דיון סוער בכנסת |

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים נחשד בשחיתות ונמצא שמונה חודשים בחופשה בשכר

במהלך הדיון הגנו בכירי הרשות על העובדה כי המנכ"ל גלר, שהורחק מפעילות בגלל פרשת ישראל ביתנו, נהנה משכר מלא. החשב אף אמר כי אינו זוכר כמה הוא משתכר. צבי הנדל יו"ר הרשות לעג ליו"ר הוועדה ח"כ זנדברג - וסולק

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

יו"ר רשות המלחמה בסמים ואלכוהול, צבי הנדל, סולק היום (ראשון) מדיון ועדת הסמים של הכנסת על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג, במהלך דיון סוער שעסק בהחלטה על פירוק הרשות. כמו כן, כאשר נשאל חשב הרשות על שכר המנכ"ל שהוצא לחופשה בשל חשדות למתן שוחד, השיב כי הוא "בגיל שאני לא כל כך זוכר" - ונקב בסכום הנמוך באלפי שקלים.  

כבר עם תחילת הדיון החלו הקולות לגבור, על רקע ביקורת שמתחה זנדברג באשר להתנהלות הרשות בנוגע להשעיית מנכ"ל הרשות, יאיר גלר. גלר הורחק מפעילות הרשות לפני כשמונה חודשים על רקע חקירת פרשת השחיתות של מפלגת ישראל ביתנו. הוא חשוד במתן שוחד, קשר לפשע, מרמה והפרת אמונים, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בין היתר, הוא חשוד בכך שנתן בכמה הזדמנויות שוחד לח"כ פאינה קירשנבאום.

יו"ר הרשות הנדל ואנשי הרשות הבהירו כי למעשה גלר אינו מושעה מתפקידו אלא נמצא בחופשה על דעת נציבות רשות המדינה. במהלך החופשה ממשיך גלר ליהנות משכר מלא. ברשות אמרו כי במשך כל התקופה, שסופה לא ידוע, נמצא גלר בחופשה על חשבון ימי חופשה וימי מחלה.

זנדברג המשיכה להקשות ולתהות לכמה ימי חופשה זכאי עובד ציבור ועל בסיס מה ניתנים לו ימי המחלה. ברשות לא סיפקו תשובה וטענו כי אין בידיהם נתון באשר לעלות שכרו. ממלא מקום המנכ"ל, איתן גורני אף טען שמדובר בצנעת הפרט. "אדם שנתון בחקירה ונמצא בחופשה על חשבון הציבור שמונה חודשים בחסות אישור רפואי ועוד היד נטויה - זה לכל הפחות מוזר", אמרה זנדברג.

בתגובה אמר לה הנדל: "גם זה שבראש הוועדה שנלחמת בנגע הסמים עומדת חברת כנסת שנלחמת בעד לגליזציה, זה מוזר". דבריו זכו למחיאות כפיים וזנדברג ביקשה מהסדרנים להוציא את מהדיון כל מי שמחא כפיים. בעקבות כך אמר הנדל: "אני חושב שכל מי שמחא כפיים צריך להישאר". בשלב מסוים זנדברג אמרה בדיון "רגע רגע רגע" - והנדל חיקה אותה. בתגובה אמרה זנדברג: "לא ראיתי מזמן מישהו שמזלזל ככה ביו"ר וועדה, אני מתנצלת בפני כל הנוכחים" - וביקשה ממנו לעזוב את הדיון.

גלר מונה למנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ב-2008, אף שהגיע למקום השני בוועדת האיתור, בראשות רענן דינור. בעקבות כך, המועמדת לתפקיד שהגיעה למקום הראשון, יעל ארן, הגישה עתירה לבג"ץ, יחד עם שדולת הנשים. באפריל 2009 יצא צו המבטל את המינוי ומורה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבחון שוב את שלושת המועמדים המובילים, אך מורה כי גלר יוכל להישאר בינתיים בתפקיד המנכ"ל. בשלב זה, הסמכות למינוי עברה ממשרד ראש הממשלה למשרד לביטחון פנים בראשות השר יצחק אהרונוביץ', איש ישראל ביתנו, והמנכ"ל דאז, חגי פלד. הם החליטו לאשר שוב את המינוי, וגם עתירה נוספת שהוגשה לא הביאה לשינוי במצב.

חשב הרשות, אריה פרבר, נשאל בדיון על שכרם המדויק של הבכירים בארגונו. "אני בגיל שאני לא כל כך זוכר", הוא השיב וטען כי שכרו החודשי של מנכ"ל הרשות עומד על כ-28 אלף שקלים ברוטו.

על פי הדו"ח האחרון של הממונה על השכר, משנת 2013, ברשות המלחמה בסמים ואלכוהול 33 תקני משרה, כאשר עלות השכר הממוצעת עומדת על 23,722 שקלים לחודש ושכר הברוטו עומד על 16,293 שקלים בחודש. על פי אותו הדו"ח עלות שכרו של מנכ"ל הרשות, יאיר גלר עומד על 51,077 שקלים בחודש ושכר הברוטו שלו עומד על 33,359 שקלים בחודש - שכר ממנו נהנה גלר לאחר שהורחק מפעילות ברשות. עוד עולה כי עלות העסקתו של סמנכ"ל הרשות עומד על 57,374 שקלים בחודש ושכר הברוטו שלו עומד על 42,420 שקלים בחודש.

עוד צוינה בדו"ח עלות שכרו של החשב פרבר, שהתקשה לזכור בדיון את נתוני השכר של בכירי הרשות, ועומדת על 56,866 אלף שקלים בחודש ושכר הברוטו שלו עומד על 38,208 שקלים בחודש – גבוה בהרבה מכפי שהעריך את שכרם של בכירי הרשות.  

הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול מסרה בתגובה לחופשת המנכ"ל כי "גלר הציג בפני הרשות אישורי מחלה ובהתאם להם ועל דעת אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, ניצל את יתרת ימי המחלה שלו שהסתיימו בסוף יולי 2015. מה-1 באוגוסט החל גלר לנצל את ימי החופשה המגיעים לו על פי חוק".

באחרונה נודע כי הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול צפויה להתפרק אחרי 27 שנות פעילות. את המהלך, שיחסוך למדינה 20 מיליון שקלים בשנה, יזם משרד האוצר. הכוונה מאחוריו היא לאחד שלושה גופים במשרד לביטחון הפנים הפועלים למניעת אלימות ופשיעה לכדי גוף אחד.

לפי התכנון שעליו נודע מחוברת תקציב המדינה לשנים 2016-2015, הרשות תאוחד כבר באפריל 2016 עם תוכנית "עיר ללא אלימות" ומציל"ה (אגף חברה ומניעת פשיעה), לאגף אחד במשרד שייקרא "המאמץ החברתי". בשני העמודים שמוקדשים לנושא בחוברת התקציב, מסבירים אנשי האוצר כי המהלך יביא לחיסכון של מיליונים על ידי ביטול תפקידים כפולים וקיצוץ של 20% מכוח האדם בגופים אלו.

נציגי הרשות קיבלו בהפתעה את ההודעה על פירוקה בדיוני התקציב. "היו דיונים בנושא של קיצוצים או התייעלות מול המשרד לביטחון פנים, אבל נושא ביטול הרשות מעולם לא עלה", אמרו מקורות ברשות. לטענתם, "הרווח מהמהלך הזה, של 20 מיליון שקל, הוא לא פרופורציונלי לעומת 1.7 מיליארד שקל תוספת תקציב שקיבל המשרד לביטחון פנים". לדבריהם, אחרי פירוק הרשות "כל מה שיישאר זה עלה תאנה שנקרא 'המאמץ האזרחי', עם פעילות משותפת למניעת פשיעה ואלימות. כל הנושא של המאבק בסמים יירד מסדר היום".

לאורך השנים נהנתה הרשות מתקציב של כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה כדי לממש שורה של יעדים: מגיבוש מדיניות לאומית למאבק בסמים, דרך פעילות הסברה למניעת שימוש בסמים, חינוך והכשרה, איסוף נתונים, פיתוח שירותים ועד קידום חקיקה בנושא. עם פירוק הרשות יבוטל "חוק הרשות למלחמה בסמים ובשימוש לרעה באלכוהול", שנחקק ב–1988, ושאמור היה להוות תשובה רב־מערכתית של המדינה לטיפול בנגע הסמים ובצריכת האלכוהול בישראל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ