המשבר בבתי הספר הנוצריים: החינוך העל-יסודי יושבת לשעתיים בהזדהות

ארגון המורים העל-יסודי הודיע כי ביום ראשון יחלו הלימודים בשעה 10:00. הכנסת תתכנס לדיון פגרה מיוחד בסוגיה בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון המורים העל יסודיים הודיע הערב (חמישי) כי לאות הזדהות עם מאבקם של בתי הספר הנוצריים תתקיים שביתת הזדהות בת שעתיים בחינוך העל יסודי ביום ראשון הקרוב. הלימודים בכיתות העל יסודיות ביום ראשון יחלו בשעה 10:00. יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז שיגר הודעה למורים, בה נכתב: "הואיל והצדדים לא הגיעו להסכמה בישיבה שהתקיימה אתמול במשרד החינוך, הריני להודיעכם כי ארגון המורים מצטרף למאבק של בתי הספר הנוצריים".

הוועד המנהל של בתי הספר הנוצריים הודיע היום שימשיך את שביתתו, שנכנסה ליומה ה-17, חרף ההתקדמות במגעים בינו למשרד החינוך. מהוועד נמסר כי הוא ידרוש הבהרות מהמשרד בנוגע לכמה סוגיות במתווה שהוצע לפתרון המשבר. השביתה בזרם החינוך הנוצרי תעלה ביום ראשון על שולחן ועדת החינוך של הכנסת, ותעמוד במרכזו של דיון פגרה מיוחד שיערך ביום שני במליאה.

הוועד המנהל וראשי הכנסייה הקתולית התכנסו הבוקר בנצרת כדי לדון בהמשך מחאתם, ולהכריע אם להמשיך בשביתה או להפסיקה. אתמול נפגשו נציגי הוועד עם שר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי), ועם מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, שהציגו להם מתווה חדש לפתרון הבעיות שעלו במחאתם.

לפי גורמים בוועד המנהל, לפי המתווה שהוצג יזכו בתי הספר לתקצוב בסך 50 מיליון שקלים בשנה, לצד שבעה וחצי מיליון שקלים נוספים שיוקצו להם בשנה הנוכחית ל"תמריץ וטיפוח". בנוסף, הוצע כי השכר על ימי השביתה שחלפו מאז פתיחת שנת הלימודים לא יקוצץ ממשכורתם של אנשי החינוך. במקביל, דנו הצדדים בהקמת ועדה משותפת, שתבחן את ההתקשרות העתידית בין הצדדים, ותגיש את מסקנותיה בנושא בתוך שלושה חודשים.

אשרף קורטאם, אב לשני ילדים הלומדים בבית הספר יוחנן הקדוש בחיפה, תומך בהחלטה להמשיך בשביתה. "בתי הספר גילו מנהיגות ונחישות. למדנו כבר שבמדינה גזענית זכויות לא דורשים, אלא לוקחים", אמר. "אנו ההורים מוכנים להמשיך במאבק עד שילדנו ינהרו לאוניברסיטאות".

גם חברי הכנסת הערביים תומכים בעמדת הוועד המנהל של בתי הספר. ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), חבר ועדת החינוך של הכנסת, אמר ל"הארץ" כי הצעת משרד החינוך היא "לעג לרש" וש"יש לברך על ההחלטה האמיצה להמשיך בשביתה".

לדבריו, המשרד לא מציע שינוי משמעותי במנגנון הקצאת התקציב לבתי הספר הכנסייתיים, והמתווה החדש לא יפתור את מצוקתם. "אין שום סיבה שבתי ספר המלמדים את מלוא תוכנית הליבה לא יזכו למלוא התקציבים. זאת, כשבתי ספר חרדיים מקבלים תקצוב מלא מבלי שהם מחויבים ללימודי ליבה", קבע ג'בארין. הוא הוסיף שבימים הקרובים תוחרף המחאה בכל מערכת החינוך הערבית. "אני קורא לארגוני מורים, לתלמידים ולהורים בכל המדינה לתמוך במאבקנו ולהצטרף למחאה. זהו מאבק צודק ועקרוני על חינוך שוויוני לכל התלמידים בארץ".

הפגישה עם שר החינוך נערכה אתמול לאחר משא ומתן עם משרד האוצר שהביא להתקדמות ממשית במגעים בין הצדדים. לפי גורמים המעורים במגעים, בשיחות עם האוצר נקבע הסכום לתקצוב בתי הספר העומד כעת על הפרק - 50 מיליון שקלים בשנה. בשלב זה לא ברור אם הוועד המנהל של בתי הספר והבישופים יסכימו למתווה המוצע.

מבין הבישופים יש הנוטים לתמוך במתווה, בטענה שצריך לסיים את השביתה ולהחזיר את התלמידים לספסל הלימודים. לעומתם, יש החוששים שההצעה תהווה פתרון חלקי בלבד ולא תיתן מענה לבתי הספר בטווח הארוך. גם בקרב הורי התלמידים הנוצרים - שהפכו לחלק מרכזי במאבק ומהווים גורם לחץ נוסף בקבלת ההחלטות - יש חילוקי דעות על המתווה המסתמן, ועולים חששות שהמאבק המקשה עליהם ועל ילדיהם יסתיים במתווה חלקי בלבד.

מאות הורים ותלמידים הפגינו שלשום מול ביתו של בנט ברעננה ובשבוע שעבר הפגינו מאות בחיפה מול ביתו של שר האוצר, משה כחלון (כולנו). לדברי מארגני המחאה, מטרתה להפסיק את התעלמות הממשלה מ–33 אלף התלמידים הלומדים ב-47 בתי הספר הנוצריים ולהעביר מסר לפיו תקצוב בתי הספר, הפועלים מזה עשרות שנים, אינו בגדר חסד. בבתי הספר הנוצריים טוענים כי משרד החינוך מקצץ זה שש שנים, ובמיוחד בשנתיים האחרונות, בתקציבי בתי הספר הכנסייתיים היסודיים.

בוועד המנהל של בתי הספר מלינים על האפליה שנוצרה בינם לבין רשתות החינוך החרדיות, שמקבלות ממשרד החינוך תקצוב מלא למרות שאינן מלמדות לימודי ליבה ואינן כפופות לפיקוח המשרד - בשונה ממערכת החינוך הנוצרית. זרם החינוך הנוצרי בארץ נחשב למוכר שאינו רשמי, ולכן זוכה לתקצוב של 75% ממשרד החינוך. שאר הכסף מגיע מתשלומי הורים שעומדים על 4,000 שקלים בממוצע בשנה. הדרישה הראשונית של הנהלת בתי הספר היתה תקצוב בסך 200 מיליון שקלים בשנה, כדי להפסיק לגבות תשלומים חודשיים מההורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ