בד"צ איים על מפעל הקפה לנדוור, ובית קפה בעל שם זהה לא יפתח בשבת

בין בעלי מפעל קפה לנדוור לבעלי רשת בתי הקפה קשר משפחתי שאינו עסקי. בד"צ העדה החרדית פרסם מודעה: "באם התוכנית חלילה תצא לפועל נאלץ להפסיק את ההשגחה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בד"צ העדה החרדית איים על בעל מפעל קפה לנדוור, שהכשרות שלו תישלל אם בית קפה הנושא גם הוא את השם קפה לנדוור ייפתח בשבת במרכז ירושלים. בעלי בית הקפה האמור הסכימו לבסוף להשאירו סגור בשבתות.

זה כמה שנים שגורמים בעיריית ירושלים מנסים לקדם פתיחת בית קפה בגן העצמאות במרכז העיר. על פי הצהרות בעלי המקום, בית הקפה היה אמור לפעול גם בשבתות ולהוות עוגן חשוב לחילונים במרכז ירושלים. מנגד, בשנתיים האחרונות מנסים גורמים חרדים בעירייה למנוע את פתיחת המקום בשבת. לאחרונה הושכר המקום לזכיין של רשת בתי הקפה לנדוור, שמפעיל את המקום. לדברי גורמים המעורים בנושא, הזכיין תכנן לפתוח את הקפה שבעה ימים בשבוע, אך לאחרונה נמלך בדעתו והחליט להפוך את המקום לכשר ולא לפתוח אותו בשבתות. לטענת אותם גורמים, הסיבה לכך היא איום שנשלח מוועדת הכשרות של בד"צ העדה החרדית, למפעל לנדוור.

רשת בתי הקפה לנדוור אמנם אינה קשורה עסקית למפעל הקפה הוותיק, אך שניהם הוקמו על ידי משפחת לנדוור לפני עשרות שנים, ובין בעלי החברות יש קשרים משפחתיים.

מפעל הקפה מחזיק בכשרות מהדרין של בד"צ העדה החרדית, עובדה המאפשרת לו לשווק קפה גם לחברת התעופה אל על. בשבוע האחרון קיבלה הנהלת מפעל הקפה איומים של בד"צ העדה החרדית, שהכשרות שלהם תוסר אם בית הקפה בגן העצמאות ייפתח בשבתות. ל"הארץ" נודע כי אף שאין קשר עסקי בין חברת הקפה לרשת בתי הקפה, נענה הזכיין לבקשת חברת הקפה והוא לא יפתח את המקום בשבתות.

בימים האחרונים פורסמה בעיתונות החרדית מודעה המכריזה על האיום במפורש. "למען קדושת השבת", נכתב במודעה, "על דבר השמועה על התוכנית לפתוח את בתי הקפה לנדוור תוך חילול שבת המוני רח"ל. הננו בקריאה ברגע האחרון לכל מי שיש בידו למנוע פרצת הרסת השבת בעיה"ק ירושלים. באם התוכנית חלילה תצא לפועל נאלץ להפסיק את ההשגחה במפעל קפה לנדוור". על המודעה חתום "ועד הכשרות שעל יד בד"צ העדה החרדית".

"זו לא עוד כפייה חרדית רגילה, זו סחטנות שמתנים תעודת כשרות בדברים שלא קשורים לכשרות", אומר גורם בעירייה המעורה בפרטים. "החרדים משתמשים בכל הכלים שיש להם וזה מדרון חלקלק. אם זה יצליח במקרה הזה, הם ירחיבו את זה למקומות נוספים".

בוועדה למען השבת בירושלים – המייצגת את כלל הזרמים החרדיים בעיר — אמרו כי עדיין לא נחתם הסכם עם לנדוור, אבל מסתמנות הבנות שלפיהן בית הקפה בגן העצמאות ייפתח רק שישה ימים בשבוע. גורם בוועד הכשרות של העדה החרדית אישר אף הוא את הפרטים. הגורמים החרדיים אמרו כי הם מנהלים מו"מ אינטנסיבי עם לנדוור זה כמה שבועות, שבהם פרסם בד"ץ העדה החרדית מודעה בעיתונות החרדית המאיימת מפורשות בהסרת הכשרות היוקרתית ממפעל הקפה הנושא את השם לנדוור.

הגורמים אמרו כי בעלי המפעל "הטיל את כל כובד משקלו" כדי למנוע את מימוש האיום. עוד מסר, כי בשלב זה אין כוונה לדרוש מרשת בתי הקפה לסגור בשבתות גם את הסניף במתחם "התחנה הראשונה" בירושלים. הסיבה לכך, לדבריו, היא הזמן הרב שחלף מאז פתיחת הסניף.

"התחנה הראשונה" הוא שמו של מתחם סמוך לגן הפעמון, שנפתח — בשתיקה כמעט מוחלטת של ההנהגה החרדית — אף שחלק לא מבוטל מהעסקים בו פתוחים בשבת. ההבלגה החרדית באה לאחר שורת כישלונות ובראשם המאבק הממושך והיקר, שגלש לאלימות, נגד פתיחתו בשבתות של חניון קרתא ליד העיר העתיקה. ההבלגה הוסברה בעובדה שמתחם התחנה נמצא מחוץ למרכז העיר, באזור שאין בו נוכחות חרדית משמעותית, מה שמקשה גם על גיוס מפגינים שיבואו ברגל להפגין.

בעוד שבועיים צפויה התפתחות חשובה נוספת בקשר לאופי השבתות בירושלים. מתחם הקולנוע "יס פלאנט" ובו 16 בתי קולנוע צפוי לפעול כל השבוע. אתמול כבר התפרסמה באתר "בחדרי חרדים" ידיעה ובה אזהרות של גורמים חרדיים בעיר ממאבק ציבורי ופוליטי שייפתח נגד המתחם.

זכיין בית הקפה, מוטי שראבי, מסר בתגובה כי הסניף יפעל בכשרות רבנות ירושלים. "אני מפעיל סניף כשר בתל אביב ואני מאוד אוהב את הרעיון שזה כשר. אני אוהב את הציבור החרדי ואת הציבור החילוני ולא מכיר שום איומים".

מרשת בתי הקפה וממפעל הקפה לנדוור לא נמסרה תגובה. עדי טלמור, מבעלי בניין בית הקפה, סירב להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ