בית המשפט דחה בקשות של 12 מבקשי מקלט מאריתריאה להקפיא את הזימון שקיבלו לחולות

בתשובת המדינה לערעור שהגישו מבקשי המקלט נאמר כי קריטריון הוותק, לפיו קבעו עד עתה מי יקבל זימון לחולות, אינו תקף יותר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה בקשות של 12 מבקשי מקלט מאריתריאה להקפיא את הזימונים שקיבלו למתקן חולות. מבקשי המקלט, השוהים כולם בישראל לפחות ארבע שנים, נשלחו לחולות בהתאם לקריטריונים שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה בחודש שעבר, לפיהם ניתן לזמן למתקן כל אריתראי שנכנס לישראל עד סוף יולי 2011 וכל סודאני שחצה את הגבול עד סוף דצמבר 2011. בעררים שהגישו לבית הדין לעררים בתל אביב באמצעות עו"ד רוזי נמר טענו כי קריטריון הוותק בישראל אינו סביר וכי הפגיעה במבקשי המקלט בלתי מידתית.

בית הדין לעררים דחה את הבקשה להקפיא את כניסתן לתוקף של הוראות השהייה בחולות ועל החלטתו הוגשה בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי. עו"ד נמר תקפה בבקשה את קריטריון הוותק. "ככל ותכלית החוק הינה מניעת השתקעות בישראל, הרי שיש ליישמו דווקא על מסתננים 'חדשים', אשר לא הספיקו להשתקע בישראל ולא חיו כאן במשך מספר שנים, ולא על מסתננים אשר נכנסו לארץ לפני למעלה מ-4 שנים, הספיקו לחיות כאן חיים נורמטיביים, מצאו עבודה קבועה ויצרו קשרים חברתיים", כתבה וטענה כי זימונם של הוותיקים לחולות מהווה אכיפה בררנית פסולה.

בתשובתה הפתיעה המדינה ודיווחה לראשונה כי הקריטריונים שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה רק חודש קודם לכן בוטלו, וכי כעת ניתן לזמן לחולות את כל אזרחי אריתריאה וסודאן, מבלי לייחס חשיבות לוותק שלהם בישראל, וכי רק מי שמשתייך לקבוצות שהוחרגו בחוק אינו יכול להישלח לחולות. בתשובת המדינה, שהוגשה ביום חמישי בידי עו"ד עדי אברונין מהפרקליטות, נכתב כי הקריטריונים בוטלו ארבעה ימים קודם לכן. זאת, אף שרשות האוכלוסין לא פרסמה את ההחלטה לבטלם. המדינה טענה כי בנסיבות אלה הטענות נגד עקרון הוותק אינן רלוונטיות עוד.

השופטת צילה צפת דחתה את הבקשה להקפיא את הזימונים עד להכרעה בערר. "הבקשות כוללניות, זהות אחת לרעותה, אינן מפרטות נסיבות פרטניות הנוגעות ספציפית לכל אחד מהמבקשים שיש בהן נימוק להשהות את הוראת השהייה", כתבה בהחלטתה. "קבלת הבקשה תהווה עצירה גורפת של הוראות שהייה כפי שהוצאו, עת נקבע לא אחת כי קיים אינטרס לגיטימי של הרשות במניעת השתקעות מסתננים במרכזי הערים".

עוד הוסיפה השופטת צפת כי לא מצאה שייגרם "נזק בלתי הפיך" אם הוראות השהייה ייכנסו לתוקף ומבקשי המקלט יישלחו לחולות לפני שתתקבל החלטה בערר עצמו. 

מבקשי מקלט מחוץ למתקן חולות, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ