מאות הורים ותלמידים מבתי הספר הנוצריים הפגינו מול בית השר כחלון

המפגינים, שמשביתים את הלימודים מתחילת החודש, דורשים לתקצב את מוסדות החינוך. מחר הם צפויים להפגין מול אנשי כמורה בכירים שמגיעים ארצה מאירופה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התלמידים וההורים מפגינים בחיפה, הערבצילום: רמי שלוש

מאות הורים ותלמידים הלומדים בבתי הספר הנוצריים הפגינו הערב (שבת) מול ביתו של שר האוצר משה כחלון בחיפה, במחאה על אי ההיענות לדרישות לתקצב את מוסדות החינוך שבבעלות הכנסייה הקתולית בישראל. ההפגנה מול ביתו של השר התקיימה במסגרת צעדי המחאה שמובילים ההורים בתיאום עם הנהלת בתי הספר לאחר שהפגישות שהתקיימו עם נציגי משרד החינוך ומשרד ראש הממשלה בשבוע שעבר לא הובילו להתקדמות.

33 אלף תלמידים מכל העדות לומדים ב–47 בתי ספר של הכנסייה ברחבי הארץ, המוגדרים כמוכרים שאינם רשמיים. המחאה של בתי הספר נובעת מכך שבשש השנים האחרונות קיצץ משרד החינוך בתקציבי המוסדות, בעוד מקורות ההכנסה ירדו באופן ניכר ותשלומי ההורים לא יכולים לסגור את הפערים.

כמה מהילדים שהשתתפו בהפגנה נשאו סלים עם תפוחים ודבש וביקשו להעבירם לשר האוצר בצירוף ברכת שנה טובה, בעוד הם לא התחילו את שנת הלימודים וממשיכים בשביתה מאז האחד בספטמבר.

במסגרת צעדי המחאה, הוקם גם מאהל מול בניין משרדי החינוך בנצרת ובחיפה, אותו פוקדים מדי יום עשרות הורים ותלמידים. ההורים ואנשי הדרג המקצועי בבתי הספר מאוכזבים מכך שהדרג המדיני והממשלה ממעטים להתייחס לשביתה למרות צעדי המחאה, כולל ההפגנה הגדולה שהתקיימה השבוע מול משרד ראש הממשלה.

ההפגנה מול בית השר כחלון, הערב. מצפים לפתרוןצילום: רמי שלוש

עד היום המגעים בסוגייה התנהלו מול גורמים מקצועיים במשרד החינוך ובהנהלת בתי הספר, אך ראש הממשלה ושר האוצר לא פעלו בעניין. ביום חמישי נפגשו השרים אריה דרעי וגילה גמליאל עם מזכירות ועד ראשי הרשויות הערביות בנצרת. במהלך הפגישה פרצו הורים וילדים לישיבה וביקשו את התערבות השרים ומציאת פתרונות לאלתר. גמליאל אמרה בתגובה כי רק בשבוע האחרון קיבלה את הנתונים ומנסה לקדם פתרון על ידי הצעה שתובא לשולחן הממשלה. עם זאת, היא לא פירטה את תוכן ההצעה או את המועד המתוכנן להגשתה.

ההורים מתכננים להגביר את המחאה ולהתחיל לפעול גם מול הדרג הבכיר בכנסייה. כך, מחר צפויים ההורים להפגין מול אנשי כמורה בכירים וקרדינאלים שמגיעים מאירופה כדי להשתתף בכנס השנתי של אנשי הכמורה. ההורים תמהים על כך ששני הנציגים הבכירים של הכנסייה הקתולית בארץ — הפטריארך פואד טואל ושגריר הוותיקן בישראל — שמרו על דממה ולא התייחסו עד כה לסוגייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ