אונר"א: נאבקים למנוע השבתה של 600 בתי ספר פלסטינים בשל מחסור חמור בתקציבים

סגנית ניצב סוכנות הפליטים הפלסטינים של האו"ם המבקרת בעזה אמרה כי רק באמצע החודש תתקבל ההחלטה הסופית בהתאם למצב. בבתי ספר של הארגון לומדים כחצי מיליון תלמידים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו"ם, אונר"א, הודיעה כי היא נאבקת למנוע השבתה של מערכת החינוך ביותר מ-600 בתי ספר שמפעילה הסוכנות בגדה המערבית, עזה ומדינות הסביבה בשל מחסור חמור בתקציבים. בבתי ספר של אונר"א לומדים כחצי מיליון תלמידים.

כבר כמה חודשים שבאונר"א מתריעים על מצוקה כלכלית שמאיימת על הפעלת בתי הספר ודורשים מהקהילה הבינלאומית להתגייס למען גיוס כספים שיאפשרו את פתיחת שנת הלימודים כסדרה. סגנית הנציב העליון של אונר"א, סנדרה מיטשל, אמרה הבוקר (שני) במסיבת עיתונאים בעזה כי טרם התקבלה החלטה על דחיית מועד פתיחת שנת הלימודים וכי ההחלטה תתקבל לקראת אמצע החודש בתום הערכת מצב שיקיים הארגון.

סגנית ניצב אונר"א, סנדרה מיטשל, בעזה, היוםצילום: אי־אף־פי

לפי מיטשל, הנציב העליון של אונר"א, פייר קראהנבול, אמור לבקר בזמן הקרוב בכמה מדינות, כולל מדינות ערב, על מנת לגייס את הכסף. לדבריה, השבוע הוא יציג תמונת מצב בפני שרי החוץ הערביים שיתכנסו בקהיר לפגישת עדכון שביקשו הפלסטינים בעקבות הפיגוע בדומא. בכינוס ישתתף גם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, שיבקש גם הוא סיוע בגיוס כסף שיבטיח את הפעלת בתי הספר.

לפי מיטשל, באונ"רא דרשו גם את התערבותו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון ומועצת הביטחון והזהירו מההשלכות של קריסת אונר"א - "בהיבט האנושי, הביטחוני והכלכלי". באונר"א הבהירו כי אם לא יהיה גיוס כספים בקרוב הסוכנות תתחיל לצמצם בהיקף הפעילות לפי סדר עדיפויות ברור שבראשו עומד הסיוע ההומניטרי.

אונר"א מפעילה 666 בתי ספר. 245 מתוכם נמצאים ברצועת עזה, ולומדים בהם כ-225 אלף תלמידים. בירדן ישנם 172 בתי ספר עם כ-110 אלף תלמידים, בסוריה - 118 בתי ספר עם כ-165 אלף תלמידים, בגדה המערבית ישנם 99 בתי ספר עם כ-50 אלף תלמידים, ולבנון 69 בתי ספר עם 31 אלף תלמידים. מרבית בתי הספר הללו נמצאים במחנות פליטים פלסטיניים. 

בית ספר של אונר"א שנפגע בעזה במבצע צוק איתןצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ