מת הרב יורם אברג'ל, מנהיג בכיר בציבור הדתי הספרדי

הרב הקים רשת כוללים ארצית אשר מונה אלפי אנשים, וציבור גדול נהג להגיע אליו במרוצת השנים כדי לקבל ברכות וקמעות. הוא מת בגיל 58 והובא אמש למנוחות בעירו נתיבות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הובא למנוחות הרב יורם אברג'ל, מנהיג בכיר בציבור הדתי הספרדי, שמת במהלך השבת בבית החולים תל השומר בגיל 58 לאחר חודשים של מאבק במחלה. הוא נקבר אמש בעירו נתיבות. הרב אברג'ל הנהיג קהילה גדולה, ובה רשת כוללים ארצית שהחזיקה אלפי אברכים ומשפחותיהם, אך בשנתיים האחרונות לחייו שמו נקשר גם לעניינים פליליים, שמהם יצא ללא אישום, ולמחלוקות פוליטיות.

הרב יורם אברג'ל היה דמות נערצת בציבור החרדי הספרדי, וכן בחלקים של הציבור הדתי-לאומי. רבים ראו בו מנהיגם, וראו בו מקובל. הוא ייסד רשת כוללים, "רב פעלים – קול רינה" שלומדים בה מעל 2,000 אברכים בעשרות נקודות ברחבי הארץ. בחלק מהמקומות פועלים גם מוסדות חינוך בנשיאותו לילדי האברכים, ומועסקים עובדים רבים שחלקם משתייכים לקהילה ונאמנים לו. מעבר לכך, ציבור גדול הגיע אליו במרוצת השנים לקבל ברכות וקמעות.

הרב אברג'ל בבית המשפט בלוד ב-2013צילום: ניר קידר

בנובמבר 2013 הוא נעצר ונחקר בחשד שחבר לעבריין שלום דומרני כדי לאיים על דמות מרכזית אחרת בעיר, הרב יעקב איפרגן ("הרנטגן"), סביב מערכת הבחירות לראשות העיר. הוא שוחרר, והתיק נגדו נסגר מחוסר ראיות.

בשנה האחרונה, לאחר שנים רבות של הסתופפות בצלו של הרב עובדיה יוסף, הרב אברג'ל הסיר את תמיכתו מש"ס והעביר אותה למפלגת "יחד" של אלי ישי. בשל הקהילה הגדולה שמאחוריו, המהלך היה מהלומה עבור ש"ס, שציפתה כי כל הגרעין הקשה של האברכים הספרדים יתייצב לימינה. לאחר כשלון "יחד", ועם ההידרדרות האחרונה במצבו הרפואי, גם רבני ש"ס הרשמית ביקרו אותו בבית החולים, וקראו לתומכיהם להתפלל לרפואתו.

ש"ס מסרה אמש הודעת אבל, ולפיה "מרנן חברי מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס, רבנן ותלמידיהון, יו"ר התנועה הרב אריה דרעי ונציגיה, מבכים מרה את הסתלקותו בטרם עת של ראש מוסדות רב פעלים הגאון רבי יורם מיכאל אברג'ל זצ"ל בעקבות מחלה קשה. הגאון זצ"ל זכה להקים עולה של תורה בכל רחבי הארץ, בהקמת כוללי אברכים רבים, אשר היה להם למשען ולאחיסמך במסירות נפש. גדולה האבידה ומי ייתן לנו תמורתו. נשגר בזאת תנחומים לאלפי תלמידיו ושומעי לקחו וה' הטוב ירפא את שבר עמו ויאמר לצרותינו די".

ח"כ לשעבר אלי ישי מסר כי הרב אברג'ל היה "מצדיקי הדור וענקי החסד, קדוש ומקודש בכל מיני קדושות, ממקימי עולה של תורה בדורנו, מגדלור של תשובה בכל הדרום, ממנהיגי הדור". הוא ציין כי המנוח "זכה לקרבה יתרה מרבנו הגדול מרן הרב עובדיה יוסף זצוק״ל, וזכיתי לשמש כשליח מרן זצוק"ל לרב הצדיק בענייני הנהגת הדור והקמת עולה של תורה. זכיתי להסתופף בצלו, להתברך מפיו, ולפעול על פי הנהגותיו. את התמיכה והאהבה שהעניק לי אנצור כל חיי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ