השביתה בבתי הספר הנוצריים נמשכת: דורשים תקצוב שווה לזה של בתי הספר החרדים

בהנהלת בתי הספר נושאים עיניים לוותיקן ומקווים כי האפיפיור יפעיל לחץ על הנשיא ראובן ריבלין שאיתו צפוי להיפגש מחר. שר החינוך נפתלי בנט הציע לבקש מהממשלה אישור להגדלת התקצוב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בבתי הספר הנוצריים ברחבי הארץ, שבהם לומדים 33 אלף תלמידים מכל שכבות הגיל, ימשיכו מחר (חמישי) בשביתה שעליה הכריזו בוועד המנהל של בתי הספר ערב תחילת שנת הלימודים. המשא ומתן מול משרד החינוך, שנסוב סביב תקצוב בתי הספר, לא נשא עד כה פרי. הוועד המנהל הודיע כי השביתה אינה מוגבלת בזמן.

לטענת הוועד, משרד החינוך מקצץ מזה שש שנים בתקצוב שמקבלים בתי הספר הכנסייתיים היסודיים השייכים לזרם המוכר שאינו רשמי. בשנתיים האחרונות הקיצוץ היה גדול במיוחד עד שלטענת הוועד בתי הספר לא יכלו לתפקד יותר. בוועד המנהל של בתי הספר דורשים להשוות את התקצוב שהם מקבלים מהמדינה לתקצוב של בתי הספר החרדיים.

בנוסף, טוענים בבתי הספר, הגביל משרד החינוך את הגבייה מההורים. "הקיצוץ מצד אחד והחוזר שהגביל את הגבייה מהצד השני מהווים מכת מוות לבתי הספר הנוצריים", אומרים בוועד המנהל. 

מחר ייפגש נשיא המדינה ראובן (רובי) רבלין בוותיקאן עם האפיפיור פרנסיסקוס ובבתי הספר מקווים שהנושא יעלה בפגישה ושהוותיקן יפעיל לחץ כדי לפתור את הסוגייה. ל"הארץ" נודע כי בהנהלת בתי הספר פנו בעניין לגורמים במשרד החוץ האמריקאי.

היום קיים הוועד המנהל, בליווי חברי כנסת מהרשימה המשותפת, פגישות מרתוניות עם נציגי סיעות שונות בכנסת. בין היתר, התקיימה פגישת מסדרון עם שר החינוך נפתלי בנט. בנוסף, נפגשו נציגי בתי הספר עם השרים אריה דרעי, גילה גמליאל וסילבן שלום. לדברי גורמים שהיו מעורבים בפגישות, שר החינוך הציע, בין היתר, להביא לממשלה בימים הקרובים הצעת החלטה שתבטיח תקצוב לבתי הספר, אך לא נקב במספרים. מנהל בית הספר הבפטיסטי בנצרת בוטרוס מנסור אמר ל"הארץ" כי משרד החינוך מציע 20 מיליון שקל בשנה בעוד בתי הספר דורשים 200 מיליון כדי שיוכלו לא להגדיל את תשלומי ההורים. בוטרוס הוסיף: "אנחנו עדיין ממתינים להצעה ומקווים שבמשרד החינוך יפנימו את חשיבות התקצוב והצלת בתי הספר".

ח"כ אחמד טיבי שהיה שותף למפגשים אמר שהסוגיה מחייבת הכרעת ממשלה וכי הנושא עלה בפגישה בין ראשי הרשויות הערביות לבין ראש הממשלה והממונה על השכר באוצר אמיר לוי.

בישראל פועלים 47 בית ספר שבהם לומדים 33 אלף תלמידים, שחלקם קיימים עשרות שנים, מציגים הישגים מרשימים ונהנים ממוניטין איתן. מחר צפויה להתקיים עצרת תמיכה בבתי הספר ברמלה ובימים האחרונים התקיימו עצרות בחיפה, בנצרת ובשפרעם.

מנכ"ל ארגון מוסאווא ג'עפר פרח, שתומך במאבק בתי הספר, אמר ל"הארץ" כי קשה להשתחרר מהתחושה כי משרד החינוך משדר זלזול בחינוך הערבי בכלל והחינוך הכנסייתי בפרט. למרות איומי ההשבתה של חצי מיליון ילדים וההשבתה של בתי הספר הנוצריים, בנט נוהג ביהירות ממנה נודף ריח של גזענות, טוען פרח. "הפתרון מונח לפתחו מאז שמונה לשר והוא נהנה מכך שערבים מתחננים. ראש הממשלה יכול היה לכפות פתרון ולמנוע השבתה, אך גם הוא מתחמק", אמר פרח והוסיף: "מנהל אגף תקציבים באוצר יחד עם כחלון יכולים לסיים את השביתה, הם רק צריכים להשתדל. משרדי החינוך אמורים לתקצב שוויונית כל תלמיד, להעניק כספי תמיכות ולהשקיע בבינוי ושיפוץ. לא במקרה בתי הספר של ש"ס ויהדות התורה שותקים את הכספים הייחודיים שלהם הם קיבלו".

מלשכת שר החינוך נמסר שנעשים מאמצים גדולים כדי לטפל במשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ