הרשויות הערביות ביקשו מנתניהו 6.4 מיליארד שקל לחיזוק היישובים הערביים

ועד ראשי הרשויות הערביות הודיע כי בכוונתם להשבית את הרשויות ב-1 בספטמבר אם הממשלה לא תענה לדרישותיהם. לדברי גורמים בוועד, נתניהו אמר שיבחן שילוב ההצעה בתקציב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועד ראשי הרשויות הערביות הגיש היום (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית עבודה רב-שנתית, שבמסגרתה הם מבקשים להקצות 6.4 מיליארד שקלים מתקציב 2015 ו-2016 לחיזוק הרשויות ולצמצום הפערים מול הרשויות היהודיות. התוכנית שגיבש צוות מצומצם מטעם ראשי הרשויות, יחד עם מרכז "מוסאוא" וכלכלנים מהחברה הערבית, נאמדת ב-32 מיליארד שקלים ומתייחסת לכל סוגיות הליבה הנוגעות ליישובים הערבים.

ראש מועצת ערערה, מדר יונס, שהשתתף בפגישה ונמנה עם חברי הצוות שהכין את תוכנית העבודה, אמר כי נתניהו הציע במהלכה להקים ועדת שרים בראשותו, שתדון בסוגיות הנוגעות לחברה הערבית. כמו כן, לדברי יונס, ביקש ראש הממשלה לדון בשילוב ההצעה שגיבשו ראשי הרשויות בתקציב המדינה, בלי להתחייב לכך שאכן תאושר. 

"הפגישה היתה עניינית, אבל לא יצאנו עם משהו קונקרטי שאנו יכולים לבשר לתושבים ולראשי הרשויות. הבהרנו לראש הממשלה כי אי היענות עשויה להוביל לצעדי מחאה כולל השבתה", אמר יונס. לדביו, בימים הקרובים תתכנס מזכירות ועד ראשי הרשויות כדי לדון בהתפתחויות ולהחליט על הצעדים הבאים.

אום אל פחם, ארכיוןצילום: אייל טואג

הפגישה תוכננה להתקיים בשבוע שעבר, אך לשכת ראש הממשלה דחתה אותה ערב קודם לכן לאוגוסט - מה שגרר תגובות זועמות מצד ראשי הרשויות, שדרשו לקיים את הפגישה לפני אישור מסגרת התקציב. ראשי הרשויות העבירו מסרים ללשכת ראש הממשלה שאם לא תוקדם הפגישה, בכוונתם לפתוח במחאה ואף אמרו שהם "ינהרו" לירושלים, זכר להתבטאותו של ראש הממשלה ביום הבחירות, לפיה הערבים נוהרים לקלפיות. בימים האחרונים קיבל יו"ר הוועד וראש עיריית סכנין מאזן גנאיים הודעה על הקדמת הפגישה להיום.

בתחילת החודש וערב המועד הראשון לפגישה שיגר גנאיים מסמך לראש הממשלה שבו הציג את עיקרי התכנית והדרישות התקציביות, שנקבעו לפי הערכות תקציביות שביצעו חלק ממשרדי הממשלה ומחקרים אקדמיים שנערכו באחרונה.

ראשי הרשויות ציינו כי בעשרים השנים האחרונות ספרו שבע החלטות ממשלה שדנו בהקצאת תקציבים ותכניות כלכליות לחברה הערבית, אך בשנים האלה המשיך המצב הכלכלי והחברתי בחברה הערבית להידרדר, לדבריהם מכיוון ששרי הממשלה השונים הנהיגו מדיניות מפלה בהקצאת המשאבים. טענה נוספת של ראשי הרשויות היא שהתכניות הכלכליות מעולם לא תוקצבו על בסיס סקר צרכים אמיתי, אלא נעשו על מנת לצאת ידי חובה.

בתכנית עצמה מפרטים ראשי הרשויות את דרישותיהם בכל התחומים, לצד התקציב הדרוש למימושן. הרשימה כוללת בין היתר את סוגית תכניות המתאר ושטחי השיפוט, דרישה לפיתוח אזורי תעשייה ומסחר, שיקום תשתיות התחבורה והדרכים, חיזוק התיירות והחקלאות וחיזוק הרשויות עצמן באופן כללי.

חברי ועד ראשי הרשויות הסבירו כי הם מבינים שלא ניתן יהיה לסגור בישיבה אחת את כל הפערים בין החברה הערבית ליהודית, אך ציינו אם הממשלה לא תגלה הבנה לצרכים ותוביל תהליך אמיתי לסגירת הפערים, הם יודיעו על השבתת הרשויות והיישובים הערבים ב-1 בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ