בנט בחר ליו"ר ות"ת אשה שביקרה בעבר מתלוננות על הטרדה מינית

האשה הראשונה שתמונה לתפקיד אמרה ל"הארץ" על הטרדות: "לטנגו דרושים שניים"; יפה זילברשץ: התנצלתי, תמיד פעלתי למיגור הטרדה; בניגוד להמלצת וינשטיין, בנט לא הקים ועדת איתור לתפקיד

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפה זילברשץ
ירדן סקופ

שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) נפתלי בנט הודיע היום (רביעי) על בחירתה של פרופ' יפה זילברשץ ליו"ר הוועדה לתקצוב ותכנון (ות"ת) במועצה. זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שאשה תמלא תפקיד זה. בניגוד להמלצת היועץ המשפטי לממשלה ולהמלצת ועדה שהוקמה על ידי שר החינוך הקודם, בחר בנט שלא להקים ועדת איתור לתפקיד הבכיר. המינוי טעון אישור מליאת המל"ג בתחילת ספטמבר.

זילברשץ היא פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, ומשמשת משנה לנשיא האוניברסיטה מאז מאי 2010. היא מומחית למשפט בינלאומי, משפט חוקתי, זכויות אדם והגירה. היא שומרת על אורח חיים דתי והשתתפה בוועדה המסדרת שקבעה את רשימת הבית היהודי לכנסת ב–2009. זילברשץ כיהנה בכמה ועדות ציבוריות, בהן הוועדה להכנת חוק אזרחות, ועדת רובינשטיין לבחינת מדיניות הגירה לישראל, ועדת נאמן להשלמת ניסוח חוקה לישראל, ועדת פלסנר לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל.

בשנת 2010 פורסם כי שר החוץ אביגדור ליברמן מתכוון למנותה לשגרירה באו"ם, אך המינוי לא יצא לפועל.

זילברשץ עוררה בעבר סערה בהתבטאות על הטרדות מיניות באקדמיה. בכתבה ב"הארץ" ב-2004 על הטרדה מינית באוניברסיטת בר-אילן, שבה הורשע דובר האוניברסיטה דאז דוד ויינברג, שפוטר, צוטטה זילברשץ, אז דיקאנית הפקולטה למשפטים כאומרת: "לטנגו מעין זה דרושים שניים. עובדה שזה לא קרה לו עם נשים אחרות שהוא עובד אתן, זה קרה לו אתה".

זילברשץ הוסיפה כי "אני טוענת שלנשים יש חלק במה שקורה. כמעט תמיד. למה לי זה לא קרה מעולם? אני אמנם לא גרייס קלי, אבל אני נראית לא רע לגילי. ועובדה, אף פעם זה לא קרה לי… אני מאמינה שכאשר גברים ונשים עובדים יחד נוצרות מערכות יחסים מסוגים שונים. אני צופה בכך שנים. אין מה להיתמם בעניין הזה, נוצר מתח מיני. זוהי דינמיקה אנושית מובנת. לעתים מדובר ביחסים קורקטיים לחלוטין, לעתים ביחסי חיבה מיוחדים לאדם כזה או אחר, לעתים זה גולש לסוג של פלירט מילולי, וכן הלאה. מתי זה מתפוצץ? בדרך כלל כאשר הגבר (ברוב המקרים) הולך צעד אחד רחוק מדי לטעמה של האשה. בדרך כלל זה לא בא יש מאין. זה לא נוחת מהירח. את המעשים האלה גברים לא מבצעים עם הקיר!".

בתגובה להתבטאות של זילברשץ אמר בנט: ״לא ידעתי על האמירה הזאת ודעתי היא שאין לפסול אשה בגלל אמירה אומללה שנאמרה לפני עשור וכבר התנצלה עליה״.

מטעמה של זילברשץ נמסר כי "מדובר באמירה לא מוצלחת מלפני 11 שנה ופרופ' זילברשץ חזרה בה ממנה מיד והבהירה כי איננה משקפת את דעתה. יש לציין כי בתפקידים שמילאה עד היום פעלה פרופ' זילברשץ לקידום נשים ולמיגור כל הטרדה על רקע מיני".

בטרם מינה בנט את יפה זילברשץ לתפקיד יו״ר ות״ת, הוא ערך סבב התייעצויות נרחב עם גומרים בתחום ההשכלה הגבוהה. בנט נועץ גם ביועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין על מנת לברר האם עליו להקים ועדת איתור לתפקיד הבכיר, החולש על תקציב של כ-10 מיליארד שקלים בשנה. היועץ המשפטי לממשלה סבר כי ראוי להקים ועדת איתור, גם אם אין חובה חוקית לעשות זאת.

במענה לפניית ה״ארץ״ בנושא ענו בלשכת היועמ״ש כי ״בעקבות פניית שר החינוך בנוגע לשאלה אם קיימת חובה למנות את יו"ר ות"ת באמצעות ועדת איתור, הובהרה עמדתנו לפיה, בהתחשב בכך שמדובר בתפקיד מקצועי בכיר העומד בראש הגוף האחראי לחלוקת תקציב ההשכלה הגבוהה, ובהתחשב בכך שהממשלה קבעה כי גוף זה, על סמכויותיו, יהיה גוף בלתי תלוי, ראוי למנות את יו"ר ות"ת בהליך איתור תחרותי ושוויוני, כמקובל לגבי מרבית המשרות המקצועיות הבכירות בשירות הציבורי. יחד עם זאת נמסר על ידנו כי לא מתקיימת חובה חוקית לביצוע המינוי בדרך זו".

הרעיון להקים ועדת איתור למינוי הוא גם אחת מהמלצות ועדת המשילות להשכלה הגבוהה שהקים שר החינוך הקודם שי פירון, ושכרגע נראה כי מסקנותיה ייגנזו. פירון אף השמיע בפני גורמים בתחום את כוונתו להקים ועדת איתור לאחר פרישת מנואל טרכטנברג מהתפקיד. גורם בכיר בתחום ההשכלה הגבוהה אמר ל״הארץ״ כי ״אין ספק שמבחינת מנהל תקין ראוי ורצוי שיו״ר ות״ת ימונה על ידי ועדה בלתי תלויה, גם אם הדבר אינו מופיע בחקיקה״.

מלשכת בנט נמסר כי הוא והיועמ״ש הגיעו להסכמה שלא תוקדם ועדת איתור לתפקיד. 

על המינוי בירכו בימין ובשמאל. פרופ׳ מנואל טרכטנברג, יו"ר ות"ת בעבר וח"כ במחנה הציוני, אמר: "כמי ששיתף פעולה עם פרופ' זילברשץ, אני משוכנע שמדובר במינוי ראוי ביותר. זכינו לעבוד יחד במספר הזדמנויות כאשר כיהנתי כיו"ר הות"ת, ויש לה תרומה רבה בקידום ההשכלה הגבוהה עוד בתפקידיה הקודמים".

גם ארגון הימין "אם תרצו", שנלחם במה שהוא מכנה השתלטות אנשי שמאל על האקדמיה, בירך על המינוי. מנכ"ל התנועה מתן פלג אמר: "אנו מברכים על המינוי פרופ' זילברשץ לתפקיד המשמעותי הזה. עצם המינוי מסמל שינוי חשיבה משמעותי באקדמיה הישראלית ואנו מקווים כי בעקבות כך פניה של האקדמיה הישראלית כולה תשונה לטובה". גם בוועד ראשי האוניברסיטאות ובוועד ראשי המכללות הציבוריות בירכו על מינוי זילברשץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ