מלחמות השבת בירושלים: בית קפה גדול החל לפעול בגן העצמאות בעיר

מאות פקדו היום את הקפה, שנפתח לאחר ששינה את שמו כדי להימנע מחרם של בד"צ העדה החרדית. בסוף השבוע נפתח בבירה גם מתחם יס פלאנט. חרדים הפגינו במחאה על חילול השבת בעיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שבת משמחת עברה על הציבור החילוני בירושלים: בדרום העיר החל לפעול מתחם בתי הקולנוע יס פלאנט, הכולל 16 אולמות קולנוע שיפעלו גם בשישי ובשבת; ובמרכז הבירה החל לפעול בית קפה גדול, לאחר ששינה את שמו כדי להימנע מחרם של בד"צ העדה החרדית. במקביל ערכו אלפי חרדים תפילת מחאה ברחובות השכונות החרדיות בערב שבת, במחאה על חילולי השבת בעיר.

מאות בני אדם פקדו היום (שבת) ואתמול את בית הקפה "עלמה" שבגן העצמאות בעיר. פתיחת בית הקפה בשבת הביא לסיום סאגה ארוכה. במקור, היה אמור להיפתח במקום סניף של רשת בתי הקפה לנדוור. לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי בד"צ העדה החרדית איים על מפעל הקפה לנדוור - שלא קשור עסקית לרשת בתי הקפה - כי אם הקפה בגן העצמאות ייפתח בשבתות, תילקח מהמפעל תעודת כשרות המהדרין שלו. הלחץ הרב הכניע את בעליו של בית הקפה, ובשבועיים הראשונים הותירו את בית הקפה סגור בשבתות. באותה התקופה החלו מגעים, ביוזמת פעילי תנועת התעוררות החילונית, בסיומם ויתר בית הקפה על הזכיינות ועל השם לנדוור, ופתח את המקום תחת השם "עלמה". 

בדרום ירושלים נפתח מתחם בתי הקולנוע הגדול יס פלאנט וזכה גם הוא להצלחה.

במהלך השבוע פורסמו פשקווילים בשכונות החרדיות שקראו למחאה נרחבת נגד חילולי השבת החדשים בעיר, אך בשלב זה נראה שהמחאה מוגבלת. אתמול בערב נערכה תפילה המונית שעברה כמעט ללא אירועים חריגים. במקרה אחד יידו חרדים אבנים לעבר ביתן השמירה בכניסה לבניין רשות השידור ברוממה, והם פוזרו על ידי השוטרים. במקרה אחר, נזקקו נוסעי רכב לסיוע השוטרים, לאחר שמפגינים רבים הקיפו את רכבם ומנעו את חילוצם. איש לא נפגע.

כמדי שבוע נאספו גם הערב כמה עשרות חרדים ברחוב הנביאים שבמרכז העיר, בדרישה לסגור את הרחוב לתנועה. בניגוד לציפיות עד עתה המפגינים לא ניסו להגיע למחות ליד בית הקפה או מתחם בתי הקולנוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ