המחלוקת במשא ומתן עם בתיה"ס הנוצריים: הזכות לשבות בעתיד

במשרד החינוך חזרו בהם מההסכמות אליהם הגיעו עד כה עם הוועד המנהל של בתי הספר הכנסייתים, כולל ההסכם על התקציב. הפגנת ענק מתוכננת מחר בתל אביב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מול ביתו של שר החינוך בנט, לפני כשבועייםצילום: דודו בכר

מחלוקת נקודתית על זכותם של בתי הספר הנוצריים לשבות מונעת את חזרתם של 33 אלף התלמידים לספסל הלימודים. במשרד החינוך הודיעו אמש (שבת) שהם חוזרים בהם מכל ההסכמות מול הוועד המנהל של בתי הספר, כולל התוספות התקציביות והקיזוז בשכרם של אנשי החינוך הנוצרי בגין ימי השביתה. הורי התלמידים מתכננים לערוך הפגנת ענק מחר בכיכר רבין בתל אביב.

אתמול בערב נפגשו נציגי הוועד המנהל של בתי הספר הכנסייתים עם הממונה על החינוך הערבי במשרד החינוך לסבב נוסף של שיחות בין הצדדים. לפי גורמים שהשתתפו בפגישה, הצדדים הגיעו להבנות בסוגיית יו"ר הוועדה המשותפת שתבחן את מערכת היחסים בין משרד החינוך לבתי הספר הנוצריים, בכך שכל יו"ר שימונה יהיה בהסכמת שני הצדדים. הסוגיה השניה שנותרה במחלוקת היא זכות השביתה, כשבמשרד החינוך ביקשו התחייבות מהוועד המנהל שלא להשבית את הלימודים עד לסוף שנת הלימודים תשע"ז, בעוד בוועד המנהל הסכימו להתחייבות כזו רק ביחס לשנת הלימודים הנוכחית - תשע"ו.

במשרד החינוך טענו כי הוועד המנהל הסכים להצעה ואף נקבעה פגישה לסיכום וחתימה על הסכם אתמול בערב אולם בוועד חזרו בהם ברגע האחרון. גרסה זו נדחית על ידי הוועד שטוען שלא היתה הסכמה על סוגיית השביתה ולא נקבע מועד לחתימה על הסכם.

בעקבות מחלקות זו פרסם משרד החינוך אתמול בערב הודעה שבה האשים את נציגי בתי הספר הכנסייתיים בחוסר אחריות, ופגיעה בציבור התלמידים וההורים ובעיקר בתלמידי התיכון שחייבים להיערך לקראת בחינות הבגרות של תשע"ו: "לנוכח סירובם של הנציגים לסיים את המשבר ועל רקע החלטתם להמשיך ולהשבית את הלימודים, יקזז המשרד את שכרם של המנהלים והמורים בגין אותם ימי שביתה. המשרד מבטל את ההסכם אשר כלל תוספות תקציביות רבות ומשמעותיות".

אמש הודיעו נציגי הורים לתלמידים על התארגנותם להפגנת ענק מחר בערב בכיכר רבין בתל אביב. ההורים מוחים על יחסם המזלזל, כהגדרתם, של משרד החינוך והממשלה בכלל בסוגיית בתי הספר הנוצריים. לדברי אחד המארגנים, גאבי אבו נסאר "ההחלטה להפגין בתל אביב היא מסר לכל הציבור בישראל שיש 33 אלף תלמידים היושבים בבית כמעט חודש ימים וכאילו לא קרה כלום". בסוף השבוע יצאו קריאות, גם ברשתות החברתיות, להוציא אוטובוסים מכל בתי הספר להפגנה מחר.

במקביל, ל"הארץ" נודע כי אתמול בשעת לילה מאוחרת היתה שיחת טלפון בין יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, לשר החינוך, נפתלי בנט. עודה האיץ בשר לסיים את המשבר ולהגיע להסכמה סביב סוגיית השביתה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ