משרד החינוך הפיץ מסמך עם מסרים המשמיצים את בתי הספר של הכנסייה

ועדת המעקב של ערביי ישראל הודיעה כי אם השביתה תימשך גם בשבוע הבא, ישביתו את כל בתי הספר הערביים. בנט הציע להקים היום ועדה בראשות שני יו"רים, ערבי ויהודי, שתמצא פתרון למשבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דובר מחוז צפון במשרד החינוך, דוד גורלי, הפיץ אתמול (ראשון) ככל הנראה בטעות בקבוצת וואטסאפ של כתבים ואנשי חינוך, הודעה המשמיצה את ראשי המאבק של בתי הספר של הכנסייה, השובתים כבר יותר מ-20 יום במחאה על הפחתת תקציבים של משרד החינוך לבתי הספר. 

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הודיעה כי אם השביתה בבתי הספר הכנסייתיים תימשך גם בשבוע הבא, הוועדה תכריז על יום בו תיערך מחאה ארצית בקרבם, וכן תשקול הכרזה על שביתה פתוחה בכל בתי הספר הערביים, בהם לומדים כחצי מליון תלמידים. בימים הקרובים ידונו בוועד המנהל של בתי הספר הכנסייתים בהמשך צעדי המחאה בתום חג הקורבן שיחול ביום חמישי השבוע. 

הדובר ככל הנראה הפיץ בטעות את דף המסרים שניסח משרד החינוך לתקשורת על מנת להתמודד עם טענות ראשי המאבק. בהודעה נכתב בין היתר כי "בתי הספר הכנסייתיים מבקשים שוויון כשהם עצמם אינם שוויוניים – הם ממיינים תלמידים ואינם מעניקים הזדמנות שווה לכל תלמיד. בית ספר לא רשמי הוא בדרך כלל אליטיסטי, משום שהוא דאג לעשות מיון חד של תלמידים. בבית ספר רשמי, נתונים לפיקוח מלא של מדינת ישראל. בבית ספר לא רשמי, הפיקוח פחות הדוק וקיימת אפשרות שיוכנסו תכנים לא רצויים". 

ההודעה מתייחסת גם לטענות על שכר מופרז של מנהלי בתי הספר שפורסמו בכלי תקשורת ונכתב בה כי "בבית ספר רשמי, יש מגבלה על משכורות מנהלים/מורים. בבית ספר לא רשמי נראה תופעות של מנהל אשר משתכר בשכר של מיליון שקלים בשנה או מקרים אחרים של שכר מופרז: שכר מנהל בית הספר של גימנסיה הגלית הנוצרית, שכר שנתי: 751,000 שקלים (ערוץ 2). שכרו של  סגן מנהל בית ספר הבפטיסטים נצרת, שכר שנתי: 406,962 שקלים (ערוץ 2)".

ההודעה כוללת גם השמצות אישיות נגד ראשי המאבק: "ומה גובה שכרם של האחרים?", נכתב עוד, "עאוני בטחיש - מנהל בית ספר (תיכון נזירות המושיע נצרת). לינה בטחיש אשתו של עאוני בטחיש מועסקת באותו בית ספר (יועצת בתיכון נזירות המושיע נצרת). בתי הספר הופכים לעסק משפחתי.  ג'ריס מנסור – משמש כמדריך (לענייני נצרות) במשרד, התפטר מתפקידו על רקע המאבק. ריאד כמאל – מנהל בית ספר (מר יוסף בנצרת), בתו מועסקת ביסודי באותו בית ספר. בתי הספר הופכים לעסק משפחתי".

חבר הוועד המנהל של בתי הספר הנוצריים עאוני בטחיש אמר בתגובה לפרסום דף המסרים כי "משרד החינוך משתמש בכלים לא חינוכיים ובפגיעה אישית בצוותי בתי הספר וחברי הוועד המנהל, במקום להקצות תקציבים ולסיים את הסאגה הזאת. אנחנו מנהלים משא ומתן כבר שנים ועכשיו הפכנו להיות המטרה. כל נסיונות ההכפשה האלו מצביעים על פשיטת רגל של משרד החינוך וכל ההכפשות לא יישנו את עמדתנו בדרישה לבקש תקציבים ושוויון לתלמידים".

מליאת הכנסת קיימה הבוקר ישיבה מיוחדת לדיון בשביתה המתמשכת בבתי הספר של הכנסייה. בתום הדיון הציע שר החינוך נפתלי בנט לח"כים הערבים לשבת היום ולנסות למצוא פתרון המקובל על שני הצדדים, עוד לפני היציאה לחגים. לדבריו, הוא מוכן להקים ועדה בראשות שני יושבי ראש, ערבי ויהודי, שתמצא פתרון ראוי בזמן קצוב ותשיב את התלמידים לספסל הלימודים.

בדיון עצמו אמר ח"כ  זוהיר בהלול (המחנה הציוני) לבנט: "איך אתה מרשה לעצמך שדף מורעל כזה יופץ אל אנשיך? יתרה מכך, איך יכול להיות שאתה ואנשיך מנהלים משא ומתן עם ארגונים 'מחתרתיים' כאלה?"

אתמול התקיים בוועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא ובבוקר שבתו גם תלמידי החינוך העל יסודי היהודים שעתיים לאות הזדהות עם שביתת בתי הספר של הכנסייה. לקראת פגישת ראש הממשלה נתניהו עם נשיא רוסיה פוטין היום, שלחו בתי הספר הנוצריים מכתב לפוטין, לשר החוץ הרוסי לברוב ולפטריארך הכנסייה הרוסית קיריל, בו ביקשו את התערבותם לסיום המשבר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ