המשא ומתן תקוע: בתי הספר הנוצריים שובתים יותר משבוע

לטענת בתי הספר, הצעות הממשלה "משפילות" והיא מבקשת ליצור שסע בינם לבין הורי התלמידים. משרד החינוך: הצענו להם לבטל את הקיצוץ, אך הם דחו את כל ההצעות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשי החינוך הנוצרי במסיבת עיתונאים בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

מנהלי בתי הספר הנוצריים קראו אתמול (רביעי) להורי תלמידיהם להתייצב הבוקר בעיריות ובמועצות המקומיות ולדרוש פתרונות עבור ילדיהם. ההחלטה לפנות לראשי הרשויות התקבלה לאחר שלדברי נציגי בתי הספר, הם שמעו "הצעות המשפילות" בפגישה שהתקיימה אתמול במשרד ראש הממשלה עם נציגי משרד החינוך ומשרד ראש הממשלה.

חבר הוועד המנהל של בתי הספר עאוני בטחיש אמר ל"הארץ" כי הפנייה לרשויות המקומיות נועדה להפעיל לחץ על משרד החינוך ולאלצו למצוא פתרון למשבר. לדבריו, ההצעות שמשרד החינוך העלה בפגישה החזירו את המגעים לנקודת האפס. כך, לדבריו, המשרד הציע לבטל קיצוצים שבוטלו ממילא במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות. עוד הציעו במשרד להסיר את מחסום הגבייה מהורים — הצעה שמשמעותה, לדברי בטחיש, היא העברת עיקר הנטל התקציבי אל ההורים.

לדברי בטחיש, הממשלה מנסה ליצור שסע בין ההורים לבין הנהלת בתי הספר ולשבור את השביתה. הורים רבים החלו להטיל ספק בצורך להמשיך את השביתה. הנהלת בתי הספר מקיימת פגישות עם הורים ומעדכנת אותם בהתקדמות המגעים.

נציגי הוועד המנהל של בתי הספר הנוצריים הכריזו כי יקימו אוהל מחאה מול סניפי משרד החינוך בחיפה ובנצרת ומול ביתו של שר האוצר משה כחלון.

ראשי הכנסייה הקתולית בישראל ממשיכים לבדוק אפשרות לסגור כנסיות ואתרים קדושים לנצרות בפני צליינים ותיירים כחלק מצעדי המחאה. נציגי הכנסייה הקתולית מקיימים מגעים עם כנסיות אחרות על מנת לתאם סגירה כזאת. אם ההחלטה תתקבל, היא לא תכלול אתרים במזרח ירושלים ובגדה המערבית.

בקרב הורים ומורים בבתי הספר הכנסייתים נשמעים קולות הקוראים לראשי הרשויות ולמפלגות הערביות לקחת חלק פעיל יותר במאבק, שמנהלים בתי הספר.

מור בבית ספר כנסייתי בנצרת אמר ל"הארץ" כי "אם היה מדובר בבית ספר חרדי או בגני ילדים במרכז הארץ, כל הגישה הייתה שונה בתכלית". המורה הוסיף: "לצערנו, אין לנו כוח פוליטי או כלכלי שיכול להשפיע על מקבלי ההחלטות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "במסגרת ההידברות המתקיימת עם נציגי בתי הספר הנוצריים קיים מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר ומנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן ישיבה משותפת עם נציגי בתי הספר הנוצריים. במסגרת הישיבה הועלו בפני נציגי בתי הספר מענים במטרה לסיים את השביתה".

לפי משרד החינוך, בין המענים, שהוצעו לבתי הספר הכנסייתיים: ביטול הקיצוץ שנגזר על כל בתי הספר המוכרים בשנת תשע"ד, מתן מעטפת באמצעות תמיכה בשעות לימוד, הדרכה והשתלמות. לטענת המשרד, "הנציגים דחו את כל החלופות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ