנכ"ל הם האגודה לזכויות האזרח, האגודה למען יוצאי אתיופיה, הילה וידיד המיוצגות על ידי עו"ד הרן רייכמן מטעם הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך, הפקולטה למשפטים, באוניברסיטת חיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ