שר הפנים שלום: אפעל להעלות לארץ את שארית יהודי אתיופיה

לדברי שלום בדיון בכנסת, משרדי האוצר, הקליטה ומשרד ראש הממשלה לא אהבו את הרעיון לאורך השנים. שופט העליון לשעבר שמגר: הגיע הזמן להעלות את כל 7,500 היהודים שממתינים במחנות באתיופיה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

שר הפנים סילבן שלום אמר היום (שני) כי יפעל להעלות לארץ את יהודי אתיופיה הממתינים במחנות בגונדר ובאדיס אבבה. "הרצון שלי להביא את יהודי אתיופיה גבוה מאוד ואני מאוד מקווה שההזדמנות שנקרתה בפני להיות זה שממונה היום על תיק הפנים תאפשר לי לעשות את זה".

את הדברים אמר שר הפנים בדיון משותף של ועדות הפנים והקליטה של הכנסת בהשתתפות נשיא הוועד הציבורי להעלאת יהודי אתיופיה ונשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס מאיר שמגר. במהלך הדיון מתח שמגר ביקורת על התנהלות המדינה וקרא להעלות לישראל לאלתר את שארית יהודי אתיופיה. "הגיע הזמן לסיים את הניסיונות לפתרונות חלקיים", אמר. "הגיע הזמן לפתור באופן כולל את הבעיה של שארית הפליטה שמרוכזת בגונדר ובאדיס אבבה. הגיע הזמן להעלות ארצה באופן טוטלי ומקיף את כל אלו שמרוכזים בשני המחנות האלו".

שמגר ציין כי העביר בימים האחרונים לשר הפנים רשימות מדויקות, הכוללות את פרטיהם של 7,500 אנשים המצויים בשני המחנות. "אני סבור שלאור כישלונות הסדרי הביניים ולאור הזמן הרב והסבל הרב הגיע המועד לפתור את הבעיה באופן כולל וחד משמעי. הגיע הזמן להעלות את כולם הנה כפי שכל יהודי רשאי לחזור לארץ שהיא ארצו". הרב מנחם ולדמן, נציג הרבנות הראשית לעניין יהודי אתיופיה, אמר כי הרשימות כוללות כ-9,000 איש שהם לדבריו "מזרע ישראל, יש להם קרובים מקרבה ראשונה והם חיים כפליטים באתיופיה".

השופט לשעבר שמגר, מימין, ושר הפנים סילבן שלום, היום בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הפנים אמר בדיון כי יפעל להעלות לארץ את הממתינים במחנות בגונדר ובאדיס אבבה אך עם זאת "זה מצריך גם את משרד האוצר וגם את משרד הקליטה, אבל בראש ובראשונה את ראש הממשלה". הוא הוסיף כי "לצערי הרב שלושת המשרדים הנ"ל לאורך השנים לא בדיוק אהבו את הרעיון – משרד האוצר בגלל עלויות כספיות, משרד הפנים בגלל הצורך ברישומים ובדיקות של הזכאים ומשרד הקליטה בגלל הצורך להיות איתם בקשר זמן רב. ואני לא רוצה להגיד שיש מניעים נוספים. כל הדברים האלה לא תרמו תרומה חיובית לעניין".

שלום אמר כי הוא מביא גישה חדשה למשרד הפנים. "זה לא אומר שבכל המשרדים יש שינוי, לפחות לגבי משרד הפנים אני יכול לומר שהגישה שלי שונה לחלוטין. כמובן שיש את אותה טענה שלעולם הזרם לא ייגמר. היה לי איזה שהוא דיון פנימי, אמרו לי 'יבואו חמישה מיליון', אמרתי 'הלוואי'. כולם הסתכלו באיזה רעד כשאמרתי הלוואי". הוא העריך כי גם אם יעלו לישראל כל מי שסורבו בעבר וממתינים במחנות "אנחנו נגיע למספרים של בין 7,000-6,000 אנשים. כמובן שמדובר במספר שלא רק שישראל יכולה להכיל אלא צריכה להכיל בראייה שלי".

"צריכים לסיים את פרשת ההתעללות ביהודי אתיופיה", אמרה ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו), לשעבר שרת הקליטה. "אני שואלת עכשיו למה אנחנו מתעללים באנשים האלה? למה אנחנו לא מקבלים רשימה ברורה – יש שם 7,000, יש שם 10,000 – אני לא חושבת שממשלת ישראל תקבל החלטה לא להעלות את האנשים האלו. אני ממליצה שאנחנו נעקוב אחרי זה ואני ממליצה שתתחיל לעבוד ועדת חריגים. ועדת חריגים במשך שנים לא עבדה, אנשים לא יודעים לאן לפנות. למה הם צריכים להיות מסכנים? אנחנו לא עושים טובות לאנשים האלה. הם זכאים לפי חוק השבות".

שמגר אמר כי צריך לקבל החלטה חד משמעית ולא להקים עוד ועדת חריגים. "ועדת החריגים עבדה במשך שנתיים-שלוש האחרונות. לא עשתה שום דבר. איש לא עלה ארצה בגלל החלטה של ועדת החריגים. אני לא רוצה שעוד פעם כאן נגמרו את הישיבה באיזו ועדת חריגים שתקום. ניסינו, לא הצלחנו. אנחנו יודעים היום בדיוק מי האנשים שנמצאים בגונדר, מי האנשים שנמצאים באדיס אבבה. אנחנו יודעים שכל אחד מהאנשים האלה יהודים שמתפללים יום-יום, הייתי אומר בציניות קצת, יותר מאשר היהודים כאן בארץ. לא צריך להתעלל יותר באנשים, לא צריך לשלוח אותם לוועדות חריגים ששם לא יקבלו שום תשובות. נגמרו החריגים, אנחנו ידועים בדיוק מי 7,500 האנשים שצריכים לעלות ארצה וצריך לסיים עם זה ולגמור עם זה פעם אחת ולתמיד".

הרב אלמו יפת סיפר שבני משפחתו ממתינים זה 20 שנה באתיופיה. "מקור הרע ביותר שנגרם לקהילת יוצאי אתיופיה הוא נושא העלייה. היום בפעם ראשונה שאני שומע את האמת – במשך כל הזמן הזה שולחים שליחים לאירופה ולרוסיה ואותנו דיכאו", האשים. "סגרו את הדלת במשך 20 שנה כדי לא להיות שווים בין שווים. זו גזענות. צריך לעשות ועדת חקירה במשרד הפנים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הצטרפה לקריאה להעלות את שארית יהודי אתיופיה מיד. "זה מאבק על פניה של מדינת ישראל, כחברה שהאתוס של קליטת הוא אחד מאבני היסוד שלה ובלעדיו אין לנו קיום בכלל כמדינה. חוק השבות תמיד היה חוק מכיל, רחב, מחבק, גואל. בני המשפחות של מי שנמצאים כאן ובכלל כל 7,000 היהודים שנמצאים בגונדר ובאדיס בעיקר כבר היו צריכים מזמן לעלות לישראל. העובדה שהם לא נמצאים כאן היא כתם על החברה הישראלית כולה. מדובר במידה לא קטנה של פשוט גזענות, צריך לקרוא לילד בשמו. כל הכללים שהונהגו על הקבוצה הזאת – בדיקה בציציות, ועדה מיוחדת, תנאים מיוחדים, כל אחד בנפרד ולא קבוצה – כל זה טיפול מיוחד ומעורר זעם מאוד גדול ובצדק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ