לימודי העברית בחינוך הערבי יורחבו ויחלו מגיל הגן

במשרד החינוך אומרים כי התוכנית נועדה לעזור לתלמידים ערבים להשתלב בחברה ובמשק ולצמצם את הפערים; בין היעדים - להכיר להם את חלקה של העברית בהתחדשות התרבות היהודית בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך בנט בביקור בבית ספר בתמרה, ביוניצילום: רמי שלוש

משרד החינוך ירחיב את לימודי העברית בבתי הספר הערביים. בין היתר, הלימודים יחלו מגיל הגן ולא מכיתה ג׳. כבר בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ו, כ-120 גנים ישתתפו בפיילוט, שיכלול לימודי היכרות עם השפה העברית בהיקף שעתיים בשבוע. גם תלמידי כיתות א׳ וב׳ ילמדו עברית שעתיים בשבוע לצורך היכרות. עלות התכנית מוערכת בכ-30 מיליוני שקלים.

החל משנת הלימודים תשע״ז תלמידי כיתות ג'-ט' ילמדו עברית בהיקף של 5 ש”ש במקום 4 כיום, כאשר שעתיים מתוכן יוקצו לטיפוח מיומנויות דיבור בעברית. בשנת תשע״ו יחלו להקדיש שעה אחת בשבוע לטיפוח מיומנויות הבעה ודיבור. 

מטרת התוכנית לשפר ולקדם את שליטת התלמידים הערבים בשפה העברית בדגש על חיזוק מיומנויות הבנת הנשמע והדיבור. במשרד החינוך סבורים כי בכוחה של התוכנית לצמצם פערים חברתיים: ככל שהתלמידים הערבים ישלטו יותר בשפה העברית, כך השתלבותם בחברה ובמשק תהיה טובה וקלה יותר. 

מנתוני הרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה) עולה כי 93% מהתלמידי כיתות ו' בחברה הערבית סבורים כי ידיעת העברית תסייע להם להצליח בעתיד, אך רק 47% מהתלמידים הערבים נחשפים לעברית מחוץ לבתי הספר. 26% מתוכם קוראים עיתונים בעברית ורק 16% צופים בתוכניות טלוויזיה בעברית. 

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "ההחלטה להקדים את לימוד השפה העברית כבר אל גני הילדים במגזר הערבי נובעת ממחשבה על עתיד הילדים. אנחנו מאמינים כי ככל שתלמידי החברה הערבית ישלטו יותר בשפה העברית, כך השתלבותם במשק, בתעסוקה ובחברה תהיה טובה וקלה יותר. עם כניסתי לתפקיד התחייבתי לצמצום פערים וכך אני פועל. ידיעת השפה העברית תקנה מיומנויות וכלים שנחוצים כיום לצורך בניית העתיד האישי והמקצועי של כל תלמיד ותלמידה”.

במשרד החינוך הסבירו כי המטרה היא להקנות לתלמידים מיומנויות תקשורתיות, לאפשר להם להשתתף בשיחות ובדיונים ולהביע דעה באינטראקציות חברתיות שונות ובנסיבות מגוונות, יכולת האזנה להרצאות ולשידורים באמצעי התקשורת; הבנה של טקסטים מסוגות שונות בתחומים מגוונים ויכולת הבעה בכתב במגוון הקשרים. בין יעדתי התוכנית - הקניית הכרה של תרבות שנוצרה ונוצרת בעברית - שירים ופזמונים, ספרות יפה, טקסטים מן המקורות היהודיים ועוד. במשרד מקווים כי התלמידים הערבים יתוודעו לחלקה של השפה העברית בתרבות היהודית לדורותיה ובהתחדשותה בדורות האחרונים ובמדינת ישראל. במשרד אף מתכוונים להראות לתלמידים את הקירבה והקשרים בין הלשון הערבית ללשון העברית ולעודד קריאת ספרות יפה להנאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ