אלפים השתתפו בעצרות מחאה ברחבי הארץ בעקבות הפיגועים במצעד הגאווה ובדומא

ריבלין בעצרת בירושלים: "נוצרה אווירה המאפשרת סלחנות למה שנוהגים לכנות 'עשבים שוטים'"; בנט ביטל את השתתפותו בעצרת בגן מאיר לאחר שסירב לחתום על מסמך הקורא לשוויון זכויות לקהילה הגאה. שטייניץ התקבל בקריאות בוז; דודו של התינוק שנרצח בפיגוע, בעצרת בכיכר רבין: "לפני עלי היה גם מוחמד אבו חדיר. אנחנו לא יודעים מי הבא בתור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי בני אדם השתתפו הערב (שבת) בהפגנות ובעצרות ברחבי הארץ במחאה על הפיגוע שאירע אתמול בכפר הפלסטיני דומא ועל פיגוע הדקירה שלשום של משתתפים במצעד הגאווה בירושלים. בין השאר נערכים אירועי מחאה בתל אביב, בירושלים, בחיפה ובבאר שבע.

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שנאם הערב בעצרת בכיכר ציון בירושלים, אמר: "אי אפשר, לכבות את האש בעצרות הזדהות. גם לא בעצרת הזו. אי אפשר לכבות אותה בפוסטים בפייסבוק ובהצהרות בתקשורת". עוד אמר ריבלין: "נוצרה אצלנו אווירה המאפשרת סלחנות למה שנוהגים לכנות בהיתממות 'עשבים שוטים'. לכל חברה ישנם שוליים קיצוניים. אולם היום, עלינו לשאול - מה באווירה הציבורית מאפשר לקיצוניות ולקיצוניים ללכת בבטחה בתוככי הדרך הראשית. מה הביא לכך שהעשבים השוטים, מאיימים על שלומה של הערוגה כולה".

בעצרת בירושלים השתתפו כמה אלפי מפגינים. בנוסף לריבלין השתתפו חברי הכנסת רחל עזריה, תמר זנברג, רועי פולקמן, מיכל רוזין, נחמן שי, וסגן ראש עיריית ירושלים תמיר ניר. ארבעה צעירים יהודים נעצרו במהלך האירוע במחסום משטרה ברחוב בן יהודה בעיר. אחד הצעירים נעצר לאחר שפרץ את המחסום וניסה לרוץ לעבר משתתפי העצרת. שני צעירים נוספים נעצרו לאחר שעל פי החשד תקפו שוטרים. צעיר נוסף נעצר לאחר שהתערב באירוע וניסה לחלץ את הצעירים. במהלך המעצרים נפצע שוטר מג"ב בראשו ונזקק לטיפול רפואי. שני צעירים יהודים עוכבו סמוך לכיכר ציון לאחר שהגיעו לאחד ממחסומי המשטרה והחלו לקרוא קריאות בגנות האירוע.

בתוך כך, משטרת חיפה עצרה הערב תושב נהריה בן 42 בביתו בחשד כי פרסם פוסט ובו דברים בגנות קהילת הלהט"ב ואירועי המחאה. בעקבות מידע שהגיע לידי רכז המודיעין בתחנת חיפה נפתחה חקירה זריזה ובעקבותיה אותר הפוסט המדובר והעומד מאחוריו. 

קרדיט: רויטרס

על פי ההערכות, כעשרת אלפים מפגינים השתתפו בעצרת מחאה בגן מאיר בתל אביב, שבו נמצא המרכז הגאה. במהלך האירוע נעצר צעיר כבן 30 לאחר שלא נשמע להוראות השוטרים להתרחק מקרבת הבמה ולאחר שעל פי החשד תקף אחד מהם.

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שנאם בעצרת, אמר: "מי שמסית נגד אזרחי ישראל הערבים שלא יתפלא שמציתים מסגדים וכנסיות ובסוף שורפים גם תינוק". עוד אמר פרס: "מי שמכנה את מצעד הגאווה מצעד הבהמות אל יתפלא כאשר מורמת סכין נגד נערה בת 16". 

דבריו של שר התשתיות הלאומיות יובל שטייניץ, שנאם בעצרת, התקבלו בקריאות בוז. בנוסף, חלק מהפגינים הניפו מולו את ידיהם שנצבעו באדום. בין השאר אמר שטייניץ: "הקריאות האלה בסדר כי אני לא באתי לבקש את תמיכתם, באתי להביע את תמיכתי בקהילה כנגד אלה שמסיתים ופוגעים בה. חברי הקהילה הגאה אנחנו אתכם ונגן על זכותכם להתבטא בחופשיות ולצעוד בחופשיות, כולל אלה שצועקים כאן כנגדי".

ריבלין בכיכר ציון בירושלים, הערב צילום: אוליבייה פיטוסי
מפגינים מניפים ידיים צבועות באדום במהלך נאומו של שטייניץ בעצרת בגן מאיר בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

שר החינוך נפתלי בנט, ששקל לבוא לאירוע, ביטל את השתתפותו. זאת לאחר שסירב לחתום על מסמך שבו הוא מתחייב לפעול למען שוויון זכויות לקהילה הגאה. בעקבות הידיעה על כוונתו להשתתף באירוע נשמעו בקהל קריאות בוז. גם ח"כ ינון מגל (הבית היהודי), שנכח באירוע, סירב לחתום על המסמך ועזב את המקום.

בעקבות האירוע כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו: "למען הסר ספק, אם המארגנים יחליטו לחדש את הזמנתם, אגיע ואומר את דבריי, המייצגים ציבור ענק במדינת ישראל. אני שר החינוך של כלל ילדי ישראל".

מלשכתו של בנט נמסר כי "השר בנט הוזמן לנאום על ידי מארגני העצרת, והביע את הסכמתו תוך שידע כי הקהל לא יהיה אוהד, כשר חינוך של כלל ילדי ישראל.
בדרכו לאירוע,  קיבל הודעה מהמארגנים כי בשל חשש להתלהמות מבקשים שלא יגיע וכיבד את הבקשה. המארגנים גם ציינו במוצאי השבת כי הם דורשים חתימה על עצומה כתנאי לעלייה לבמה, ונענו בכך שהשר בנט לא חותם על עצומות באופן עקרוני, אלא פועל מתוקף תפקידו".

אלפי מפגינים בכיכר רבין בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר בעצרת בגן מאיר: "אני קורא לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת אל תסתפקו בגינויים - החלו מיד בהליך של חקיקה שיהפוך את חברי הקהילה בישראל לאזרחים שווי זכויות". 

מוקדם יותר השתתפו אלפי בני אדם בכיכר רבין בתל אביב בעצרת של שלום עכשיו שכותרתה "די להסתה, די לאלימות". נאסר דוואבשה, דודו של התינוק עלי דוואבשה, שנרצח בפיגוע בדומא, אמר בעצרת: "נתניהו משתתף בצערנו, אבל אנחנו מבקשים משר הביטחון ומצה"ל שיביאו לנו את הביטחון בכפר דומא ובכל הכפרים הפלסטינים... אנחנו מאחלים שזה יהיה הסוף של הסבל של העם שלנו. לפני עלי היה גם מוחמד אבו חדיר, ואנחנו לא יודעים מי הבא בתור. אנחנו רוצים שהשריפות ייגמרו". 

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר: "לא די בגינוי ולא די בהתנערות. דרושה הנהגה וחשבון נפש גדול. זה הזמן למעשים. מעשים ממש. שתואמים את הסכנה לביטחון ישראל מהטרוריסטים היהודים, שמסכנים אותנו בדיוק כמו  הטרוריסטים האיסלמים. אני פונה לראש הממשלה, לו הייתי במקומך הייתי מורה לשב"כ לטפל בטרור היהודי כמו בטרור האיסלאמיסטי. לא מגנה, לא מקים וועדה. דופק על השולחן ואומר לכל גורמי אכיפת החוק – תעשו כל מה שנדרש. מי שידע למצוא את רוצחי הנערים החטופים ידע למצוא את רוצחי עלי דוואבשה".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה בעצרת: "בלתי נתפס איך שרפו משפחה שלמה. הגרון נחנק. מה שראינו בימים האחרונים, גם הדקירות וגם השריפה - טרור יהודי זה דאעש יהודי אין דרך אחרת להגדיר את זה. ואני אומרת לנתניהו ולחכים מהימין אנחנו לא רוצים את הגינויים שלכם. לא רוצים את חשבון נפש שלכם".

מפגינים בגן מאיר בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

עוד אמרה גלאון: "גם אחרי הרצח המזוויע של אבו חדיר הייתם מזועזעים. אנחנו כבר לא רוצים את כל המלים היפות. הכל מלים באוויר, מהפה אל החוץ. מה עשיתם מאז שנרצח אבו חדיר? לשנאה הזו יש שם. גינויים בפייסבוק לא יצערו את האלימות המזוויעה. צריך לומר באופן ברור - יש קשר בין האלימות בבית אל, הפלישה בשא-נור, השריפה בדומא והדקירות במצעד הגאווה". 

מחאה התקיימה גם בבאר שבע. כ-150 תושבים הפגינו סמוך למשכן לאמנויות הבמה בעקבות אירוע הדקירה במצעד הגאווה. כמה מפגינות הניפו שלטים שעליהם נכתב "הומופוביה מתחילה במסדרונות הממשלה" ו"ישראל להתעורר אנחנו לא נשתוק יותר".

עתליה ישראלי-נבו, אחת ממארגנות המפגן, אמרה כי חברי הקהילה חשים חוסר ביטחון מדי יום: "לא הופתעתי ממה שקרה בירושלים, אבל קיבלתי את זה בצורה מאוד קשה", היא אמרה. "אני חשה חוסר ביטחון ביומיום, וזה משהו שחייב להשתנות. השינוי הוא לא רק בחוק, צריך להכיר בזה שהומופוביה זה משהו שטבוע בחברה. צריך לשנות את זה בחינוך ובבית של כל אחד"

העצרת בכיכר רבין בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

לדבריה, בבאר שבע קיימת קהילה להט"בית גדולה, אף שנהוג לחשוב כי בפריפריה קיימת פחות מודעות. "יש בית גאה וגם תא גאה באוניברסיטת בן גוריון שהוקם השנה", אמרה ישראלי-נבו. "ארגנו מפגן מאוד ספונטני והופתעתי ממספר האנשים שהגיעו".

במקום קיימו המשתתפים "מעגל תמיכה", שבו כל אחד מהמשתתפים יכול היה לשתף על אירועים מפלים. במהלך האירוע התקרב אדם בעל חזות חרדית למפגינים ואמר שהוא מתנצל על מה שקרה. אדיר, תושב אופקים שנכח במקום סיפר: "מה שעצוב זה שעכשיו יהיה גל בו כל אנשי הציבור יגנו, אבל כשנצטרך אותם כולם יעלמו. הומופוביה זה רצח, והמדינה צריכה לטפל בזה כמו כל רצח אחר".

כ-600 בני אדם השתתפו בהפגנה במרכז הכרמל בחיפה. בין המפגינים היו נציגי הקהילה הגאה, נציגי תנועות נוער מהנוער העובד והלומד, המחנות העולים והשומר הצעיר וח"כ מיכל בירן. בין השאר קראו המפגינים: "רצח הומואים, לא רצון של אלוהים", "הומופוביה נתחיל במסדרונות הממשלה"; "הומופביה גזענות, זו אותה האלימות". הם נושאים שלטים עליהם נכתב בין היתר "חקיקה נגד פשעי שנאה עכשיו", "הכיבוש הורג" ו"אין גאווה בכיבוש".

מוקדם יותר הערב הפגינו עשרות תושבים יהודים וערבים במושבה הגרמנית בחיפה במחאה על הפיגוע בדומא. המפגינים נשאו שלטים בערבית, בעברית ובאנגלית. על שלט באנגלית נכתב "זה לא פשע שנאה, זה לא תג מחיר, זה רצח";  על שלט בערבית - "שליטי ישראל הם רוצחי ילדים", ועל שלט בעברית - "גברים אלימים זורעים חורבן". 

מפגינים במושבה הגרמנית בחיפה, הערב

העצרת בגן מאיר נועדה להיות אירוע זיכרון לציון שש שנים לרצח בבר נוער, אך המארגנים שינו את אופייה בעקבות הדקירות בירושלים. לקראת העצרת פנתה האגודה למען הלהט"ב לכל המפלגות והציעה לנציגיהן לבוא ולשאת דברים. אתמול אישר את בואו גם ח"כ ינון מגל (הבית היהודי). בעקבות זאת התעוררה מחאה של פעילים בקהילה הגאה. רבים פנו לאגודה ומחו על מתן הבמה למגל, שחברי סיעתו פעלו והתבטאו נגד הקהילה.

"יש שמועות חזקות מאוד בקהילה שינון מגל ממפלגת הבית היהודי הולך לנאום בעצרת מחר", כתבה בעמוד האירוע בפייסבוק הפעילה ספיר סלוצקר-עמראן. "זה נראה לכם/ן הגיוני שמפלגה הומופובית שהסיתה נגדנו בלי רסן, שהדם של התינוק שנרצח והדקורים אתמול על הידיים שלהם, תעלה על הבמה כדי לקבל מחיאות כפיים?", שאלה.

"מחר בערב ינאם בעצרת הלהט"בית בתל-אביב ח"כ ינון מגל מ'הבית היהודי' – המפלגה שעשתה הכי הרבה בשנים האחרונות כדי למנוע מאיתנו שוויון אזרחי ושחבריה הם גדולי המסיתים נגד הקהילה", כתב הפעיל יונתן לוי בדף הפייסבוק שלו. "מה עוד יצטרכו לעולל לנו כדי שנדע אחת ולתמיד לגבות מחיר פוליטי ברור וחד ממי שפועלים נגדנו באופן שיטתי? למה אנחנו משתפים פעולה עם טכניקות ההלבנה הכי גסות של היריבים שלנו? ומי לעזאזל מוכן לעמוד מחר מול הקהל - בזמן שהפצועים הלהט"בים והפלסטינים עדיין נאבקים על חייהם - ולקרוא לבמה חבר סיעה של בצלאל סמוטריץ', מוטי יוגב, אלי בן-דהן ואורי אריאל?".

באגודה הבהירו ל"הארץ" כי לא ימנעו ממגל לנאום, אך בצאת השבת יעדכנו אותו כי התעוררה מחאה ויבקשו ממנו לשקול מחדש את הגעתו. האגודה גם הגיבה אחר הצהריים באופן רשמי למחאה: "אנחנו קשובות לקולות שעולים מכיוונים שונים לגבי הדוברות באירוע הערב. אנחנו מנהלות שיח עמוק שמנסה לקחת בחשבון את כל ההיבטים, משקף את השיח הקהילתי המורכב ואת עמדותיהן של חברותינו וחברינו מהקהילה, על כל גווניה", נמסר מהאגודה. "הרשימה מורכבת מראשות הארגונים שפועלות לאורך כל השנה לקידום הקהילה הגאה, נציגות תנועות הנוער שארגנו את הטקס לציון שנים לרצח בברנוער ונבחרות ציבור אשר בידן הכוח לשנות את המציאות הפוליטית בישראל, הן מגיעות להביע את עמדתן ומחאתן ותפקידנו להביע את עמדתנו שלנו כלפי דבריהן".

בנוסף, הודיעה האגודה כי כל מי שיעלה לנאום בעצרת בתל אביב יידרש לחתום על מסמך ובו הוא מתחייב לפעול למען שוויון זכויות לקהילה הגאה. "אני מתחייבת שבעשייתי הציבורית על כל היבטיה ובכל פעילות אשר אני נדרשת לכך, אפעל למניעת הסתה לאלימות, אתנגד באופן ברור לפגיעה בכל אדם באשר הוא אדם. אני מתחייבת שבמסגרת תפקידי הייצוגי אזכור שאני מייצגת גם את הקהילה הגאה ואפעל לקידום שוויון זכויות מלא לקהילה זו", נכתב במסמך. "בחתימה זו אני מצהירה שהנוכחות שלי כאן היא סמל לתמיכתי בקהילת הלהט"ב, ותמיכה זו לא מסתיימת לאחר הירידה מהבמה, אלא תלווה אותי בהצבעותיי בכנסת, בעבודתי הפרלמנטרית ובהצהרותיי לתקשורת".

שישה בני אדם נדקרו שלשום במצעד הגאווה בירושלים. מצבה של אחת מהם, בת 17, מוסיף להיות אנוש והיא מאושפזת בבית החולים הדסה עין כרם. חל שיפור במצבם של שניים נוספים שנפצעו קשה. אחד מהם מאושפז בהדסה עין כרם והאחר בשערי צדק. שאר הפצועים שוחררו לבתיהם. במשטרה אישרו כי החשוד בדקירה הוא ישי שליסל, חרדי ממודיעין עילית שדקר שלושה משתתפים במצעד הגאווה בבירה לפני עשור, ושוחרר לפני כחודש ממאסר. בית משפט השלום בירושלים האריך אתמול בבוקר את מעצרו ב-12 יום. פסיכיאטר של השב"ס קבע כי הוא כשיר למעצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ