משרד החינוך צפוי לבטל את התקצוב להפרדה בין בנים לבנות בכיתות היסודי

כפי שפורסם אמש בערוץ 10, משרד החינוך צפוי לבטל את תקצוב ההפרדה בכיתות ד'-ו' בעקבות לחץ של בג"ץ. ההחלטה להרחיב את תקצוב ההפרדה לבית הספר היסודי התקבלה בתקופת שי פירון

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר ממלכתי-דתי באופקים, ארכיון
בית ספר ממלכתי-דתי באופקים. הטענה שהדירוג הגבוה של הדתיים נובע מהעדפות שר החינוך הדתי היא הבל מוחלטצילום: אליהו הרשקוביץ

משרד החינוך צפוי לבטל את התקצוב שהעניק להפרדה בין בנים לבנות בכיתות ד' עד ו' בחינוך הממלכתי דתי, בעקבות עתירה לבג״ץ של תנועת ״ישראל חופשית״ - כך פורסם אמש (שני) בערוץ 10. משרד החינוך טרם הגיש את תשובתו לבג״ץ, ואמור לעשות זאת ב-2 בספטמבר לאחר שתי דחיות, שארכו 90 יום. בערוץ 10 דווח כי תשובת משרד החינוך הועברה כבר למשרד המשפטים לניסוחים אחרונים. ההחלטה לתקצב את ההפרדה בחינוך היסודי התקבלה לפני כשנתיים ונגעה רק לכיתות ד'-ו'.

בדיון, שנערך ביוני, הקשו השופטים אליקים רובינשטיין, מרים נאור ואסתר חיות על נציגת המדינה, עו״ד דנה בריסקמן, בשאלה אם ההפרדה אכן יוצרת כיתות קטנות יותר. בריסקמן השיבה בחיוב, ואמרה כי ״הפער נוצר בגלל אורח החיים והייחודיות של החיים שלהם (התלמידים בחינוך הממלכתי-דתי)". בריקסמן הזכירה גם את התוכנית לתקצוב דיפרנציאלי של מוסדות חינוך בהתאם למעמד סוציו־אקונומי, עליה הכריז פירון, אך הודתה כי היא לא פתרה את בעיית אי השוויון.

השופטת נאור שאלה את בריקסמן האם האפליה שנוצרה אינה טעונה פתרון, והשופט רובינשטיין הוסיף כי "החינוך הממלכתי-דתי מעוגן בחוק והוקם עם השקפה חינוכית מסויימת. השאלה היא השוויון מול האחרים". בריסקמן השיבה לשופטים באמצעות התייחסות לשעות התפילה בבתי הספר הדתיים: "בתי הספר הממלכתיים הדתיים מקבלים שעת תפילה, בעוד האחרים לא מקבלים. זה צורך שנובע מהייחוד שלהם”. אם המשרד אכן יחליט לבטל את תקצוב ההפרדה, ההחלטה תהיה פרי של הלחץ שנוצר בבג״ץ, למרות שהשופטים לא הורו לבטל את התקצוב בצורה מפורשת.

עתירת תנועת ישראל חופשית הוגשה כבר לפני כשנתיים, בתקופת כהונתו של שר החינוך הקודם שי פירון, שהתיר מימון הפרדה בבתי ספר ממלכתיים־דתיים כבר מהיסודי, בשונה ממה שהיה נהוג בעבר. הארגון עתר בטענה שההפרדה יוצרת אפליה מגדרית ואפליה כנגד תלמידים חילונים, משום שהכיתות המופרדות בדרך כלל קטנות יותר מהכיתות הלא מופרדות בחינוך החילוני. בחינוך הממלכתי-דתי העל-יסודי ההפרדה מתקיימת לרוב ברמת בתי הספר ולא ברמת הכיתות - בתי ספר נפרדים לבנים ולבנות.

בעתירה, שהגיש עו״ד ערן לב בשם "ישראל חופשית", הוצג מחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, המצביע על כך שבעוד שבחינוך הממלכתי שיעור הכיתות בהן 35 תלמידים או יותר עומד על 15.2%, הרי שבחינוך הממלכתי דתי עומד שיעור כיתות אלו על 4.4% בלבד.

מנכ״ל הארגון מיקי גיצין, אמר כי ״במידה ואכן זו תהיה תשובת המדינה ויבוטל התקצוב לכיתות מופרדות מגדרית, מדובר בהישג ענק שיסיים אפליה של החינוך הממלכתי למול החינוך הממלכתי דתי במימון ובגודל הכיתות. חשוב מכך, מערכת החינוך תפסיק לעודד הפרדה מגדרית בחינוך הממלכתי-דתי. אני מקווה כי משרד החינוך יפעיל מעתה מערכת תקצוב שוויונית ולא נזדקק לעתירות מהסוג הזה״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ