שר החינוך בנט הציג תוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתה ל-32-34

לפי המתווה, הקטנת הכיתות תחל בכיתות א' בשנת הלימודים הקרובה ותוך חמש שנים תכלול את כל שכבות בתי הספר היסודיים. באוכלוסיות חלשות ילמדו עד 32 תלמידים ובחזקות 34

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט במסיבת העיתונאים במשרד החינוך בתל אביב, הבוקר צילום: מוטי מילרוד

לאחר מאבק ארוך של ארגוני הורים, שכלל גם השבתות של מערכת החינוך, הודיע היום (חמישי) שר החינוך נפתלי בנט על תוכנית לצמצום הדרגתי של הצפיפות בכיתות הלימוד. על פי המתווה, יצומצם מספר התלמידים בכיתה בבתי הספר היסודיים לעד 34 ברשויות החזקות ועד 32 ברשויות חלשות תוך חמש שנים. 

עלות התוכנית נאמדת בכ-500 מיליון שקלים, כשבכל שנה תיכנס עוד שכבת גיל לתוכנית. פירוש הדבר הוא שהמתווה יחול על תלמידים חדשים שייכנסו למערכת החינוך אך לא יהיה שינוי בגודלן של כיתות קיימות. המתווה יחל עם תלמידי כיתות א' הנכנסים למערכת בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ו. באשכולות החלשים ביותר יהיו עד 32 תלמידים בכיתה, באשכולות האמצעיים עד 33 תלמידים בכיתה ובאשכולות החזקים 34 תלמידים בכיתה.

בנוסף, ימשיך בנט את התוכנית שהגה קודמו, שי פירון, לשלב פרחי הוראה לצד המורים המנוסים באלף בתי ספר כך שיהיו שני מורים בכיתה, על מנת לצמצם את היחס בין מספר התלמידים למורה בכיתות. מטרת התוכנית, שפיילוט מצומצם יותר שלה תוכנן להתחיל בשנת הלימודים הקרבה, היא מצד אחד לשפר את ההכשרה המעשית של המורים ומצד שני לסייע לפתרון בעיית הצפיפות בכיתות. פרחי ההוראה אמורים להגיע לכיתות הלימוד ולגני הילדים שלוש פעמים בשבוע וללמד לצד המורים הוותיקים. 

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "כבר בשנת הלימודים הקרובה, נחל ברפורמה שבסופה כיתות הלימוד בישראל לא יעלו על 34 תלמידים בכיתה ובשכבות האוכלוסייה החלשות יותר לא יעלו על 32 תלמידים בכיתה. זהו מתווה צומח, כשבכל שנה עוד שכבת גיל תיכנס לרפורמת הכיתה הקטנה – כך שבתוך חמש שנים כל תלמידות ותלמידי ישראל בבתי הספר היסודיים מכיתה א' ועד כיתה ו' ילמדו בכיתות קטנות. יש מקום לכולם זאת לא רק אמירה ערכית, מהיום זו מציאות".

הפגנה מול ביתו של בנט ברעננה נגד גודל הכיתות, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

אחד האתגרים של המשרד יהיה ליישם את הרפורמה בהתרעה כה קצרה בשנת הלימודים הקרובה, כאשר השיבוצים לכיתות א' כבר נעשו. לפי מיפוי שערך המשרד, לצורך הביצוע בשנה הקרובה יש לפתוח 300 כיתות א' חדשות בבתי ספר ברחבי הארץ, בהם מספר התלמידים הצפוי בכיתה גדול מ-34. פירוש הדבר הוא שיידרשו אילתורים מסוימים, כמו למשל פינוי כיתות ספח או מעבדות לצורך שיכון הכיתות החדשות, והטלת המשימה לחנך את הכיתות הללו על אחד ממורי בית הספר שלא תכנן לקחת תפקיד של מחנך בשנה הבאה. במשרד סוברים שהדבר אפשרי ובר ביצוע, אך דורש מאמצים מבתי הספר.

המתווה החדש אינו ממלא לגמרי את דרישת פורום ועדי ההורים היישוביים שעמדו על כך שמספר התלמידים בכל כיתה לא יעלה על 32, בהתאם להחלטת הממשלה שעברה עוד בשנת 2008, אך לא יושמה.

ההורים הגישו הבוקר עתירה לבג"ץ במחאה על אי מימוש החלטות שלטוניות אלה, לאחר שכבר פנו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה. ההורים פנו לפני כחודש וחצי ליהודה וינשטיין בדרישה להורות על פתיחה בחקירה נגד מנכ"לי המשרד ושרי החינוך שכיהנו משנת 2008 והלאה, פרופ' יולי תמיר, גדעון סער ושי פירון, על כך שהעבירו כספים מסעיפי תקציב הנועדו ליישום ההחלטה לסעיפי תקציב אחרים. כעת לאחר מיצוי ההליכים הגישו עתירה לבג"ץ בעניין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ