ירידה קלה באחוז הזכאים לבגרות בתשע״ד

מנתוני משרד החינוך לשנת הלימודים הקודמת עולה כי שיעור הזכאות לבני 17 בישראל עומד על 52.7%. הירידה מושפעת בעיקר מהישגים נמוכים של המגזר היהודי, כולל החרדים ומהמגזר הבדואי

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך פרסם היום (שלישי) את נתוני הזכאות לבגרות לשנת הלימודים תשע"ד. מהנתונים עולה כי חלה ירידה קלה באחוז הזכאים לבגרות, שרק בשנת תשע"ג עבר את רף ה-50%. שיעור הזכאות בקרב בני ה-17 בישראל ירד ל-52.7%, לעומת 53.4% בשנה שלפני כן. עם זאת, שיעור הזכאות בקרב הלומדים בכיתה י"ב ממשיך לעלות - 65.5%, לעומת 64.2% בשנה שלפני כן. מדובר בעלייה מצטברת של 7.7% לאורך חמש שנים בקרב הלומדים, ושל 6.6% בקרב קבוצת בני ה-17 באופן כללי (תלמידים וכאלה שנפלטו ממערכת החינוך יחד). 

בחינת עומק של הנתונים לפי מגזרים, מגלה כי הירידה במספר הזכאים בקבוצת בני ה-17 מושפעת בעיקר מהמגזר היהודי, כולל החרדים, ומהמגזר הבדואי. במגזר היהודי ללא חרדים חלה ירידה של קצת יותר מ-1% בשיעור הזכאים - מ-72.2% בתשע״ג ל-70.9% בתשע״ד. עם זאת, מתוך אלה שלמדו בכיתה י"ב עלה שיעור הזכאים ל-75.1% לעומת 73.5% בשנה שלפני כן.

במגזר החרדי חלה ירידה בזכאים לבגרות הן מקרב הלומדים והן בקרב קבוצת הגיל. בקרב הלומדים ירד שיעור הזכאים ל-15.9% בתשע״ד והוא הנמוך ביותר שנרשם זה 6 שנים. ניתן לראות כי בקרב החרדים הלומדים ישנה ירידה בשיעור הזכאים בשנים האחרונות, עם עליות קטנות מדי פעם, אך לפי הנתונים בשנת תשס״ט (2009-2008) עמד שיעור הזכאים שם מקרב הלומדים על 22.3% ומאז רק ירד. בקרב בני ה-17 החרדים היה שיעור הזכאים בתשע״ד 8.6%, ירידה קטנה מתשע״ג, אז היהה שיעור הזכאים 9%, הנתון הגבוה ביותר ב-6 השנים האחרונות. 

במגזר הלא יהודי כולו (משרד החינוך מפלח קבוצה זו לקבוצות משנה: ערבים - מוסלמים ונוצרים; דרוזים; ובדואים בנגב) חלה עלייה בשיעורי הזכאות הן בקרב קבוצת הגיל והן בקרב הלומדים. מבין בני ה-17 עלה השיעור במתינות ל-45.9% לעומת 45.7% בשנה שלפני כן, ואילו בקרב הלומדים עלה שיעור הזכאות באופן משמעותי מ-55.5% בתשע״ג ל-59% בתשע״ד. יש לציין כי במגזר הלא יהודי נותרים נתוני הזכאות בקבוצת הגיל די רחוקים מ-50%, הרבה מאחורי המגזר היהודי. 

בחלוקה בתוך המגזר הערבי חלה עלייה בשיעור הזכאות בקרב הערבים, ללא הדרוזים והבדואים בנגב. בקרב הלומדים עלייה מרשימה מ-54.7% בתשע״ג ל-59.5% בתשע״ד. בקרב קבוצת בני ה-17 עלה השיעור ל-47.8% בתשע״ד, לעומת כאחוז פחות מזה בשנה שלפני כן. 

גם בקרב הדרוזים חלה עלייה מרשימה בזכאים מקרב הלומדים מ-68.6% ל-73.1%. בתוך קבוצת בני ה-17 עומד שיעור הזכאים על 61.8%, בדומה לשנה שלפני כן, אז עמד על 61.5%.

במגזר הבדואי בנגב ירד שיעור הזכאים לבגרות. בקרב קבוצת הגיל עומד שם שיעור הזכאים בתשע״ד על 30.3% בלבד, לעומת 32.3% בשנה שלפני כן. ובקרב הלומדים, צנח שוב שיעור הזכאים מתחת לרף החמישים אחוזים ל-47.5%, לאחר שבשנה שלפני כן הגיע ל-50.3%. 

פילוח מגדרי של הנתונים מראה כי בנות זכאיות יותר מבנים לתעודת בגרות, בתוך קבוצת הלומדים הגיע שיעור הבנות הזכאיות בתשע״ד ל-68.7%, לעומת 61.8% מהבנים. 

שר החינוך נפתלי בנט, שהנתונים מתייחסים לתקופת כהונתו של קודמו, שי פירון, אמר כי ״שיפור תעודת הבגרות היא לא רק משימה פדגוגית – זוהי משימה לאומית, המשק הישראלי של מחר זוהי תעודת הבגרות של היום. המשימה הראשונה שלנו היא להגדיל את אחוז הזכאים לבגרות, לצד השבחת איכות תעודת הבגרות והגדלת מספר תלמידי חמש יחידות במתמטיקה. המשימה השנייה: אנו נטמיע שחינוך הוא לא עניין של גאוגרפיה – אלא של מוטיבציה, ונצמצם את הפערים בין הפריפריה למרכז. האקדמיה צריכה לראות יותר מגוון של אוכלוסיות בשעריה, זה נכון לתלמידים, זה נכון גם לאקדמיה וזה נכון למדינה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ