המשבר בחינוך הנוצרי: מאות הורים ותלמידים הפגינו מול ביתו של בנט

השביתה בבתי הספר הנוצריים, שהחלה עם פתיחת שנת הלימודים, נמשכת מעל לשבועיים. בוועד המנהל של בתי הספר מוחים על הקיצוץ בתקציב ועל הגבלת גביית התשלומים מההורים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת בתי הספר הנוצריים מול ביתו של בנט ברעננה, הערבצילום: דודו בכר

מאות הורים ותלמידים הפגינו הערב (שלישי) מול ביתו של שר החינוך נפתלי בנט ברעננה במחאה על הקיצוצים בתקציבי בתי הספר הנוצריים. השביתה בבתי הספר הנוצריים נמשכת זה היום ה-15, ובינתיים לא נראה שיש פתרון באופק שיביא לסיומה.

רוב רובם של המשתתפים בהפגנה הערב היו תלמידים והורים מבתי הספר הנוצריים בעיר רמלה. רובם המכריע של התלמידים הערבים בעיר, נוצרים ומוסלמים כאחד, לומדים בשלושת בתי הספר הנוצריים שפועלים בעיר. התלמידים וההורים נשאו שלטים שקראו לשוויון בתקצוב, וקראו לשר לצאת מביתו ולתת תשובות עבור הדרישות לתקצוב. בנט לא נפגש עם המפגינים. חברי הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת) ועיסאוי פריג' (מרצ) נכחו בהפגנה. 

הערב התקיימה ישיבת עדכון בין מנהלי בתי הספר וראשי הכנסייה הקתולית ובמהלכה סוכם על המשך המאבק. חבר הוועד המנהל של בתי הספר, עאוני בטחיש, אמר ל"הארץ" כי בניגוד לדיווחים, אין שום הצעות חדשות או מתווה שיכול להביא לסיום השביתה ולפתיחת שנת הלימודים. בוועד המנהל ממתינים לקביעת ישיבה עם נציגי משרד החינוך במהלך הימים הקרובים. יש לציין כי בקרב ההורים והתלמידים גובר הלחץ בימים האחרונים למצוא פתרון לסוגייה, והם קראו לראשי הכנסייה לנקוט בצעדים יותר חריפים על מנת להביא לסיום המשבר. 

במקביל, ברשימה המשותפת הודיעו כי גייסו 51 חתימות לקיום דיון במליאת הכנסת סביב הסוגיה הזו. בסיעה מתכוונים ליזום דיונים מיוחדים גם בוועדת החינוך ובוועדת הכספים של הכנסת. ההחלטה אודות מועד הדיון במליאה צפויה להתקבל מחר, ובסיעה מקווים כי הדיון יתקיים עוד לפני יום כיפור. 

הפגנת בתי הספר הנוצריים מול ביתו של השר כחלון בחיפה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

המחאה מול ביתו של בנט היא המשך להפגנה שהתקיימה ערב החג בעיר חיפה מול ביתו של שר האוצר משה כחלון. בתוך כך, הערב התקיימה בעיר אום אל-פחם הפגנת תמיכה בבתי הספר הנוצריים, למרות שאין בעיר בית ספר הנמנה על אותם מוסדות. עו"ד מוחמד לוטפי מוועד ההורים המרכזי בעיר אמר כי מדובר בהפגנת הזדהות ותמיכה. לדבריו, רבים מהבוגרים באום אל-פחם למדו בבתי ספר נוצריים בחיפה ובנצרת וכיום יש לא מעט תלמידים הלומדים באותם בתי ספר, ולכן התמיכה במאבקם היא צעד מתבקש. 

מארגני המחאה, שהחלה עם פתיחת שנת הלימודים, אמרו כי מטרתה היא להפסיק את התעלמות הממשלה מ–33 אלף תלמידי בתי הספר הנוצריים ולהעביר מסר כי תקצוב בתי הספר הפועלים עשרות שנים אינו בגדר חסד. בבתי הספר הנוצריים טוענים כי משרד החינוך מקצץ זה שש שנים, ובמיוחד בשנתיים האחרונות, בתקציבי בתי הספר הכנסייתיים היסודיים.

בוועד המנהל של בתי הספר מלינים על האפליה שנוצרה בינם לבין רשתות החינוך החרדיות, שמקבלות ממשרד החינוך תקצוב של 100%, למרות שאינן מקיימות את לימודי הליבה ואינן כפופות לפיקוח המשרד. בנוסף טוענים בבתי הספר, שבמשרד החינוך הגבילו את גביית התשלום מההורים. "הקיצוץ והחוזר שהגביל את הגבייה מהווים מכת מוות לבתי הספר הנוצריים", אומרים בוועד. 

זרם החינוך הנוצרי בארץ נחשב למוכר שאינו רשמי, ולכן זוכה לתקצוב של 75% ממשרד החינוך. שאר הכסף מגיע מתשלומי הורים שעומדים על 4,000 שקלים בממוצע בשנה. בשלב זה הפערים בין הנהלת בתי הספר למשרד החינוך גדולים מאוד: בעוד שבבתי הספר דורשים תקצוב בסך 200 מיליון שקלים בשנה, כדי להפסיק לגבות תשלומים חודשיים מההורים, משרד החינוך הציע להם לאחרונה תקצוב של 20 מיליון שקלים בלבד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ