סיוע מחברות היי-טק ואלפי שעות נוספות: תוכנית בנט לחיזוק לימודי 5 יחידות במתמטיקה

במשרד החינוך מתכננים להכפיל את מספר המורים במטרה להכפיל את מספר הבוגרים בתוך 4 שנים, ולהסביר להורים את חשיבות המקצוע. בנט: "לאיום אסטרטגי יש צורך בתוכנית לאומית"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: מוהנא פארס, מתאם התוכנית, בנט ופרס, היום בירושליםצילום: אמיל סלמן
ירדן סקופ

שר החינוך הציג הבוקר (ראשון), יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים, תוכנית לחיזוק לימודי המתמטיקה הנקראת "לתת חמש!". מטרת התוכנית היא להכפיל את מספר התלמידים בחמש יחידות לימוד במתמטיקה ל-18 אלף בתוך ארבע שנים. 

מאז כניסתו למשרד החינוך שב ואמר בנט כי הירידה הדרסטית בבוגרי חמש יחידות מ-12,900 לפחות מ-9,000 תוך שש שנים היא איום אסטרטגי על מדינת ישראל, והוא החל בסדרת התייעצויות בנושא עם גורמים שונים על מנת להגות תוכנית לפתרון הבעיה. 

בין הפתרונות שיוצעו במסגרת התוכנית יפתח המשרד יותר כיתות לימוד לחמש יחידות במתמטיקה, ויאפשר פתיחת מגמת לימוד בת שישה תלמידים בלבד. זאת, לאחר שבעבר התנאי לתקצוב פתיחת מגמה היה 15 תלמידים בכיתה. הצפי הוא כי ייפתחו כמאה מגמות לימוד חדשות. כמו כן, המשרד ישקיע במניעת נשירה מחמש יחידות לימוד במתמטיקה לארבע. בנוסף, תינתן תוספת של 15 אלף שעות הוראה ותגבור במתמטיקה על מנת לאפשר למידה בקבוצות קטנות, ויחס חם ואישי לתלמיד. 

יעד נוסף הוא הגדלת מספר המורים למתמטיקה: בתוך ארבע שנים יוכפל מספר המורים המלמדים חמש יחידות לימוד במתמטיקה מאלף ל-2,000. במשרד החינוך אומרים כי בכוונתם להשביח את איכות ההוראה, ולהשקיע משאבים בהכשרה ותמרוץ להוראת מתמטיקה. עוד מטרה היא מיסוד פורום ציבורי לאומי ללימודי המתמטיקה, שירכז את בכירי מערכת החינוך לצד בכירי התעשייה, שההיי-טק, צה"ל, המגזר השלישי והאקדמיה וידון בדרכים לקידום המתמטיקה בישראל. יגויסו גם 500 אנשי היי-טק מצטיינים, על מנת לסייע למורה וללוות את התלמידים לאורך כל שנת הלימודים.

בנוסף, משרד החינוך גייס חברות היי-טק שישתפו פעולה עם בתי הספר. החברות, בהן אינטל, סאנדיסק, מייקרוסופט, ומארוול ישראל, יקיימו מפגשים עם בתי הספר ויעבירו לתלמידים הרצאות וסיורים בנושא עולם ההיי-טק. יוזמה נוספת של המשרד היא "מועדון החמש" - מיזם שבו כ-20 מורים מובחרים יובילו 200 מורים בקהילות למידה. המטרה היא ליצור גאוות יחידה שבה מורים מצטיינים מסייעים ועוזרים למורים חדשים בידע ובפיתוח המקצועי. 

במקביל משרד החינוך יפתח בקמפיין הארצי "לתת חמש", אשר נועד לעודד תלמידים להיענות לאתגר וללמוד לימודים מוגברים במתמטיקה. הקמפיין פונה להורים כדי להסביר להם את חשיבות המקצוע, ולאנשי ההייטק כדי לעזור לפרויקט התנדבות ללימוד מתמטיקה ברמת חמש יחידות.

צעד נוסף שבנט כבר הכריז עליו הוא הגדלת הבונוס על בגרות בחמש יחידות במתמטיקה. כל תלמיד שייבחן בחמש יחידות מתמטיקה יזכה ב-30 נקודות בונוס בחישוב הציון בקבלה לאוניברסיטאות, במקום 25 נקודות. ישנם מוסדות לימוד אקדמאיים שבהם הבונוס יעמוד על 35 נקודות.

התוכנית החדשה שהציג בנט, דומה מאוד, אולי כמעט זהה, לתוכנית שהציג בדיוק לפני שנה שר החינוך היוצא שי פירון. גם לתוכנית פירון, ששמה היה "מתמטיקה תחילה" היו שותפים אותם גופים כמו קרן טרמפ, מט"ח ואינטל. בנט שב ואומר כי "שלף" את האחראי על התוכנית, מוהנא פארס, מהאגף לחינוך דרוזי וצ׳רקסי במשרד החינוך, אך פארס כבר היה ממונה על התוכנית מימי פירון. נראה כי במשרד לקחו את תוכנית פירון ומיתגו אותה מחדש, ואף גייסו את הנשיא לשעבר שמעון פרס להיות פרזנטור שלה. 

גורם במשרד החינוך אמר כי את תוצאות התוכנית שהחל פירון ניתן היה לראות כבר בבגרות הקיץ של שנת הלימודים שהסתיימה (תשע"ה), אז ניגשו לבגרות במתמטיקה בחמש יחידות יותר מ-11 אלף תלמידים, נתון שמשרד החינוך טרם חשף. 

שר החינוך בנט אמר כי "האיום של לימודי המתמטיקה הוא איום אסטרטגי, ולאיום אסטרטגי יש צורך בתוכנית לאומית. תפקידה של הנהגה הוא לקבוע יעדים לאומיים ולחתור אליהם בכל הכוח - ואנחנו נכפיל את מספר תלמידי היחידות תוך ארבע שנים. נגמרו הימים שילד רצה לגשת לבגרות של חמש יחידות, אבל בשל מקום מגוריו הוא לא היה יכול". שר החינוך הוסיף: "בתוכנית הלאומית למתמטיקה הילד גם יחזק את עתידו וגם יעזור לעתידה של מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות