רבין ב-1976: המתנחלים - סרטן, ההתנחלויות - מקום מחורבן

ראש הממשלה המנוח תועד בהקלטות כשהוא אומר בקולו את מה שכתב כמה שנים לאחר מכן בספרו. ההקלטות נחשפו בסרט "רבין במילותיו שלו", שיוקרן בקרוב במלאת 20 שנה לרצח רבין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, תועד בקולו כשהוא מכנה את המתנחלים "סרטן" ומזהיר מהפיכת ישראל למדינת אפרטהייד. דבריו מופיעים בהקלטות מ-1976, תקופת כהונתו הראשונה כראש ממשלה, אשר נחשפו בסרט חדש, שקטעים ממנו שודרו הערב בחדשות ערוץ 2.

בראיון עיתונאי שהעניק רבין ב-1976, שאת חלקו הגדיר "לא לציטוט", התייחס ראש הממשלה המנוח לתנועת "גוש אמונים", שפעלה ליישוב יהודים בגדה וברצועת עזה החל מ-1974. "תנועה התיישבותית, שהיא בבחינת סרטן לרקמה החברתית-דמוקרטית של מדינת ישראל. תופעה של גוף שלוקח את החוק לידיים", כינה אותה רבין.

בהקלטות נוספות נשמע רבין מזהיר מהנזק העתידי של ההתנחלויות למדינת ישראל. "אני לא אומר באופן ודאי שלא נגיע לפינוי", אמר, והוסיף: "בגלל האוכלוסייה אני לא חושב שאפשר להתקיים לאורך ימים. אם לא רוצים להגיע לאפרטהייד, במיליון וחצי ערבים בתוך מדינה יהודית. אני על זה מוכן ללכת לבחירות".

עוד אמר רבין: "בפרספקטיבה היסטורית, יחשוב אדם במה מדינה ישראל עסקה ב-1976? באיזה מקום מחורבן שאין לו שום משמעות. בוויכוח מיסטי, שמיקדו סביבו את בעיית הקיום של מדינת ישראל. לא יאומן...מה זה בכלל התיישבות? איזה מאבק זה? איזה אמצעי? 'קדום' זה נאד נפוח".

רבין עם גולדה מאיר, ב-1974צילום: דניאל רוזנבלום סטארפוט

ההקלטות מופיעות בסרט "רבין במילותיו שלו", שיוקרן בקרוב במלאת 20 שנה לרצח רבין. האיש שהקליט אותן הוא דן פתיר, מזכיר העיתונות של רבין.

העובדה שרבין ראה במתנחלים "סרטן" ידועה ומוכרת. בספרו "פנקס שירות" שפורסם ב-1979, הוא כתב בין היתר: "בגוש אמונים ראיתי תופעה חמורה ביותר – סרטן בגופה של הדמוקרטיה הישראלית. נגד תפישתם הבסיסית, הנוגדת את בסיסה הדמוקרטי של ישראל, היה הכרח להיאבק מאבק אידיאי החושף את המשמעות האמיתית של עמדות הגוש ודרכי פעולתו... בשמה של הדת היהודית, כביכול, הגיעו אנשי 'גוש אמונים' לביזוי עצמי ולנקודת שפל ביהדות שכל יהודי מיושב בדעתו לא יכול אלא לגנות בשאט נפש. מעטים המקרים בתולדות היהדות, שחבורה פרועה שכזאת נוטלת לעצמה מנדט בשם שמים... הכל במסווה מאוס של אהבת ארץ ישראל, ופורצת אל הרחובות בגסות רוח להטיל אימה וטרור... התביישתי כלפי עצמנו שאנחנו יכולים להידרדר לשפל כזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ