בניגוד לדברי שלום, דו"ח האו"ם מצא: ילדים באריתריאה מגויסים בכפייה ומשרתים תקופה בלתי מוגבלת

שר הפנים אמר כי גיוס החובה במדינה אינו לשנים רבות וכי "כל מי שחוזר לאריתריאה, אין לו בעיה להיות שם". אולם ועדת האו"ם קבעה כי הממשלה מבצעת הפרות נרחבות וחמורות של זכויות אדם

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריתראים מפגינים על הנעשה בארצם מול שגרירות האיחוד האירופי ברמת גן, ביוני
אילן ליאור

בניגוד לדברי שר הפנים סילבן שלום הבוקר (שני) כי באריתריאה גיוס החובה אינו לשנים רבות, דו"חות על מצב זכויות האדם במדינה מצביעים על גיוס בכפייה לתקופה בלתי מוגבלת. "במציאות, ילדים לעתים תדירות מגויסים בכפייה ומשרתים תקופה בלתי מוגבלת של זמן", נכתב בדו"ח של האו"ם. גם לפי דו"ח מחלקת המדינה האמריקאית, הממשלה באריתריאה "כפתה על אנשים להשתתף בתוכנית השירות הלאומי שלה, באופן שגרתי, לתקופה בלתי מוגבלת מעבר לחובת 18 החודשים".

"אני נועדתי עם שגריר אריתריאה בישראל. מתברר שאין גיוס חובה ל-20 שנה, כל חובת הגיוס היא ל-18 חודש בלבד", אמר שלום בראיון לגלי צה"ל. "כל אשה עם ילד לא חייבת בגיוס. כל אשה מעל גיל 28 לא חייבת בגיוס. כל גבר מעל גיל 42 לא חייב בגיוס", הוסיף. לדברי שלום "כל מי שחוזר לשם (לאריתריאה, א"ל) אין לו שום בעיה להיות שם, זה דבר ראשון. ודבר שני, כל מי שיצא עם דרכון וטס מאריתריאה לקהיר הוא יצא באופן חופשי".

אך דו"ח האו"ם מציג תמונה שונה. ביוני השנה פרסמה ועדת חקירה של האו"ם דו"ח מקיף על מצב זכויות האדם באריתריאה. ממשלת אריתריאה סירבה לשתף פעולה עם עבודת הוועדה או להתיר ביקור בתחומה. בהתבסס על 550 ראיונות ו-160 תצהירים, קבעה הוועדה כי הממשלה באריתריאה מבצעת הפרות שיטתיות, נרחבות וחמורות של זכויות אדם. היא ציינה כי החוק אמנם מחייב של שירות של 18 חודשים בלבד, אך "במציאות, ילדים לעתים תדירות מגויסים בכפייה ומשרתים תקופה בלתי מוגבלת של זמן".

"התנאים והטיפול במהלך האימון והשירות הצבאי קשים. הם כוללים מחסור במזון הולם, מים, מתקני היגיינה, לינה ושירותים רפואיים", כתבה הוועדה. כל אלה, לדבריה, "עלולים לגרום למוות, מוגבלויות קשות או השפעות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות ארוכות טווח". עוד הוסיפה הוועדה כי באופן שגרתי נשללות זכויותיהם של המגויסים לחופש הביטוי, התנועה והדת. "הם נתונים באופן שיטתי לעונשים מכוונים והתעללות שנועדו לגרום כאב חמור".

ממצאים דומים מופיעים גם בדו"ח זכויות האדם השנתי של מחלקת המדינה האמריקאית, שפורסם אף הוא לפני כחודשיים. "הממשלה כפתה על אנשים להשתתף בתוכנית השירות הלאומי שלה, באופן שגרתי לתקופה בלתי מוגבלת מעבר לחובת 18 החודשים", נכתב בדו"ח. שני הדו"חות, כמו גם דו"חות אחרים שפורסמו בשנים האחרונות, מציינים כי השלטון הדיקטטורי באריתריאה אחראי לרצח, עינויים והיעלמות של אזרחים רבים.

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בישראל שוהים כ-33 אלף אזרחי אריתריאה. המדינה מפעילה לחץ רב עליהם ועל אזרחי סודאן לשוב למולדתם, חרף הסכנה הנשקפת להם שם. לחלופין, מציעה להם המדינה לעזוב לאוגנדה או לרואנדה, אף שעדויות רבות העלו כי הם אינם מקבלים שם מעמד ולא מוענקות להם זכויות בסיסיות. בשנים האחרונות שבו 1,059 אזרחי אריתריאה מישראל למולדתם. עוד 1,980 אריתראים עזבו לאוגנדה ולרואנדה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ