כ-200 מפגינים באום אל-חיראן נגד תחילת העבודות להקמת יישוב יהודי במקום

אף שטרם נדחתה הבקשה לדיון נוסף על פינוי הכפר הלא מוכר, החל השבוע שיטוח הקרקע באזור המיועד לבניית היישוב היהודי חירן. "הממשלה תמצא לכם מקום, אבל לא כאן"

אלמוג בן זכרי, כתב "הארץ" בדרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בעתיר-אום אל-חיראן, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ
אלמוג בן זכרי, כתב "הארץ" בדרום

כ-200 בני אדם מפגינים היום (חמישי) בכפר הבדואי הלא מוכר אום אל-חיראן, בעקבות עבודות שהחלו במקום בתחילת השבוע, לקראת פינויו והקמת היישוב היהודי חירן. בין המפגינים חברי הכנסת אחמד טיבי, חנין זועבי ועאידה תומא סולימאן (הרשימה המשותפת). ההחלטה על קיום ההפגנה התקבלה בוועדה של ההנהגה הערבית הארצית, לאחר שביום ראשון החלו עבודות שיטוח באזור המיועד לבניית היישוב חירן.

לדברי הרב אריק אשרמן, מראשי ארגון רבנים למען זכויות אדם, נציג משטרה ששוחח עמו בתחילת השבוע אמר כי לאחר שיושלם שיטוח הקרקע, יוקמו עליו קרוואנים. בשלב הבא, כך טען כי נאמר במשטרה, ייבנו בתי קבע בין שטחי הכפר לשטחי הקרוואנים, ולאחר פינוי הכפר ייבנו בשטחו בתים נוספים ליישוב היהודי. לטענת אשרמן, יועץ מרחב נגב במשטרה לענייני ערבים, אלי בן זקן, עמו שוחח, אמר לו כי "הממשלה תמצא (להם) מקום, אבל לא כאן".

"בנגב יש 12 מיליון דונם ששם יכולים לפתח יישובים חדשים אבל לא הלכו לשם. באו לפה, וזה מראה מה העיקר", אמרה ח"כ זועבי. "העיקר הוא לא הצורך האמיתי של היהודים, אלא לכווץ את היישובים הערבים".

בתחילת חודש מאי דחה בית המשפט העליון את העתירה של תושבי הכפר נגד פינוים והריסת הכפר לצורך הקמת היישוב חירן. אולם, עדיין לא ניתנה תשובה בעניין עתירה שהגישו התושבים, באמצעות המרכז המשפטי עדאלה, לדיון נוסף בעניינם.

עבודות בעתיר-אום אל-חיראן, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בעתירה נטען כי יש לראות בפסק הדין הקודם שניתן "הלכה חדשה והיסטורית", ולכן יש לקיים דיון חוזר בהרכב מורחב. לפי העתירה, "הלכה זו קובעת כי המדינה רשאית, כבעלת המקרקעין, להורות על פינוי תושבים בכל זמן שתרצה, גם אם היא עצמה נתנה להם את הרשות להשתמש בקרקע ולחיות בה, כפי שנתנה לתושבי עתיר-אום אל-חיראן". זאת, נכתב, "תוך התעלמות מתקופת הזמן הממושכת בה חיו האזרחים על הקרקע". בארגון ציינו, עם הגשת העתירה, כי קלושים הסיכויים להצלחה בתחום המשפטי, ולכן עיקר המאמץ יתמקד במאבק ציבורי.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה לפסיקת העליון, כי ההחלטה לפנות את הכפר אינה בגדר אפליה, וכי לתושבים הוצעו מגרשים בחינם בעיר חורה ופיצוי כספי, אך המשפחות אינן מעוניינות בכך. במרכז עדאלה טענו בתגובה כי האלטרנטיבה שמציעה המדינה אינה ריאלית, בגלל הצפיפות הרבה ומצוקת הדיור בעיר, שלא ניתן לאכלס בה את תושבי הכפר המפונים. ראש מועצת חורה, ד"ר מוחמד אל-נבארי, ציין כי שכונה 12 המיועדת למפונים אינה יכולה להיות פתרון, "שכן אנו מדברים על שכונה שלא פותחה, כאשר הזמן המוערך לסיום עבודות הפיתוח יכול להיות שנים... לאור הצפיפות הרבה בחורה והמחסור בדיור לזוגות צעירים, אנו נמשיך במאבקנו כדי ששכונות אלו יוקצו אך ורק לתושבי חורה".

כ-400 מפגינים צעדו בבאר שבע ביוני האחרון במחאה על פינוי הכפר והריסת בתים ברחבי הנגב. המפגינים צעדו מאזור השוק הבדואי בעיר ועד קרית הממשלה, וחסמו כבישים באישור המשטרה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ