הרשות למלחמה בסמים תפורק אחרי 27 שנה ביוזמת האוצר: "לא מרוצים מהתנהלותה"

לרשות נודע על המהלך מחוברת תקציב המדינה. כחלק מהמהלך, שיחסוך למדינה 20 מיליון שקל בשנה, תאוחד הרשות עם שני גופים במשרד לביטחון הפנים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול צפויה להתפרק אחרי 27 שנות פעילות, כך עולה מחוברת תקציב המדינה לשנים 2015–2016. את המהלך, שיחסוך למדינה 20 מיליון שקלים בשנה, יזם משרד האוצר. הכוונה מאחוריו היא לאחד שלושה גופים במשרד לביטחון הפנים הפועלים למניעת אלימות ופשיעה לכדי גוף אחד.

לפי התכנון, הרשות תאוחד כבר באפריל 2016 עם תוכנית "עיר ללא אלימות" ומציל"ה (אגף חברה ומניעת פשיעה), לאגף אחד במשרד שייקרא "המאמץ החברתי". בשני העמודים שמוקדשים לנושא בחוברת התקציב, מסבירים אנשי האוצר כי המהלך יביא לחיסכון של מיליונים על ידי ביטול תפקידים כפולים וקיצוץ של 20% מכוח האדם בגופים אלו.

נציגי הרשות קיבלו בהפתעה את ההודעה על פירוקה בדיוני התקציב. "היו דיונים בנושא של קיצוצים או התייעלות מול המשרד לביטחון פנים, אבל נושא ביטול הרשות מעולם לא עלה", אמרו מקורות ברשות. לטענתם, "הרווח מהמהלך הזה, של 20 מיליון שקל, הוא לא פרופורציונלי לעומת 1.7 מיליארד שקל תוספת תקציב שקיבל המשרד לביטחון פנים". לדבריהם, אחרי פירוק הרשות "כל מה שיישאר זה עלה תאנה שנקרא 'המאמץ האזרחי', עם פעילות משותפת למניעת פשיעה ואלימות. כל הנושא של המאבק בסמים יירד מסדר היום".

לאורך השנים נהנתה הרשות מתקציב של כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה כדי לממש שורה של יעדים: מגיבוש מדיניות לאומית למאבק בסמים, דרך פעילות הסברה למניעת שימוש בסמים, חינוך והכשרה, איסוף נתונים, פיתוח שירותים ועד קידום חקיקה בנושא. עם פירוק הרשות יבוטל "חוק הרשות למלחמה בסמים ובשימוש לרעה באלכוהול", שנחקק ב–1988, ושאמור היה להוות תשובה רב־מערכתית של המדינה לטיפול בנגע הסמים ובצריכת האלכוהול בישראל.

באוצר כבר ניסו בעבר לפרק את הרשות — שבראשה מועצה הכוללת 43 חברים — בזמן שהיתה כפופה למשרד ראש הממשלה. הניסיון נכשל אז, ובאוצר לא יודעים לספר היום מה היה הרקע לכישלון המהלך. כעת, סבורים באוצר כי בשלו התנאים לפירוק.

"ההסתכלות התקציבית היא לא העיקר פה", אמרו ל"הארץ" מקורות באוצר. "אנחנו לא מרוצים מההתנהלות ומהבקרה על הרשות. אנחנו חושבים שיש לה דירקטוריון ענק, שהם משקיעים סכומים גבוהים מדי בהסברה ועוד". לדברי אותם מקורות, "במשרד יש היום מנגנונים שעושים בערך את אותו הדבר... אנחנו חושבים שברגע שהכל ינוהל תחת גוף אחד ייווצר תיאום טוב יותר והמשרד יוכל לבחור במה הוא משקיע".

חרף הפתעתם של אנשי הרשות מהמהלך, קשה לומר שהסכנה לקיום הרשות צצה משום מקום, והיא אינה קשורה רק באוצר. מעמדה של הרשות נשחק בתקופה האחרונה כמעט בכל חזית. מבחינה ציבורית, ספגה תדמיתה פגיעה קשה לאחר שנקלעה, במתכוון או שלא, לשיח הציבורי בנושא הלגליזציה של קנביס. הקמפיינים והעמדות שהובילה בנושא נתפסו כמיושנים ולא רלוונטיים ועוררו אנטגוניזם, בוודאי נוכח התבטאויות ליברליות של מפכ"ל המשטרה לשעבר וחברי כנסת בעניין.

מעורבות הרשות בקרב על דעת הקהל בנושא יצר גם את הרושם שהיא משקיעה את מרבית משאביה במלחמה בקנביס (טענה שלדברי מקורות ברשות אינה נכונה, ע"א) במקום בסוגיות חשובות ומועילות יותר. לכל אלה התלוו טענות שונות מצד גורמים בתחום הקנביס הרפואי, לפיהן הרשות מציגה באופן מוטה מחקרים ודו"חות של גופים רשמיים בנוגע לסכנות השימוש בקנביס, כמו גם האשמות בניסיונות השתלטות, לכאורה, של הרשות על הענף.

יאיר גלר, ראש הרשות למלחמה בסמיםצילום: אמיל סלמן

בחזית אחרת, איבדה הרשות את הגיבוי שהעניקה לה מפלגת "ישראל ביתנו" בשנים האחרונות. משך קרוב לשני עשורים היתה הרשות כפופה למשרד ראש הממשלה, עד שב–2009, כחלק מהסכמים קואליציוניים, הועברה תחת חסותו של השר לביטחון פנים דאז, אביגדור ליברמן. עד לאחרונה שימש לה יו"ר ישראל ביתנו פטרון פוליטי, אך הוא התרחק ממנה עם עזיבתו של יצחק אהרונוביץ את המשרד לביטחון הפנים. השר החדש, גלעד ארדן (הליכוד), אמנם שימש בעבר בהתנדבות יו"ר עמותת "אל־סם", אך הוא אינו מחויב לרשות ואין בכוונתו לאתרג אותה.

לטענת מקורות שונים המעורים בהתנהלות הרשות, דבר נוסף שאותת על שקיעתה היה מעצרו של המנכ"ל יאיר גלר בשנה שעברה, כחלק מחקירת פרשת "ישראל ביתנו". גלר, שמורחק זה שמונה חודשים מהרשות ועד כה לא הודח מתפקידו, חשוד, בין היתר, במתן שוחד דרך הרשות.

"זה החליש אותנו (הרחקת המנכ"ל, ע"א) והפכנו להיות טרף קל כי אין לנו גיבוי פוליטי", אמרו מקורות ברשות. "המהלך הזה אומר בעצם שנפתרו כל בעיות הסמים והאלכוהול בישראל, אבל יש לנו הישגים מוכחים". הם הוסיפו כי בלי פעילות הרשות סביר להניח שהיקפי השימוש בסמים בארץ היו גבוהים בהרבה.

באשר לפעילות הנמרצת של הרשות נגד הלגליזציה, טוענים אותם מקורות: "השיח של הקנביס לא התחיל מאיתנו, זו סוגיה שנגררנו אליה. אנחנו חושבים שיש כאן מסר מסוכן לבני נוער ולצעירים, אבל לא השקענו את עיקר מרצנו בכך. זה קיבל הד תקשורתי רחב בגלל שהתקשורת אוהבת את הנושא".

במשרד לביטחון פנים הבהירו שפירוק הרשות הוא יוזמה של משרד האוצר וכי הם לא מעורבים בכך. אף על פי כן, לפני כשבועיים הוקם במשרד צוות פנימי לבחינת מיזוג שלושת הגופים. לפי המשרד, "יש עוד גופים למניעת אלימות שפועלים פחות או יותר עם אותם כלים ומנגנונים. הצוות טרם סיים את עבודתו אבל בכל מקרה אין כוונה לבטל את פעילות הרשות. השאלה היא באיזה אופן יפעילו אותה".

בתגובה רשמית שהעבירה הרשות נמסר כי "ההחלטה על פירוקה משמעה שמדינת ישראל זונחת את המאבק בנגע הסמים והשימוש לרעה באלכוהול". לטענת הרשות, פירוקה "ישאיר ללא מענה ציבור גדול של מכורים — בני נוער ומבוגרים שהרשות הצליחה לסייע להם — הן ברמה הפרטנית והן בהכנת תוכניות מניעה וגמילה שנלמדות היום בכל העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ