לפיד: התנועה הקיבוצית נותנת במה לשוברים שתיקה; התנועה: הוא מוציא דברים מהקשרם

בתנועה הסבירו כי לפעילות שערכו הוזמנו גורמים רבים ובהם גם נציגי קציני צה"ל ופורום המשפחות השכולות. "מצער לראות כיצד פוליטיקאי עושה שימוש ציני במידע חלקי מבלי לבדוק את האמת", טענו

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

חבר הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד) תקף אתמול (שישי) בעמוד הפייסבוק שלו את התנועה הקיבוצית מכיוון שלדבריו, הזמינה את אנשי הארגון שוברים שתיקה להרצות בפני חניכים באירוע הרפסודיה של התנועה.

"הנה עוד הוכחה – למי שצריך – לכך שיש בשמאל הישראלי כאלה שירדו מהפסים", כתב לפיד בתחילת הפוסט שפרסם. בהמשך, תיאר יו"ר יש עתיד את אנשי ארגון שוברים שתיקה אנשים "שמסתובבים ברחבי העולם בסיוע מימון זר, ומכפישים את מדינת ישאל בעזרת עדויות אנונימיות".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בתנועה הקיבוצית הגיבו על דבריו של לפיד בעמוד הפייסבוק שלהם, וטענו מנגד כי "מצער אותנו לראות כיצד פוליטיקאי בישראל עושה שימוש ציני, ממידע חלקי שאינו מדיוק ושהוצא מהקשרו וזאת מבלי לבדוק את האמת". עוד כתבו, כי אנשי התנועה מנסים להגיב בדף הפייסבוק של לפיד אולם תגובותיהם מוסתרות.

אנשי התנועה פרסמו בפוסט רשימה של גורמים נוספים שהוזמנו לפעילות על מנת לשאת דברים: "הוזמנו נציגים של הבית היהודי, קציני צה"ל ששוחחו על שירות משמעותי, חיילים בודדים שסיפרו על אופי שירותם, נציגים ממפלגת כולנו שעסקו במצב החברתי, פורום המשפחות השכולות, התנועה לעתיד הנגב המערבי. נוסף לאלו הרצתה לימור ספראי מהקיבוץ הדתי שדיברה על פצעי ההתנתקות, סא"ל דותן רזילי רכז מחלקת ביטחון של התנועה אשר דיבר על חשיבות ההתנדבות למסלול קצונה בצבא ועוד".

הרפסודיה היא פעילות מטעם התנועה הקיבוצית, וחברים בה כ-3,000 חניכים מכיתות ט'-י"ב. הפעילות המרכזית היא חציית הכנרת ברפסודות שנבנו על ידי החניכים, לצד פעילויות חינוכיות בנושאי חברה, כלכלה ותרבות. השנה מתקיימת הרפסודייה בסימן 20 שנה לרצח יצחק רבין, ובערב הראשון התקיימו מעגלי שיח שהובלו על ידי אנשים מארגונים שונים. לא מוטלת על החניכים חובה להשתתף בערב.

בשבוע שעבר, בזמן מעגל השיח בהשתתפות נציגי תנועת שוברים שתיקה, התרחש במקביל גם מעגל שיח בהשתתפות תנועת  "האמת שלי", תנועה שדוגלת במתן גיבוי מורלי לחיילי צה"ל ולהגנת מעמדם ותדמיתם ברחבי העולם, כך לפי הגדרת התנועה.

לפיד טען בעמוד הפייסבוק שלו כי רק אחרי תלונות רבות "של צעירים שהזדעזעו מהשקרים של שוברים שתיקה החליטו ברפסודיה שגם לאמת מגיע שישמעו אותה", ואז הוזמנו נציגים גם מהאמת שלי. אולם, בדף התנועה הקיבוצית נכתב כי "באירוע הרפסודיה של התנועה הקיבוצית הוזמנו מראש והשתתפו ארגונים ומרצים רבים מכל קצוות האוכלוסייה. לא בדיעבד, לא 'אחרי תלונות רבות של צעירים' - כמעט כל הארגונים והמרצים הוזמנו מראש". עוד נכתב בעמוד התנועה הקיבוצית כי הם לא מוכנים לשמש כר להשמצות פוליטיות "שכן, כתנועה ציונית אנו מאמינים שמחובתו של כל אזרח לשרת שירות משמעותי ותורם, ולראייה, בני הנוער מהקיבוצים היו מאז ומתמיד חלק מחוד החנית בצה״ל ומובילים באחוזי גיוס מהגבוהים במדינה במסלולי קצונה".

מזכ"ל מפלגת העבודה ח"כ חיליק בר, הגיב גם הוא בעמוד הפייסבוק שלו על דבריו של לפיד, ותקף אותו בחריפות:  "שמע, אתה האחרון שתלמד את התנועה הקיבוצית, ואת בניה ובנותיה, מה היא ציונות ומה היא אהבת הארץ. לוחמים בני התנועה הקיבוצית נהרגו במבצע צוק איתן בקיץ האחרון. שמונה לוחמים שגדלו והתחנכו בתנועה הקיבוצית, שמונה לוחמים שהשתתפו באחד הקיצים הקודמים באותה רפסודיה שהתנועה הקיבוצית מארגנים מזה שנים", כתב. בהמשך הוסיף בר ביקורת כלפי ח"כ חיים ילין (יש עתיד) אותו הגדיר כ"נציג התנועה הקיבוצית" במפלגתו: "זה הזמן להגיד ליו"ר המפלגה שלך לשתוק, פשוט לשתוק. חיים, השתיקה שלך בעניין מעליבה".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' כתבה כי "יאיר לפיד חיפש קבוצה חדשה בישראל להשתלח בה בערב תשעה באב, היום בו חרב הבית בגלל שנאת חינם, ומצא את בני הנוער של הרפסודיה בכנרת, אירוע מקסים של אלפי בני נוער מהקיבוצים ומתנועות הנוער ערב גיוסם לצה"ל". יחימוביץ' הוסיפה כי על שוברים שתיקה "אפשר לומר לכל הפחות שהם היו, וחלקם עודם, חיילים וקצינים קרביים, בניגוד ללפיד, לוחם נועז אל מול פני האויב בשורות העיתון 'במחנה'", והוסיפה בפנייה אישית ללפיד: "יופי יאיר, עשית את זה. ליבית אש של שנאה חדשה. כתבת סטטוס שאפילו בנט לא היה מעלה על דעתו להעלות".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית לשעבר ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) התייחס אף הוא בפייסבוק וכתב: "אנחנו לא זקוקים לשיעורי מולדת ולחינוך מחדש. במשך כל השנים בחינוך הקיבוצי וגם בפעילות התנועתית דאגנו להביא את מכלול הדעות, ואתה בעצמך השתתפת לא פעם בכנסים אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ