אור קשתי
אור קשתי

150 בתי ספר חדשים הגישו למשרד החינוך בקשה להכיר בהם כייחודיים. משמעות ההכרה היא, בין השאר, גביית תשלומי הורים גבוהים מהרגיל. לדברי גורמים שונים, בתוך המשרד ומחוצה לו, רוב המוסדות יקבלו ככל הנראה את האישור הנדרש לגבייה, שבאופן רשמי מסתכמת לכל היותר בכ–6,800 שקלים בשנה. אולם, במקרים לא מעטים גם חוצה את רף ה-10,000 שקלים. נוכח הבטחה של בכיר במשרד החינוך ל"מתן מענה איכותי ומהיר", מספר בתי הספר הייחודיים, העומד כיום על כ–45 בלבד, צפוי לזנק בקרוב. לדברי עו"ד יעל כפרי, המתמחה בדיני חינוך, ההכרה בייחודיות והתשלומים הנלווים לה תביא ל"הפעלת סלקציה כלכלית ויצירת מסגרות לעשירים בלבד. כל זה קורה בחינוך הציבורי, המסגל לעצמו דפוסים ומאפיינים של חינוך פרטי".

לפני כשבועיים שלח סמנכ"ל משרד החינוך, אריאל לוי, הודעת עדכון על עבודת הוועדה הבודקת את בקשות בתי הספר להכרה כיחודיים על־אזוריים, שהקבלה אליהם איננה קשורה במקום המגורים. במכתב, שהגיע לידי "הארץ", כתב לוי כי בחודשים האחרונים גובש "מתווה חדש לעבודת הוועדה, שמטרתו היא לאפשר לבתי הספר לעבור תהליך פדגוגי ורגולטיבי", וכי "נבנית פלטפורמה דיגיטלית להגשה וטיפול בבקשות מקוונות ומתן מענה איכותי ומהיר".

בשנתיים־שלוש האחרונות מנסה משרד החינוך להסדיר את תשלומי ההורים בבתי ספר ייחודיים. תומכי המהלך, שהחל בתקופתו של השר הקודם, שי פירון, אומרים כי מדובר בהתמודדות ראשונה עם הבעיה, לאחר שנים של התעלמות או עידוד סמוי. במסגרת זו פורסם חוזר מנכ"ל חדש, המאפשר גבייה של עד 6,800 שקלים בשנה בכיתה י"ב, בין השאר, באמצעות הרחבת השימוש בתל"ן ("תוכנית לימודים נוספת"). זאת, בהשוואה לתשלום שנע בין 1,800 לכ–3,000 שקלים במסגרות הרגילות. לדברי המתנגדים, השינוי מעניק הכשר לקניית שירותי חינוך משופרים על ידי הורים מבוססים, בתוך המערכת הציבורית. בשנה שעברה עתרו לבג"ץ כמה ארגונים חברתיים, בהם האגודה לזכויות האזרח, ארגון הל"ה והאגודה למען יוצאי אתיופיה, נגד חוזר המנכ"ל. דיון בנושא אוחד עם עתירות שהגישו בתי ספר נגד המגבלות שהוטלו עליהם.

הצדדים השונים — אלה המתנגדים לתשלומים הגבוהים שקיבלו כעת לגיטימציה, אלה שמבקשים לגבות ככל שיחפצו ואפילו בכירים במשרד החינוך, בשיחות פנימיות ולא לציטוט — מסכימים לפחות על דבר אחד: עד כה פיקוח המשרד על תשלומי ההורים, באישור או שלא באישור, היה בעיקר עניין תיאורטי. קשה לטעות במשמעות של השלמה רבת שנים זו עם הפרת ההוראות המחייבות. 6,800 השקלים המותרים לגבייה הפכו למעין המלצה לא מחייבת. כך הלך והתרחב הפער בין ההצהרות הרשמיות על חיזוק החינוך הציבורי לבין המהלכים שהחלישו אותו, בין ההבטחה לשוויון לבין ההפרה שלו. לאחר פרסום ההוראות החדשות, ביקשו השר הקודם פירון והמנכ"לית (אז והיום) מיכל כהן לגלות סבלנות, והבטיחו כי מעתה יטפלו בבתי הספר הסוררים. לא בטוח שלבקשה זו יש על מה להסתמך.

גם בתי ספר רגילים חורגים לעתים מהתשלומים המותרים, אולם מרווח הפעולה של מסגרות ייחודיות גדול יותר. מכאן החשיבות לקבלת ההכרה כבתי ספר ייחודיים. לדברי גורם הבקיא בפרטים, מתוך 47 בתי הספר שקיבלו את ההכרה, רק לכשליש יש אישור לגבייה מוגדלת. "הבדיקה ניסתה לברר אם בית הספר באמת גיבש תוכנית ייחודית, והאם אכן יש קשר בין התשלומים לבין הפדגוגיה. לא תמיד היה קשר כזה. לא פעם הכספים נועדו לפצל כיתות, להעסיק מורי קבלן או לקנות תשתיות שונות".

עוד מציין הגורם כי "אם עד עכשיו האישור ניתן לבודדים כדי ליישם פדגוגיה אחרת, הרי שכעת הדגש הוא שיש להעניק את ההכרה כמה שיותר מהר ולכמה שיותר בתי ספר. המשוכה הפדגוגית הונמכה. נכון שהוועדה יכולה לקבוע שתשלומי ההורים יהיו עד 6,800 שקלים, כלומר — גם פחות מהסכום, אבל הסיכוי שזה יקרה הוא קלוש". השינויים הצפויים באישור בתי הספר הייחודיים נובעים, בין היתר, ממכרז שפרסם משרד החינוך לפני כחודשיים, אשר העביר לידי חברות קבלן חלק משמעותי מהאחריות והטיפול בנושא.

מקור אחר, המכיר את הוועדה הבודקת את הבקשות לייחודיות, מציג תמונה שונה. לדבריו, "צריך להגיד את האמת: חינוך טוב עולה כסף, והורים שמסוגלים צריכים לשלם על כך. אין עם זה שום בעיה, מה גם שחלק מבתי הספר הייחודיים באמת יכולים לשפר את מצב החינוך בפריפריה. זו שאלה של סדר העדיפויות של כל משפחה, אבל על משרד החינוך מוטלת החובה לעזור לאותם הורים שאינם מסוגלים מבחינה כלכלית". אפשר לשאול אם מבחינה עקרונית יכולה צדקה חינוכית להחליף את הזכות לחינוך, אולם בדיקת הרכב התלמידים, אפילו מבעד לנתונים החלקיים שמספק משרד החינוך עצמו, מלמדת כי התשובה צריכה להיות שלילית: חלק מבתי הספר שקיבלו הכרה כיייחודיים אכן משמשים מקום מפלט לבני השכבות המבוססות.

בהסתמך על מסמכים ונתונים שמסר משרד החינוך, הגישו ביולי האחרון העותרים נגד תשלומי ההורים החדשים הודעה מעודכנת לבג"ץ. "עיון במסמכי החלטות ועדת הייחודיים", כתב עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה, "מצביע באופן עקבי על היעדר בחינה לעומק של היבטי השוויון בדגש על הרכב כלכלי־חברתי של תלמידי בית הספר ועל מתן היתר אוטומטי לגביית כספיים 'ייחודיים'". הוא הוסיף כי "בחלק הארי של המקרים נפרשה בפני הוועדה תמונה ברורה של בתי ספר סגרגטיביים, הממיינים תלמידים באופן ישיר ובאמצעות תשלומי הורים, בניגוד לדין. לצערם של העותרים הוועדה בחרה, בחלק ניכר מהמקרים, להכשיר תופעות אלו תוך שימוש במס שפתיים על הצורך לשפר הליכי קליטה ומבלי לנהל תהליך אכיפה כלשהו".

לא חסרות דוגמאות לקשר שבין תשלומי הורים (בסביבות 10 אלפים שקלים בשנה ויותר) לבין הרכב תלמידים ייחודי במסגרות הייחודיות. כך למשל, בבית הספר לאמנויות בתל אביב 63 מתוך 66 תלמידים בכיתה ה' שנבחנו בבחינות המיצ"ב באים מרקע חברתי־כלכלי גבוה. נתונים דומים אפשר למצוא גם בשכבת כיתה ח' בבית הספר החקלאי בכפר הירוק (245 מתוך 250 תלמידים); בשכבת כיתה ב' בבית הספר נטעים ברמת גן (67 מתוך 69 תלמידים), בבית הספר לטבע בתל אביב (כל 58 התלמידים); ובכיתות ה' ו–ח' בבית הספר הדמוקרטי בקרית אונו (כל עשרת התלמידים בכיתה, מספר שהורים רבים רק חולמים עליו). הנתונים לקוחים ממבחני המיצ"ב שנערכו לפני כשלוש שנים. מאז הפסיק משרד החינוך לפרסם נתונים כאלה.

"אנחנו גובים 10,800 שקל לשנה. קיבלנו את כל האישורים הנדרשים ממשרד החינוך", אומרים בדמוקרטי בקרית אונו, המתגאה באתר האינטרנט בליווי שקיבל במשך השנים מהמכון לחינוך דמוקרטי. ממסמכים נוספים באתר עולה כי למרות שמדובר בבית ספר רשמי, כלומר — כזה המקבל מימון מלא ממשרד החינוך ופועל לכאורה תחת הפיקוח שלו — הרי שעמותת הורים פרטית מנהלת אותו בפועל. כך מתברר, בין השאר, כי הקבלה לבית הספר כרוכה במיונים שונים, גביית 2,000 שקלים "דמי הקמה" לתלמידים חדשים, וגם התחייבות לשלם לעמותה בהוראת קבע כל סכום שייקבע. בדיקה במאגר משרד החינוך, מגלה כי השנה עמד מספר התלמידים הממוצע בקרית אונו על כ–22 תלמידים בכיתה. בהקשר זה כתב עו"ד רייכמן כי נראה שלפחות חלק מתשלומי ההורים נועדו לממן כיתות קטנות. "מדובר למעשה בהקניית מעמד רשמי וייחודי למוסד הנשלט על ידי גוף פרטי, תוך מתן תקצוב כבית ספר ממלכתי רגיל ומתן הכשר לגבייה — שבינה ובין ייחודיות אין דבר", כתב.

לעומת הדמוקרטי בקרית אונו ובתי הספר הקודמים שהוזכרו, בית הספר הדמוקרטי "מרחב" ברעננה מוגדר כ"מוכר שאינו רשמי". משמעות הדבר היא תקצוב של כ–75%. על פי מסמכים שהעביר משרד החינוך ומצוטטים בעתירה, בקיץ 2014 הוכר בית הספר כייחודי — למרות עריכת מיונים בניגוד לחוק, קיום לימודים בכיתות קטנות במיוחד (11 תלמידים בשכבה), והשארת השליטה בידי עמותת ההורים.

במארס 2015 הגיעה בקשת בית הספר לאשר גבייה של 15.5 אלף שקל בשנה לדיון ב"וועדת החריגים" של משרד החינוך. לפי העתירה, הוועדה לא אישרה את התשלום אך נתנה לבית הספר הזדמנות נוספת להציג את טיעוניו. על פי הטפסים המעודכנים המופיעים באתר האינטרנט של בית הספר, התשלום הנדרש כעת הוא 21 אלף שקלים עבור בית הספר ו-25.2 אלף שקלים בשביל גן הילדים (הסכומים אינם כוללים תשלום של כ–10 אלפים שקלים נוספים לצהרונים, וכן "דמי הקמה חד־פעמיים" בגובה 1,500 שקלים). השאלה מדוע בית ספר כזה זוכה לתקצוב כלשהו של המדינה היא אחת מתעלומות מערכת החינוך.

לדברי עו"ד כפרי, השותפה לעתירה נגד תשלומי ההורים, עם פרסום ההוראות החדשות "הזהרנו שהתרת גביית כסף עבור שירותי הוראה היא הפרה של עקרון חינוך חינם. לאחר שהותרה הגבייה, כוחות השוק דוחפים בתי ספר רבים לנסות את מזלם ולקבל אישור על ייחודיות כביכול. פעמים רבות, אישור זה הוא רק מסווה לניסיון לגבות תשלומים גדולים במיוחד. במשרד החינוך כנראה שכחו שהחוק אוסר על אפליה כלכלית, בבתי ספר ציבוריים ופרטיים כאחד".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "פדגוגיה ייחודית אין משמעה בהכרח צורך במשאבים חריגים מעבר למה שמערכת החינוך מתוקצבת כרגיל. ריבוי הפניות נובע ממהלך נרחב שמוביל המשרד בנושא אכיפת תשלומי הורים על כלל מערכת החינוך, לרבות בתי ספר שהוכרו כייחודיים", וכי "לא כל בתי הספר אשר פנו ל'וועדת הייחודיים' אכן יוכרו ככאלה, ואלה שיוכרו לא בהכרח יקבלו אישור לגבייה מעל תשלומי ההורים המותרים במסגרת הרגילה". באשר לבית הספר הדמוקרטי בקריית אונו ובית הספר "מרחב" ברעננה נמסר, כי עניינם נמצא בוועדת החריגים הארצית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ