שישה פצועים מדקירות במצעד הגאווה בירושלים; הדוקר: ישי שליסל שדקר גם ב-2005‎‎

מצבם של שניים מהפצועים קשה, אחת בסכנת חיים. שליסל, חרדי ממודיעין עילית, דקר שלושה צועדים בבירה ב-2005 ושוחרר באחרונה ממאסר. נתניהו: "אירוע חמור ביותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגע הדקירה במצעד הגאווה בירושלים, ביום ראשון

שישה בני אדם נדקרו הערב (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים. מצבם של שניים מהם קשה - אחת בסכנת חיים - שניים בינוני והשאר קל. במשטרה אישרו כי החשוד בדקירה הוא ישי שליסל, חרדי ממודיעין עילית שדקר שלושה משתתפים במצעד הגאווה בבירה בדיוק לפני עשור, ושוחרר לפני כחודש ממאסר. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את שליסל בניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה ופציעה של שלושה משתתפים במצעד וגזר עליו 12 שנות מאסר, אך בשנת 2007, בעקבות ערעורו, קיצר בית המשפט העליון את עונשו וקבע כי ירצה 10 שנות מאסר.

אלפי בני אדם השתתפו במצעד שהתקיים תחת אבטחה משטרתית. סמוך לבית הדין הארצי לעבודה שברחוב קרן היסוד, התפרץ בין הצועדים גבר בלבוש חרדי שהחל לדקור בסכין כמה מהצועדים. בתוך זמן קצר הוא נעצר בידי שוטרים שנאבקו בו והצליחו לעצור אותו. דקות לאחר הדקירה, סיכמו המארגנים והמשטרה על המשך הצעדה לכיוון גן הפעמון, נקודת הסיום של המצעד.

צילום: אורי לנץ/באובאו ואמיל סלמן
הדקירות במצעד הגאווה בירושלים, הערבקרדיט: אריאל אלבוים

החובש זיאד דוויאת והפרמדיק מד"א חנוך זילנגר ממגן דוד אדום, שהיו כמה מאות מטרים ממקום האירוע סיפרו: "קיבלנו קריאה על אירוע דקירות שמתרחש בסמוך למקום שבו היינו. על הכביש שכבו שלושה פצועים,  אחת מהם מחוסרת הכרה. ניגשנו אליה כשבמקביל צוותים נוספים שלנו ניגשו לטפל בפצועים האחרים. הפצועה סבלה מפצעי דקירה בפלג גופה העליון, הענקנו לה טיפול מציל חיים ופינינו אותה תוך כדי טיפול רפואי לבית החולים שערי צדק כשמצבה מוגדר קשה ולא יציב". 

מלבד אותה פצועה, בת 17, הועבר לשערי צדק צעיר בן 26 שנפצע אף הוא באורח קשה. מנהל חדר הטראומה בשערי צדק, ד"ר עופר מרין, סיפר כי "הגיע אלינו בחור שנדקר בחזה, הוא טופל ביחידת טראומה ומצבו התייצב. יחד איתו הגיעה בחורה צעירה במצב קשה מאוד. היא טופלה בחדר הטראומה והועברה לניתוח חזה דחוף שהסתיים ומועברת ליחידת טיפול נמרץ. היא איבדה הרבה דם אך מצבה התייצב. אי אפשר לומר שהיא יצאה מכלל סכנת חיים אך לא נשקפת סכנה מיידית לחייה".

החשוד שליסל, זמן קצר לפני הדקירות במצעד, הערבצילום: אי־פי

ד"ר באלה מיקלוש, מנהל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם, לשם הובאו ארבעה פצועים אמר כי הם "נמצאים בהכרה ומצבם יציב בהחלט. פציעות הדקירה הן באזור הגב ומעט בגפיים. כל הארבעה מטופלים כרגע בהתאם". 

איתי גוטלר, חבר מועצת העיר ירושלים נכח סמוך מאוד למקום הדקירה. לדבריו, "הגעתי לראש המצעד, הגיע מישהו מהצד השני ופתאום במכה אחת שלושה אנשים נשכבו על הכביש, אחד ממש לידי. הוא נשכב ואני רואה מלא דם זורם לו מהגב, בחיים לא ראיתי דבר כזה. הפינוי היה יחסית מהר".

מצעד הגאווה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן
מצעד הגאווה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב משה צ'יקו אדרי אמר בזירת האירוע כי למשטרה לא היה מידע מוקדם על כוונה לתקוף משתתפים. "נערכנו לכל התרחישים אבל לצערנו המערך נפרץ". בהתייחס לשליסל אמר אדרי כי היה ידוע שהשתחרר ממאסר אך הדגיש כי "לא עמד בפנינו מידע מודיעיני קונקרטי שהוא נמצא בזירת האירוע". 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, צפוי לכנס הלילה דיון הערכת מצב בעקבות אירוע הדקירה והנחה את המשטרה להקים צוות לבדיקת המקרה. "מדובר באירוע חמור ביותר שעלינו לבדוק ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים", אמר.

לאחר שחרורו, הפיץ שליסל במודיעין עילית מודעות בכתב ידו בו קרא למסור את הנפש למנוע את מצעד הגאווה. "בעוונתינו הרבים שוב רוצים הרשעים לעשות מצעד של תועבה בעירו של מלך... הקב"ה בוחן אותנו לבחון אם אנחנו נאמנים לו ואיכפת לנו מקלקול שמו הגדול או שכל אחד דואג רק לעצמו לגשמיות שלו לכן נראה שחובה לכל יהודי למסור נפשו למכות ומאסר ולעניות דעתי גם לסכנה, ולהתחבר יחד ולעצור ולבטל את חילול השם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי "מדובר באירוע חמור ביותר. נמצה את הדין עם האחראים למעשה. במדינת ישראל חופש הבחירה של הפרט הוא אחד הערכים הבסיסיים. עלינו להבטיח שבישראל כל איש ואשה יחיו בביטחון בכל דרך בה בחרו. כך פעלנו וכך נמשיך לפעול. אני מבקש לאחל החלמה מהירה לפצועים".

אגודת הלהט"ב גינתה בחריפות את המקרה. "אנחנו מזועזעים ומזועזעות שבישראל 2015 מקרי אלימות קשים מסוג זה עדיין קורים. במהלך השבוע פעילי האגודה חצו את הארץ עם וואן הגאווה שמעו אמירות הומופוביות ונוכחנו לדעת כי המרחק ביניהן ובין מעשי אלימות כל כך חמורים וקשים הוא קצר כל כך. בעוד יומיים אנחנו מציינים שש שנים לרצח שאירע בפעילות האגודה ב"בר-נוער" ואנו נוכחים לדעת שעבודה רבה לפנינו".

מצעד הגאווה בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף התייחס לאירוע הדקירה ואמר כי ״דינו של הדוקר הוא כדין כל רוצח ואף חמור מכך, לא ייתכן שיקום אדם וכביכול בשם הדת ירים ידו על נפש מישראל״. גם הרב הראשי הרב דוד לאו גינה את האירוע, ואמר כי "תורת ישראל אוסרת כל מעשה של אלימות ופגיעה באדם, ועל אחת כמה וכמה אדם שפוגע בזולתו ומנסה להרגו". הרב לאו הוסיף כי על רשויות החוק לטפל במעשה בכל חומרת הדין, והוסיף כי "ברור לכל שזו אינה דרכה של תורה ויהדות".

ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ אמר בנאום בגן הפעמון אחרי האירוע: "ממש כאילו אחד לאחד כמו לפני עשר שנים, כמו בבר-נוער, אני עומד פה ורואה את האמבולנסים דוהרים לאירוע של אהבה וסובלנות. כשאני רואה איך בממשלה יושבים אנשים שמסיתים נגדנו וסגן יו"ר הכנסת הוא מי שעשה נגדנו מצעד בהמות בזוי, ואנשים כאלה שיום אחרי יום מרעילים את האווירה ומדברים עלינו בשטנה בהסתה -  הדברים הללו יוצרים את האווירה שמאפשרת לאדם לבוא ולדקור ולרצוח". הורביץ הוסיף כי "אני שמח שהמצעד הזה לא נעצר. כולנו עומדים כאן ביחד ואומרים פה מבירת ישראל - די לאלימות ודי לרצח, ואנחנו לא הפקר. אנחנו בני אדם ומגיע לנו לחיות בארץ הזאת". 

ראש ארגון להב"ה בנצי גופשטיין מסר בתגובה על אירוע הדקירה כי "אנחנו מתנגדים לדקירת יהודים. הגענו להפגין מול מצעד התועבה משום שאנחנו חושבים שאין מקום למצעדים כאלה בירושלים. מדובר בפרובקציה שרק מתסיסה את הרוחות". מוקדם יותר היום לפני תחילת המצעד, אמרו ראשי ארגון הימין הקיצוני להב"ה ופעילי עוצמה יהודית כי הם "לא מתכוונים לתת למצעד לעבור בשקט" וכי השנה יניפו מול הצועדים תמונות של ילדים עם הכיתובים "אבא איפה אמא?" ו"אמא איפה אבא?".

בית המשפט העליון קיצר את עונש המאסר של שליסל ב-2007. לפי פסק הדין של השופטים נאור, רובינשטיין ואלון בערעורו של שליסל, לא ניתן היה להוכיח כי הוא דקר את כל שלושת הנפגעים במצעד ב-2005 בכוונה תחילה. בית המשפט הצביע על ספק בנוגע לכוונתו של שליסל לדקור את אחת הנדקרות, ל', ושינה את סעיף ההרשעה מעבירה של פציעה לעבירה של רשלנות: " נוכח דלות הראיות, כאשר ל' עצמה לא הבחינה כיצד נפצעה... לא היה זה בטוח לקבוע כי היה למערער יסוד נפשי של מחשבה פלילית", כתבה השופטת נאור. 

השתתפו בהכנת הידיעה: אילן ליאור, ברק רביד ויהונתן ליס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ