המשוחררים מחולות 
יישארו ללא כיסוי רפואי

1,178 מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה צפויים להשתחרר היום ומחר, כאשר הם אינם בעלי ביטוח רפואי. עמותת "רופאים לזכויות אדם" קוראת להחיל עליהם את חוק ביטוח בריאות ממלכתי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

השחרור ממתקן חולות היום (שלישי) ומחר צפוי להותיר חלק ממבקשי המקלט ששהו בו ללא כיסוי רפואי וללא אפשרות לממן טיפולים יקרים הנחוצים להם, מאחר שחוק ביטוח בריאות ממלכתי אינו חל עליהם. בעבר היו רבים מהם מבוטחים בביטוחים פרטיים שרכשו להם מעסיקיהם. על המוחזקים במתקן נאסר לעבוד ולכן הביטוחים בוטלו, ובתקופת שהייתם בחולות נשאה המדינה באחריות לטיפול הרפואי בהם.

כעת תחדל המדינה לממן את הטיפול במשוחררים, פרט לחולים במחלות מסוימות ולמי שכבר נקבע להם מועד לניתוח. אחרים, הזקוקים לטיפול מתמשך, יישארו ללא כתובת, משום שאין בידי רובם אמצעים לשלם על טיפולים מתמשכים וחברות הביטוח לא יסכימו לשאת בעלויות הנובעות ממצב רפואי קיים. כך, למשל, מבקש מקלט הסובל מפריצת דיסק ומקבל זריקות לשיכוך כאבים אחת לחודש לא יוכל להמשיך בטיפול. האיסור על מגורים ועבודה בתל אביב יקשה על מבקשי המקלט לפנות לשירותים רפואיים, הניתנים להם במימון המדינה רק במרפאת "טרם" בתחנה המרכזית בתל אביב ובמרפאת "גשר" ביפו.

מתקן חולות, החודשצילום: אילן אסייג

אתמול פנתה עמותת "רופאים לזכויות אדם" למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וקראה לו לפעול להחלת חוק בריאות ממלכתי על מבקשי המקלט.

ד"ר זואי גוטצייט, ממחלקת מהגרים וחסרי מעמד בעמותה, ציינה כי בשיחה עם מנהלת מרפאת "ביקור רופא" בחולות נאמר לה שהמדינה תמשיך לשאת באחריות לטיפול רק בחולי סכרת, שחפת ונשאי איידס. אחרים יוצאו מרשימות ההמתנה לקביעת תורים — גם אם כבר קיבלו אישור תקציבי לביצוע ניתוחים ממשרד הבריאות.

"מצב זה של קטיעת הרצף הטיפולי והביטוחי, והמגבלות הגיאוגרפיות שעומד להשית משרד הפנים על משוחררי חולות, מהווים פגיעה ממשית בזכותם לבריאות. אלו עלולים להוביל להדרדרות במצבם הבריאותי, עד למצבי חירום שעלולים לחייב אשפוזים ארוכים ויקרים", כתבה גוטצייט. "אין מדובר אך ורק במשוחררים הנוכחיים, כי אם בעוולה מתמשכת שעלולה להיגרם לכל מי שיסיימו את שנת הכליאה שלהם בחולות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ