משפחתו של אברה מנגיסטו פותחת במאבק: תפגין מול כלא בזמן ביקור משפחות אסירים ביטחוניים

מאז פרסום הפרשה בחודש שעבר, הוקפא הקמפיין לשחרור מנגיסטו, המוחזק בעזה. בני משפחתו: "צריך לעשות משהו ולא לחכות לאף אחד. אי אפשר להישאר אדיש"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמו של מנגיסטו באשקלון, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

צעד ראשון במאבק לשחרורו של אברה מנגיסטו: בני משפחתו, יחד עם פעילים חברתיים, צפויים להפגין מחר (שני) מול כלא הדרים שבשרון בקריאה לשחרורו של הצעיר שחצה את הגבול לעזה בספטמבר בשנה שעברה. ההפגנה תתקיים בסמוך לשעה בה מתקיימים ביקורי משפחות של אסירים ביטחוניים פלסטינים, במחאה על החזקתו בידי חמאס ברצועת עזה.

זוהי המחאה הראשונה מסוגה מאז התפרסמה פרשת מנגיסטו לפני כחודש. הפעילים צפויים לדרוש ממשפחות האסירים בכלא להעביר לחמאס את המסר שיש לשחרר את מנגיסטו באופן מיידי. הפעילות, לדבריהם, היא חלק ממערך מחאות עתידיות תחת הכותרת "הומניטארי נגד הומניטארי". גורמים בסביבת המשפחה הדגישו כי החליטו לקחת אחריות על החזרתו של מנגיסטו ללא עזרת המדינה כדי לזרז את שחרורו, ובנוסף נפתח עמוד פייסבוק בשם משחררים את אברה הדף הרשמי כדי לעדכן על אירועים עתידיים במאבק. "המטרה שלנו היא לסיים את המקרה הזה כמה שיותר מהר", אמרו בסביבת המשפחה.  

גבריאל טיגבו, המקורב למשפחה, סיפר ל"הארץ" כי במשך תקופה ארוכה חשבו בני משפחת מנגיסטו כיצד להוציא לפועל את המאבק, "גיבשנו עמדה לפיה צריך לעשות משהו ולא לחכות לאף אחד. המדינה עושה מצידה את מה שהיא יודעת לעשות, ואנחנו עושים את מה שחושבים שצריך לעשות. בעקבות המחאה אני מקווה ששאר העולם יצטרף אלינו לקריאה לשחרר את אברה, אי אפשר להישאר אדיש למקרה".

לדבריו, עיקר המאמצים מתרכזים בהדגשת המקרה כעניין הומניטארי, ובהמשך הם מתכננים להפגין מול משרדי הצלב האדום, שלא מקבלים מחמאס מידע אודות הימצאו או מצבו. "לא ייתכן כי אסירים ביטחוניים שוהים בישראל בתנאים של מלון חמישה כוכבים ולנו אומרים שאי אפשר אפילו לבקר אותו כי לא יודעים היכן הוא נמצא", אמר טיגבו.

טיגבו הוסיף כי "בסך הכל מדובר באדם הלוקה בנפשו שעבר את הגבול, במדינה מתוקנת היו מחזירים אותו מיד. אם חמאס רוצה להראות שהוא ארגון לגיטימי לכאורה, הוא צריך להבין שלא יוכלו להחזיק את אברה כקלף מיקוח. לצערי אנחנו רואים את דעת הקהל בארץ וחמאס צריך להבין שהם לא יקבלו מחיר גבוה עבורו". הוא סיפר עוד כי המשפחה שבורה וכואבת מאז נעלם מנגיסטו. "אני לא מאחל את מה שהם עוברים לאף אחד", אמר. 

בתחילת יולי הותר לפרסום כי שני אזרחים ישראלים, מנגיסטו בן ה-28 מאשקלון ואזרח נוסף, תושב היישוב הבדואי חורה, חצו את הגבול לעזה ולא שבו לישראל. מנגיסטו נעדר מספטמבר אשתקד והאזרח הנוסף – מאז אפריל השנה. מאז פרסום הפרשה חמאס לא מסר מידע אודות מצבם של הנעדרים ושומר על עמימות לגבי השאלה האם שניהם או אחד מהם נמצאים בידי הארגון.

עד כה, מאז פרסום דבר היעלמותו של מנגיסטו, לא התקיימה כל מחאה ציבורית בנושא. לדברי הפעילים, ההחלטה נבעה בעיקר מתוך כיבוד רצונה של משפחת מנגיסטו "להוריד פרופיל". פעילים אחרים סיפרו כי תכנונים ראשוניים למחאה הוקפאו בשל עמדת המשפחה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ