הקיצוץ בהשכלה הגבוהה יפגע בהנגשה לחרדים ולערבים ובהחזרת חוקרים

מנכ"ל הוועדה לתכנון ותקצוב במל"ג הציג בדיון חירום בכנסת את התחומים הצפויים להפגע מהקיצוץ. יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות: "פגיעה אנושה בעתיד המדינה"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת החינוך של הכנסת דנה היום בקיצוץ הצפוי בתקציב ההשכלה הגבוהה, בסך 263 מיליון שקלים. מנכ"ל מל"ג ות"ת (המועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ולתקצוב), גדי פרנק, הציג בדיון החירום את הקיצוצים הצפויים - בהם קיצוץ רוחבי בתקציב האוניברסיטאות והמכללות, לרבות הקפאת קליטת סגל חדש; קיצוץ תקציבי המכינות הקדם-אקדמיות וביטול הרפורמה המתוכננת בהן; קיצוץ תוכניות ההנגשה לחברות החרדית והערבית; קיצוץ נוסף בתוכנית "מרכזי המצוינות", שיפגע ב"השבת המוחות"; קיצוץ בקרן הסיוע לסטודנטים; קיצוץ מספר המלגות בפרויקט פר"ח; צמצום בקרנות המחקר המשותפות עם מערכת הביטחון; צמצום שיתוף הפעולה עם סין והודו; וצמצום הפעילות האקדמית באילת.

סך הקיצוץ בכל סעיף וסעיף טרם נקבע והוא יפורסם בהמשך. יש לציין כי התוכנית להנגשת ההשכלה הגבוהה למגזרים מוחלשים כמו החרדים והערבים היו חלק מתוכניות דגל של המל"ג בתקופת כהונתו של היו"ר היוצא, פרופ' מנואל טרכטנברג. כך גם תוכנית מרכזי המצוינות שנועדה להשיב חוקרים עוזבים ותקציבה כבר קוצץ במחצית.

גדי פרנקצילום: אייל טואג

במהלך הדיון אמר יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), פרופ' פרץ לביא, כי "חברנו יחד, כלל גורמי האקדמיה, למאבק משותף, כי אנחנו חרדים לעתידה של מדינת ישראל. פגיעה בהשכלה הגבוהה היא פגיעה אנושה במשק הישראלי ובעתיד מדינת ישראל". לדבריו, "בו בזמן שמדינות העולם משקיעות סכומים עצומים בהשכלה הגבוהה מתוך הכרה בחשיבותה לצמיחה הכלכלית, מדינת ישראל פוגעת במו ידיה במשאב האסטרטגי החשוב ביותר שלה - המשאב האנושי, ובעתיד המשק הישראלי, פיתוחו ושגשוגו. עלינו להבין כי קיצוץ משמעו לא רק הרס המחקר וההשכלה הגבוהה, אלא פגיעה בעתודה האנושית של מדינת ישראל ובחוסנה המדעי, הטכנולוגי והכלכלי. החוקרים המצוינים שלנו, אנשי ההיי-טק המובילים, הרופאים, המדענים - לא יישארו בארץ אם לא נדאג לפיתוח המערכת. אנו קוראים לממשלה שלא לתת ידה לפגיעה אנושה במדע ובמחקר הישראלי ולחזור בה מכוונתה לקצץ במערכת ההשכלה הגבוהה".

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, גלעד ארדיטי, אמר כי "עכשיו ברור יותר מתמיד שהקיצוץ הזה יהיה על הגב של הסטודנטים והסטודנטיות ושהוא יפגע בנגישות המערכת לקבוצות מוחלשות ופריפריה חברתית וכלכלית. צעדי הממשלה יפגעו בשיוויון ההזדמנויות הבסיסי ביותר, שמאפשר לצעירים לרכוש כלים להשתלב בחברה ובשוק עבודה מודרני. הצעד הזה אינו תוצאה של מדיניות מתוכננת אלא של שיקולים קואליציוניים צרים".

בהתחאדות הסטודנטים הציגו נתונים שלפיהם ההשקעה הציבורית בהשכלה גבוהה בישראל נמוכה מהממוצע במדינות ה-OECD. התמיכה הציבורית בסטודנטים בישראל היא 0.11% מהתמ"ג לעומת ממוצע ה-OECD שעומד על 0.31%. גובה ההוצאה הציבורית הכוללת על השכלה גבוהה עומד על 0.9% מהתמ"ג בישראל לעומת ממוצע של 1.1% ב-OECD. רוב המדינות המפותחות נמצאות במגמת העלאה של ההוצאה הציבורית על השכלה גבוהה ב-15 השנים האחרונות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ