סוף לשביתה: הלימודים בבתי הספר הנוצריים יתחדשו מחר

על פי ההסכם, לבתי הספר יועברו עשרות מיליוני שקלים באופן מיידי, ואלה לא ישבתו בהתאם לסיכום. עוד הוחלט על הקמת ועדה משותפת שתדון בתקציבים שיעביר משרד החינוך לבתי הספר הכנסייתיים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת העיתונאים של ועד בתי הספר הנוצריים, היום. מימין לשמאל: יו"ר הוועד המנהל, בישוף העדה הנוצרית לטינית ומנהל בית הספר בראמהצילום: גיל אליהו

הוועד המנהל של בתי הספר הנוצריים הודיע בצהריים (ראשון) על סיום השביתה בת שלושת השבועות, ועל חזרה ללימודים של 33 אלף תלמידים כבר מחר בבוקר. על פי ההסכם, ובהתאם להחלטת משרד האוצר, יוקצה לבתי הספר תקציב חד פעמי בהיקף של 50 מיליון שקלים באמצעות המשרד לשוויון חברתי. בנוסף, יועברו שבעה מיליון שקלים וחצי כתמריץ טיפוח עבור שנת הלימודים הנוכחית.

הוועד הודיע כי בתי הספר יפצו את התלמידים על ימי השביתה במהלך השנה. עוד הוחלט על הנחה של 25 אחוזים משכר הלימוד השנתי לכל תלמידי בתי הספר היסודיים בשנת הלימודים הנוכחית.

"אנו רואים בהסכם זה הישג ביניים נהדר לבתי ספרנו היות ולא קיבלנו רק סכום תמיכה חד פעמי אלא שהוסכם על הקמת וועדה לשינוי מצבנו המשפטי דבר שיאפשר דרך החלטת ממשלה או חקיקה פתרון למשבר לטווח ארוך", נמסר בהודעת הוועד.

במסיבת העיתונאים שקיים הוועד נכחו עשרות הורים, כמה מחו על ההסכם בטענה שאין בו הישג של ממש. ההורים תבעו מהוועד המנהל שקיפות רבה יותר וגם את שיתופם בהחלטות הנוגעות לגבייה בבתי הספר. 

תלמידים מפגינים מול משרד רה"מ בירושלים, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

ל"הארץ" נודע כי על אף המשבר אליו שנקלעו נציגי הוועד ומשרד החינוך בשיחות ביניהם אתמול בערב, המגעים בין הצדדים נמשכו גם לתוך שעות הלילה המאוחרות. הבוקר הגיעו הצדדים לסיכום.

כפי שדווח הבוקר ב"הארץ", הסוגייה האחרונה שנותרה במחלוקת היתה הזכות לשבות בעתיד. במשרד החינוך ביקשו התחייבות שלא להשבית את בתי הספר עד לסוף שנת הלימודים הבאה, תשע"ז, בעוד בתי הספר הסכימו שלא לעשות כן עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית. על פי המתווה שסוכם, בתי הספר העל-יסודיים לא ישבתו עד לסוף תשע"ז, ואילו בתי הספר היסודיים לא ישבתו עד לסוף השנה.

הצדדים סיכמו גם על הקמת ועדה משותפת שתדון ביחסים בין בתי הספר הכנסייתיים למשרד החינוך ובדרכים בהן יתוקצבו בתי הספר. לפי ההסכם, בראש הוועדה יעמוד אדם שיוסכם על שני הצדדים. הוועדה, שאמורה לסיים את פעילותה עד מארס 2016, אף תדון בתקציבים שיעביר משרד החינוך לבתי הספר בשנים הבאות. 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל שתיווכה בין מארגני השביתה למשרדי החינוך והאוצר, בירכה על סיום השביתה ואמרה כי "הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא שתלמידים יחזרו למסגרות הלימודים ולבתי הספר. סברתי מלכתחילה ואני סבורה גם כיום שלא היתה הצדקה בקיצוץ, וכי 50 מליון שקלים שיועברו על ידי המשרד לשיוויון חברתי הם התחלה מבטיחה לקראת הסכם קבע עם מוסדות הלימוד הכנסייתיים המהווים מופת ודוגמה לחינוך ברמה גבוהה, לדו קיום ולדרך ארץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ