ראש העיר ערד הציב פקחים שימנעו ממבקשי מקלט להיכנס לעיר

עקב האיסור על משוחררי מתקן חולות לשהות בת"א ואילת, הביע ניסן בן חמו חשש כי מבקשי המקלט ינסו להתמקם בערי הדרום. "לא אהסס לקרוא לכל התושבים להיאבק ביחד על העיר", כתב בפייסבוק

אלמוג בן זכרי, כתב "הארץ" בדרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקחים ומבקשי מקלט בערד, היוםצילום: אילן אסייג

ראש העיר ערד, ניסן בן חמו, הציב הבוקר (שלישי) ניידות של השיטור והפיקוח העירוני בכניסות לעיר, במטרה למנוע ממבקשי המקלט המשתחררים ממתקן חולות להגיע אליה. בדף הפייסבוק שלו הביע בן חמו חשש כי בשל האיסור לגור ולעבוד בתל אביב ובאילת יגיעו מבקשי המקלט לערד והבהיר כי לא יאפשר זאת. בערד מתגוררים היום כמה מאות מבקשי מקלט.

"היום בבוקר שוחררו בהתאם להחלטת בג"ץ מאות מסתננים ממתקן הכליאה חולות, בהמשך ישוחררו מסתננים נוספים", כתב. "החלטת שר הפנים למנוע את כניסתם לתל אביב ואילת מעלה את הסבירות כי אותם מסתננים ינתבו עצמם לערי הדרום. חשוב להבהיר כי לא אורגנו הסעות מסודרות למשוחררים כך שמצב בו אוטובוסים עמוסים במסתננים המגיעים למקום אחד אינו אפשרי. אתמול פגשתי בשר הפנים והבעתי בפניו את מורת רוחי מהחלטתו להעדיף עיר אחת על משניה, הבהרתי לשר באופן נחרץ כי אני לא אאפשר למסתננים להגיע לערד".

"החל מהבוקר הנחתי את צוותי הפיקוח העירוני והשיטור העירוני לתגבר כוחותיהם בכניסות לעיר, בתחנה המרכזית וברחבי העיר", עדכן ופנה לתושבים: "אני מבקש מכולם, שמרו על ערנות, דווחו על מקרים חריגים אך הניחו לנו לטפל בנושא. כרגע אין בידנו מידע קונקרטי על צפי הגעתם לערד אך אנו ערוכים לכל תרחיש אפשרי. במידה ונאלץ להגביר את מאבקנו בנושא לא אהסס לקרוא לכל התושבים אל הדגל ולהיאבק ביחד על שלומה של העיר".

אנואר סולימאן (36), מבקש מקלט מדרפור שצפוי להשתחרר מחר (רביעי) מחולות אחרי שנה וחצי, אמר כי ייסע לערד בכל זאת. "למה דווקא לערד? היה לי חבר בחולות, אני יכול ללכת לשם ושם אני אוכל להסתדר. אנחנו לא נפריע לאנשים בערד, לא נפריע לאף אחד. חשוב לנו לכבד את הסדר ולשמור עליו. ראש העיר של ערד לא צריך לפחד. רוב האנשים שבאים לערד, מגיעים למקום בו יש עבודה מסויימת. אנשים רוצים להתחיל ממקום בו יש עבודה. יותר טוב שאדם לא ישן ברחובות אלא יעבוד בעבודה מסודרת". 

דובר עיריית ערד, יהושע אשכנזי, מסר בתגובה כי "ראש העיר נפגש עם שר הפנים ודרש שיפסיקו את האפליה, למה בתל אביב כן ובערד לא?". דובר העירייה טען כי לא היה תגבור משמעותי של הפיקוח העירוני והשיטור העירוני, וכי העניין הסתכם בניידת אחת שעשתה פטרולים בעיר לראות אם יש כניסה מאסיבית של פליטים לעיר. עוד הוסיף כי עד כה זוהתה כניסתם של חמישה פליטים בלבד לעיר מתוכם שנים שהתגוררו בעיר בעבר.

ביום ראשון פורסם כי שר הפנים סילבן שלום אסר על כ-1,200 מבקשי המקלט שישוחררו היום (שלישי) ומחר ללון ולעבוד בתל אביב ובאילת. אשרות השהייה הזמניות שיונפקו להם יגבילו את חופש תנועתם בשתי הערים, בהן מספר גבוה של מבקשי מקלט. ברשות האוכלוסין וההגירה אומרים כי מי שיעבור על ההוראה ייכלא בכלא סהרונים, אך לא סיפקו מסגרת זמן. כך או כך, בשלב זה מתייחסת המגבלה הגיאוגרפית רק לכ–1,200 מבקשי המקלט הצפויים להשתחרר מחולות והיא אינה צפויה להוביל לשינוי משמעותי בדרום תל אביב, שכן באזור מתגוררים להערכת הרשויות כ–30 אלף מתוך 45 אלף מבקשי המקלט בישראל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ