בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בית ג'אן העפילה למקום הראשון בשיעור הזכאים לבגרות

מהנתונים, שלא כוללים עשרות אלפי נושרים, עולה ש-94% מתלמידי היישוב הדרוזי זכאים לתעודה ואחריהם תלמידי יישובים יוקרתיים כמו כוכב יאיר וקדימה-צורן. בסוף הרשימה ערים חרדיות ובדואיות

15תגובות

אחרי שנים של עלייה הדרגתית בשיעור הזכאים לבגרות, הגיע בית ג'אן, יישוב ממעמד סוציו אקונומי נמוך בגליל העליון, למקום הראשון בישראל בשיעור הזכאות לבגרות בשנת תשע"ד (2014-2013). על פי נתוני משרד החינוך שפורסמו היום (רביעי), מבין התלמידים ביישוב זכאים 94.39% לתעודת בגרות - עלייה של כ-2.5% מהשנה שעברה, אז היתה בית ג'אן במקום השני בטבלה. כוכב יאיר, יישוב ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, שהיה בשנתיים האחרונות במקום הראשון בשיעור הזכאים, נמצא כעת במקום השני עם 92.11%, בעקבות ירידה של 1.29% בשיעור הזכאים. 

יש לציין כי נתוני משרד החינוך המדרגים את שיעורי הזכאים לבגרות לפי יישובים שהתפרסמו היום, כוללים רק את הלומדים בכיתה י"ב המתגוררים באותו יישוב. בכך מתעלם משרד החינוך מעשרות אלפי תלמידים נושרים שלא הגיעו ללמוד בכיתה י"ב. לשם המחשה, בשנת 2014 עלה שיעור התלמידים הנושרים ל-19.5%, לעומת כ-17% בשנה שקדמה לה - 24,525 בני נוער. סביר להניח כי אם היה המשרד מחשב את שיעור הזכאים לתעודת בגרות מקרב כלל התלמידים המתגוררים ביישוב ולא רק אלה הלומדים בי"ב, היה השיעור נמוך יותר ביישובים רבים, ואף היתה נרשמת ירידה בשיעור הזכאים. 

"הארץ" פנה אל משרד החינוך בבקשה לקבל את הנתונים המלאים בנושא, הכוללים גם את מספר הזכאים בכל יישוב ולא רק שיעורם, וכן את מספרי ושיעורי הזכאים מתוך כלל התלמידים המתגוררים ביישוב ולא רק אלה הלומדים בכיתה י"ב. במשרד החינוך השיבו כי הנתונים אינם זמינים.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר בהתייחס לנושא כי "לא מפתיע שמשרד החינוך לא פרסם בהודעתו את מספר התלמידים הלומדים בכל שנתון, שכן בשביל להראות נתוני זכאות 'גבוהים' עדיף להוציא מהחישוב את אלה שנשרו במהלך השנים".

יש לציין כי מלבד נתונים חלקיים, ישנה בעייתיות נוספת בהשוואה בין יישובים. כך למשל, ישנם יישובים שבהם קיים רק בית ספר תיכון אחד, כמו בית ג'אן, כפר קאסם וכפר מנדא וזאת לעומת יישובים גדולים משמעותית כמו ירושלים ותל אביב. פירוש הדבר שביישובים הקטנים, תוספת של מספר תלמידים בודדים לניגשים לבגרויות שווה לעיתים לעלייה במספר אחוזים, ואילו בערים הגדולות נדרשים כמה מאות על מנת להעלות את השיעור.

בכוכב יאיר למשל, המככבת בטבלאות כבר כמה שנים, אין בכלל בית ספר תיכון ביישוב, ומרבית בני הנוער לומדים בתיכונים בכפר סבא, מה שאומר שמערכת החינוך בכפר סבא היא האחראית להישג של שיעור גבוה במיוחד של זכאות לבגרות.

בעיריית ירושלים, שנמצאת בתחתית הרשימה, מחו על ההשוואה בין חברות שונות, שפוגעת לדבריהם בערים מעורבות כמו הבירה. בהודעת העירייה נכתב כי "הנתונים על אחוזי הזכאות לבגרות שפרסם משרד החינוך היום אינם משקפים את המציאות בירושלים וכוללים בתוכם  את תלמידי המגזר החרדי והערבי שמרביתם לומדים במסגרות נפרדות ואינם ניגשים לבחינות הבגרות של משרד החינוך. בנוסף, תלמידות הסמינרים החרדיים ניגשות למבחני סאלד המוכרים על ידי המדינה, אולם לא ניגשות למבחני הבגרות. נתוני הזכאות לבגרות במגזר הממלכתי והממלכתי-דתי הניגשים לבגרות גבוהים מהממוצע הארצי ובחמש השנים האחרונות עלה אחוז הזכאות לבגרות בחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי בכ- 8%".

בעירייה הוסיפו כי "בשנת הלימודים תשע"ד בחרו שמונה בתי ספר מהמגזר החרדי והערבי להתחיל להגיש את התלמידים לבגרות, דבר שיגדיל את מספר התלמידים הניגשים וכמובן את נתונים הזכאות לבגרות בשנים הקרובות. אנו רואים מגמה גוברת של ביקוש בשני המגזרים לגשת למבחני הבגרות של משרד החינוך".

מנהל בית החינוך המשותף במועצה האזורית חוף השרון, אשל קליינהאוז, הסביר כי "קיבלנו בסיפוק ובשמחה את נתוני הזכאות לבגרות בחוף השרון, ואת השיפור המשמעותי ביחס לשנה שעברה. עם זאת, חשוב לנו תמיד לזכור שאלו הם רק מספרים, שלא בהכרח משקפים את הפעילות הענפה והמגוונת המתבצעת במועצה האזורית חוף השרון. אנו מתנגדים נחרצות להנשרת תלמידים חלשים במטרה לשפר את תוצאות נתוני הזכאות לבגרות, ומתעקשים לפעול באופן אינטנסיבי למניעת נשירה. אני מאמין שההצלחה שלנו היא תוצר של התבוננות בפרט ופעילות עיקשת לראות ולהתייחס לכל תלמיד ותלמיד כאילו היה התלמיד היחיד בבית הספר. אנחנו מאמינים בטיפול בפרט, בחינוך לערכים ובפדגוגיה מקצועית. מרכיבים אלה יוצרים אקלים רגשי חברתי המאפשר למידה בתנאים אופטימליים".

גם בכפר קאסם יכולים להתגאות בעלייה עקבית בשיעור הזכאים בשנתיים האחרונות, בתשע״ד ב-14.85% ובשנה שלפני כן ב-13.42%, וכעת עומד שם שיעור הזכאות על 51.9%. בכפר קאסם מדובר על שינוי מרחיק לכת שביצע ראש העיר החדש עאדל בדיר, שבא לידי ביטוי גם בתחום החינוך.

לפי נתונים שפורסמו בדה מרקר, שיעור גביית הארנונה בעיר עלה מ–58% ב–2012 ל–82% ב–2014; גירעון שוטף של 3.4 מיליון שקל נהפך לעודף שוטף של חצי מיליון שקל; אבל לעיר יש עדיין גירעון מצטבר של 23 מיליון שקל. ההכנסות מארנונה צמחו מ–17 מיליון שקל ב–2012 ל–30 מיליון שקל ב–2014, וההכנסות העצמיות גדלו מ–25 מיליון שקל ב–2012 ל–34 מיליון שקל. המטרה המוצהרת היא להפוך את כפר קאסם לרשות איתנה שאינה נזקקת למענקים ממשרד הפנים. השיפור במאזן התקציבי של העיר מאפשר העברת כספים לתחום החינוך, והעיר קיבלה גם סיוע מקרן רש״י, בדומה לתהליך שבוצע בבית ג׳אן, שהגיעה כעת למקום הראשון בטבלת הזכאים. מלבד השקעה כספית, בדיר מעיד על יחס אחר ומתן חשיבות לתחום החינוך, והוא מכנס מדי חודש פורום מיוחד בהשתתפות כל אנשי החינוך בעיר שמגביר לדבריו את השיח וההידברות. 

על פי נתוני משרד החינוך שפורסמו, היישובים המובילים בשיעורי הזכאות, מלבד בית ג'אן וכוכב יאיר, הם המועצה האזורית חוף השרון, שרשמה עלייה של 12.31% בשיעור הזכאים, עם 91.3% זכאים וגבעת שמואל עם 90.71% זכאים. אחריהם מזכרת בתיה עם 87.6% זכאים, קדימה-צורן עם 87.5% ושהם עם 87.21% זכאים, למרות ירידה של 2.85%. כל הרשויות המובילות ברשימה, מלבד בית ג'אן, הן ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, מה שהופך את ההישג של בית ג׳אן למשמעותי אף יותר.

הרשויות המשתרכות מאחור ורושמות את אחוזי הזכאות הנמוכים ביותר הן גם השנה חרדיות ובדואיות. מודיעין עילית במקום האחרון עם 7.33% זכאות בלבד, בני ברק עם 9.21% זכאות, לאחר ירידה של כאחוז בשיעור הזכאים, בית"ר עילית עם 9.83%, וירידה של 5.38% בשיעור הזכאים. אחריהן ג'סר א-זרקא עם 26.62% זכאים, ורהט עם 40.93% זכאים, בעקבות ירידה של 5.65% בזכאים. 

היישובים שבהם חלה העלייה המשמעותית ביותר בשיעור הזכאות הם המועצה האיזורית אשכול, שרשמה עלייה של 16.91% בזכאים, ל-77.6%; כפר קאסם עם 14.85% עלייה, ל-51.09%. גם בשנה שקדמה לה רשמה כפר קאסם עלייה מרשימה של 12.4% בשיעור הזכאים; בעין מאהל, יישוב ערבי ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, נרשמה עלייה של 13.41%, ל-49.21%; בסחנין עלייה של 13.06% ל-80.57%; ובטירת הכרמל עלייה של 12.91% ל-76.98%. מרבית היישובים בהם נרשמה עלייה הם ממדרג סוציו-אקונומי נמוך. 

בשבוע שעבר פרסם משרד החינוך את נתוני הזכאות לבגרות לשנת הלימודים תשע"ד. מהנתונים עולה כי חלה ירידה קלה באחוז הזכאים לבגרות, שרק בשנת תשע"ג עבר את רף ה-50%. שיעור הזכאות בקרב בני ה-17 בישראל ירד ל-52.7%, לעומת 53.4% בשנה שלפני כן. עם זאת, שיעור הזכאות בקרב הלומדים בכיתה י"ב ממשיך לעלות - 65.5%, לעומת 64.2% בשנה שלפני כן. מדובר בעלייה מצטברת של 7.7% לאורך חמש שנים בקרב הלומדים, ושל 6.6% בקרב קבוצת בני ה-17 באופן כללי (תלמידים וכאלה שנפלטו ממערכת החינוך יחד). 

בחינת עומק של הנתונים לפי מגזרים, מגלה כי הירידה במספר הזכאים בקבוצת בני ה-17 מושפעת בעיקר מהמגזר היהודי, כולל החרדים, ומהמגזר הבדואי. במגזר היהודי ללא חרדים חלה ירידה של קצת יותר מ-1% בשיעור הזכאים - מ-72.2% בתשע״ג ל-70.9% בתשע"ד. עם זאת, מתוך אלה שלמדו בכיתה י"ב עלה שיעור הזכאים ל-75.1% לעומת 73.5% בשנה שלפני כן.

אחת הרשויות בהן נרשמה עלייה משמעותית בשיעור הזכאות לבגרות היא מועצה אזורית חוף השרון, שהגיעה למקום השלישי בטבלה. במועצה הדגישו כי לא הנשירו תלמידים כדי להעלות את שיעורי הזכאות, וגם ביקשו להזכיר כי שיעור הזכאות לבגרות אינו חזות הכל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו