"הארץ"

שר הפנים סילבן שלום אמר הבוקר (שני) כי נועד עם שגריר אריתריאה בישראל, וכי זה אמר לו שבמדינה לא קיים גיוס חובה לעשרים שנה, אלא ל-18 חודשים בלבד.

"אני נועדתי עם שגריר אריתראה בישראל. מתברר שאין גיוס חובה לעשרים שנה, כל חובת הגיוס היא ל-18 חודש בלבד", אמר שלום בתכנית בוקר טוב ישראל בגלי צה"ל. "כל אשה עם ילד לא חייבת בגיוס. כל אשה מעל גיל 28 לא חייבת בגיוס. כל גבר מעל גיל 42 לא חייב בגיוס". שר הפנים הוסיף כי "כל מי שחוזר לשם (לאריתראה) אין לו שום בעיה להיות שם, זה דבר ראשון. ודבר שני, כל מי שיצא עם דרכון וטס מאריתריאה לקהיר הוא יצא באופן חופשי".

כשנשאל אם לדעתו שגריר אריתריאה בישראל הוא מקור המידע האמין והמימן למידע כזה, ענה, "בוודאי. אז מי ייתן את המידע?".

בכתבה שפורסמה ב"הארץ" ב-2012, נכתב כי שירות החובה הצבאי באריתריאה נמשך בממוצע מגיל 18 עד גיל 55. "היות ותוחלת החיים הממוצעת באריתריאה היא 62-61 שנה", אמרה רכזת קמפיין פליטים באמנסטי אינטרנשונל ישראל שרה רובינסון, שהתראיינה לכתבה, "נוצר מצב שבו אנשים נמצאים בצבא כל חייהם". לדבריה, "אם אתה לא מתייצב למשימה או שואל את השאלה הלא נכונה, אתה תמצא את עצמך ברשימה שחורה.

שר הפנים, סילבן שלוםצילום: תומר אפלבאום

"זו בעצם עבדות ללא תאריך שחרור", הוסיפה רכזת פעילות ציבורית במוקד הסיוע לעובדים זרים הפעילה בקרב הפליטים סיגל רוזן, "ובגלל זה כל מדינות העולם מכירות בכך שההימלטות מהשירות הצבאי היא, אפשר לומר, לגיטימית". השירות הצבאי, יש לציין, כולל עבודות כפייה ושכר זעום.

"מי שערק מצבא אריתריאה בעצם - וזה הוכר כבר בבתי משפט בעולם המערבי - הביע דעה פוליטית נגד המשטר", אמרה רוזן באותו ראיון. אותו עריק, לדבריה, "לא צריך לומר 'אני מתנגד למשטר' - הוא הצביע ברגליו בעצם זה שהוא עזב את השירות הצבאי... אם יחזור לאריתריאה, הוא ייכלא במרתפים חשוכים ויעונה. הרבה מאוד אנשים נעלמים באותם מרתפים".

בעבודתה פגשה רוזן גם נשים שנמלטו לאחר עשר שנות שירות בצבא מפני שהבינו שאם לא יעזבו את השירות - האוסר על נשים להביא ילדים - הן לעולם לא יהיו אמהות. חשוב להדגיש שלמפקדים בצבא אריתריאה, לעומת זאת, מותר לקיים יחסי מין עם חיילות שלהן, ולחיילות אין את הזכות לומר לא. "זה לא נחשב אונס", אומרת רוזן.

בעבר פורסמו ב"הארץ" ממצאי דו"ח משנת 2013 שערכו חוקרים משוודיה ומהולנד, לפיו קצינים בכירים בצבא אריתריאה חוטפים צעירים מהמדינה ומבריחים אותם לסודאן, שם הם מוחזקים למטרות כופר. הדו"ח הוצגו בפרלמנט האירופי שבבריסל.

אתמול קבע שלום כי 1,200 משוחררי מתקן חולות, שצפויים להשתחרר מחר ומחרתיים, לא יורשו לעבוד וללון בתל אביב ובאילת - הערים בהן התרכזו עד כה.

אריתראים מפגינים על הנעשה בארצם מול שגרירות האיחוד האירופי ברמת גן, ביוניצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ