רשות האוכלוסין החלה לדרוש ממבקשי מקלט להגיע לשימוע בחולות, במקום במרכז הארץ

עד כה יכלו מבקשי המקלט לקיים את השימוע בלשכות בבני ברק, בבאר שבע או באילת. המוקד לפליטים ומהגרים: "משמעות ההחלטה היא זריית פחד וחרדה בקרב קהילת מבקשי המקלט"

ירדן סקופ
ירדן סקופ

רשות האוכלוסין וההגירה החלה לדרוש ממבקשי מקלט העומדים להישלח לחולות לקיים את השימוע שהם זכאים לו במתקן בנגב, במקום בלשכה המיועדת לכך בבני ברק או בלשכות בבאר שבע ובאילת.

בפנייה בעניין זה, ששלח המוקד לפליטים ומהגרים לראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין, יוסי אלדשטיין, נכתב: "בימים האחרונים הגיעו אל משרדינו ואל ארגוני זכויות אדם אחרים מספר פונים אשר עם הגיעם לחדש את רישיון הישיבה מסוג 2(א)(5) שברשותם, נדרשו להתייצב לשימוע לקראת הוצאת הוראת שהייה. בכך אין, לצערנו, כל חדש. ואולם הפעם הזו נדרשו מבקשי המקלט להתייצב לשימוע במתקן חולות עצמו". במוקד מבקשים מהרשות לחדול מנוהל זה.

המוקד לפליטים ומהגרים רואה בבקשה ניסיון של רשות האוכלוסין לטרטר את מבקשי המקלט, שכן מתקן חולות מרוחק והנסיעה אליו מתל אביב אורכת כשעתיים וחצי. חלק מהשוהים נדרשים לנסוע למקום עם ילדיהם, כדי להוכיח שיש להם משפחה, הפוטרת אותם משהות במתקן.

במכתב של המוקד לפליטים ומהגרים נכתב כי "החלטת משרדכם לקיים שימועים לקראת מתן הוראת שהייה למתקן חולות במתקן עצמו, מעלה חשד כבד לשיקולים זרים. ראשית, הרי שמשמעותה של החלטה זו היא זריית פחד וחרדה בקרב קהילת מבקשי המקלט. המקבלים את הדרישה להתייצב לשימוע בחולות רואים עצמם, בעיני רוחם, מגיעים לחולות לשימוע ונדרשים להישאר שם, כלואים לתקופה של שנה. גם אם אין הדבר נכון, ומי שיקבל בסופו של יום הוראת שהייה להתייצב בחולות יקבל אותה למועד מאוחר יותר, הרי שהדבר מאיים עליו וגורם לו סבל מיותר במשך כל התהליך. למותר לציין כי הדבר עלול גם לפגוע ביכולתו להעלות את טענותיו בצורה מסודרת, בפני פקיד הרשות. אף הכניסה עצמה למתקן הכליאה קשה למי שנכלאו בעבר, ועלולה ליצור אצל חלק ממבקשי המקלט תופעות של פוסט טראומה, העלולות לפגוע פגיעה של ממש בשלומם".

עוד טען המוקד כי "החלטה זו מעלה חשש כבד כי מישהו מבקש למנוע ממבקשי מקלט להיות מיוצגים בשימוע בפני הרשות. כאמור לעיל, חולות הוא מקום מרוחק. הנסיעה ארוכה ועלות הנסיעה גבוהה. בתנאים אלה יתקשו מבקשי המקלט, שהם אוכלוסייה מוחלשת מלכתחילה, להשיג לעצמם ייצוג וייעוץ משפטיים. לא כל עורך דין יסכים לקבל על עצמו את הייצוג אם יידע שהוא צריך להשקיע יום עבודה שלם ולנסוע לייצג אדם בפני הרשות, בשימוע בחולות. ואם יסכים — הרי ודאי יהא לכך מחיר גבוה בהרבה ממחירו של ייצוג בשימוע במרכז הארץ. הוצאה כספית ניכרת זו עלולה להביא לכך שמבקשי מקלט יגיעו לשימוע לא מיוצגים. אף ארגוני הזכויות אינם נמצאים בחולות מדי יום. גם הם אינם יכולים ללוות עשרות ומאות מבקשי מקלט לשימוע, בחולות".

השבוע מתחו שופטי בג"ץ ביקורת על רשות האוכלוסין בשל נוהל שליחת מבקשי מקלט מאפריקה לחתום על מסמכים בלשכה של הרשות בנתב"ג, הנמצאת מרחק 15 דקות הליכה מקווי התחבורה הציבורית. נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור קבעה כי "זה ששולחים אנשים בהמוניהם למתקן כזה מצביע על אי התחשבות מספקת ואני נוקטת בלשון המעטה". היא פנתה לנציג המדינה "למצוא פתרון הומניטארי יותר".

מרשות האוכלוסין נמסר כי "מעת לעת עושה הרשות הערכת מצב לגבי צרכים מקצועיים והפיזיים ובהתאם לכך מתקבלות החלטות. כך גם מתקבלות החלטות על צורך בפריסה נוספת של לשכות לטיפול במבקשי האשרות. נבהיר כי שימועים מתבצעים באזורים שונים בארץ, לרבות בחולות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ