מאות הפגינו במחאה על מעצרו המינהלי של מוחמד עלאן

כביש ואדי ערה נחסם לזמן קצר לתנועה, וסמוך למחסום חווארה התעמתו פלסטינים עם כוחות הביטחון. האסיר, ששובת רעב מזה כחודשיים, איבד אתמול את הכרתו וכעת הוא מונשם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בצומת ערערה, הערבצילום: מוחמד מחאמיד / אתר

כ-300 איש הפגינו הערב (שבת) בצומת ערערה שבכביש ואדי ערה במחאה על מדיניות המעצר המינהלי ולאות תמיכה בעציר מוחמד עלאן, השובת רעב זה כמעט חודשיים. ההחלטה להפגין התקבלה אתמול על ידי חברי כנסת ונציגי המפלגות הערביות, בעקבות הידרדרות במצבו הבריאותי של עלאן והרדמתו. בהפגנה השתתפו חברי כנסת וראשי תנועות פוליטיות לצד עשרות צעירים, שהניפו דגלי פלסטין ותמונות של עלאן וסיסמאות בגנות המעצר המינהלי וההזנה בכפייה. במהלך ההפגנה נשמעו גם קריאות למאבק בכיבוש ולחטיפת חיילים כדי לשחרר אסירים.

ההפגנה קיבלה אישור מהמשטרה, שנערכה בכוחות גדולים במקום. המפגינים חסמו את הצומת בשני הכיוונים ובתיאום עם המשטרה, שחסמה את ציר ואדי ערה כדי למנוע פקקים וכעבור כחצי שעה פונה הצומת.

בהפגנת מחאה שהתקיימה באזור מחסום חווארה שליד שכם התעמתו מפגינים עם חיילים, לאחר שניסו להדביק את תמונת העציר על ג'יפ צבאי. אתמול בתום תפילת יום השישי במסגד אל אקצא קיימו עשרות נשים עצרת תמיכה בעלאן.

ממועדון האסיר הפלסטיני נמסר בסוף השבוע כי עלאן מקבל נוזלים לווריד על מנת לייצב את מצבו, אך אין מדובר בהזנה. גורמים המעורים בפרטים מסרו ל"הארץ" כי בשלב זה אין שום משא ומתן בין עלאן וסנגוריו לבין התביעה הצבאית. לפי אותם גורמים, בישראל חוששים מתקדים נוסף אם ישוחרר עלאן, מאחר ששבעה עצירים פלסטיניים נוספים שובתים רעב. פעילים למען האסירים ציינו כי באגפים הביטחוניים בבתי הסוהר מורגשת כוננות, לאחר שהנהגת האסירים מכל הפלגים קראה למרד אם עלאן ימות.

בתגובה להחמרה במצבו של עלאן הודיעה אתמול הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, "גדודי אל-קודס", כי הארגון יגיב בעוצמה אם העציר המינהלי, המזוהה עמו, ימות כתוצאה משביתת הרעב. דובר גדודי אל-קודס הבהיר כי "מותו של העציר הגיבור מוחמד עלאן יהיה פשע שישראל נושאת באחריותו כלפיו וכלפי כל האסירים הפלסטיניים, יחייב אותנו להגיב בעוצמה ויסיים כל מחויבות לרגיעה".

בסוף השבוע פנו חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסמה סעדי לשר הביטחון יעלון וליועץ המשפטי וינשטיין בקריאה לשחרר את עלאן, כדי למנוע שרשרת תגובות קשה ברחוב הפלסטיני ובעולם כולו. במקביל פנתה ח"כ עאידה תומא לשגרירים הזרים בישראל, וקראה להם להפעיל לחץ על ממשלת ישראל למען שיחרורו של העציר. ח"כ תומא אמרה כי "ממשלת ישראל נושאת באחריות לחייו של מוחמד עלאן, ולהדים העממיים, הציבוריים והבינלאומיים לפגיעה בבריאותו וחייו, אם לא יתאפשר להציל את חייו בזמן".

מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר חזי לוי, הבהיר אתמול כי עלאן "יקבל כל מה שנחוץ על מנת להציל את חייו". לדבריו, עד כה בוצעו בעלאן פעולות החיאה והוא "מקבל נוזלים, מינרלים וויטמינים שונים כדי לאפשר למערכות החיוניות לתפקד, על פי אמנות זכויות האדם". לוי הוסיף כי עלאן שתה מרצונו מי ברז, וכי מלבד זאת רופאי בית החולים "לא טיפלו בו כשהביע את רצונו לאי-קבלת טיפול רפואי".

מהרגע שבו איבד עלאן את הכרתו נושא ההזנה בכפייה אינו נמצא עוד עוד על הפרק, מכיוון שהוא עצמו אינו חש כאב ואינו מסוגל להתנגד פיזית. כעת פועלים הרופאים להצלת חייו גם בניגוד לרצונו, בהתאם לחוק זכויות החולה המאפשר לעשות זאת בהסכמה של שלושה רופאים בכירים.

מפגינים בצומת ערערה, הערבצילום: מוחמד מחאמיד / אתר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ