צה"ל חייב חיילים להשתתף בהכנסת ספר תורה לכבוד תורם יהודי־אמריקאי

חיילים התלוננו כי שוחררו לביתם מאוחר מהמקובל בבסיס, וכי הספר נתרם כחלק מחגיגות בר המצווה של בן התורם. בצבא הסבירו כי זה היה "טקס צבאי לכל דבר ולא אירוע פרטי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל חייב חיילים להשתתף בהכנסת ספר תורה בבסיס, לכבוד בר המצווה של בנו של תורם יהודי אמריקאי. לפני כשבוע וחצי אירח צה"ל בבסיס ליד בסיס חיל האוויר בחצרים טקס הכנסת ספר תורה, שתרם יהודי אמריקאי לבית הכנסת במקום. חיילי היחידה, לרבות חניכים בקורסים השונים, קיבלו פקודה להתייצב בעמדת הש"ג של הבסיס כדי ללוות את הכנסת ספר התורה. לטענת החיילים, רק לאחר שהגיעו למקום התברר להם שהספר נתרם לבסיס כחלק מחגיגות בר המצווה של בן התורם. מלבד התהלוכה שהתקיימה לרגל הכנסת ספר תורה, כמקובל בטקסים אלה, קיים הבסיס הרמת כוסית שהשתתפו בה אורחי התורם, קציני היחידה ונגדיה. באירועים השתתפו גם רבנים נוספים ממטה חיל האוויר.

חיילים שהשתתפו בטקס גילו בכעס שהם ישוחררו לביתם בשעה מאוחרת מהמקובל בבסיס, משום שנדרשו בפקודה להתייצב לתהלוכה. לדבריהם, הם הוזמנו להשתתף בהרמת הכוסית שהתקיימה לאחר מכן, אך לא חויבו לבוא. לדברי אחד מהם, במקום הוצבה עמדת מוזיקה שנשמעו בה נאומים, ביניהם נאום של אותו תורם יהודי אמריקאי.

בצה"ל אישרו פרטים אלו. מאחר שהחיילים לא חויבו להשתתף בהרמת הכוסית, מרביתם לא השתתפו בה ועזבו את המקום ברגע שיכלו לעשות זאת. כעסם של חלק מהחיילים נבע בעיקר מעצם היותם "ניצבים" בטקס הכנסת ספר התורה.

בצה"ל טוענים כי זה היה טקס צבאי לכל דבר, ולכן חלה חובת השתתפות על החיילים. עוד טוענים כי לא היתה זו חגיגת בר מצווה, אלא הכנסת ספר תורה, שאושרה לפי כל נוהלי צה"ל. לדברי אחד הנוכחים, הם הוזמנו לבית הכנסת במקום כדי להשתתף בטקס בר מצווה. מדובר צה"ל נמסר כי "בשבוע שעבר הוכנס ספר תורה לבית הכנסת בבסיס חצרים. בניגוד לטענות, לא מדובר היה באירוע פרטי או בחגיגת בר מצווה לאזרחים".

בשנה שעברה קיים בית הספר ללוחמה בטרור חגיגת בת מצווה לתורם ממשפחת דמאג'י. באירוע ערכו חיילים מהיחידה תצוגת יכולת לנוכחים. בעקבות פרסום המקרה ב"הארץ", נשפט אל"מ אריאל בן דיין, מפקד מרכז ההטסה וההכשרות המיוחדות בצה"ל, האחראי על היחידה. הוא קיבל הערה על התנהלות היחידה בפרשה ועל הקשר בין היחידה למשפחה, שהיה עצמאי וללא פיקוח. בעקבות הדברים הורו בצה"ל על בחינה מקיפה של התרומות המועברות ליחידות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ