חוק נהרי, המחייב תקצוב מוסדות חינוך פרטיים על ידי רשויות מקומיות, אושר לקריאה שנייה ושלישית

החוק התקבל במקור ב-2007 ותוקן בשנת 2013 לבקשת "יש עתיד", כעת הוא נחקק מחדש. נהרי: "חוק שוויוני". גלאון: "הוא יחליש את מערכת החינוך הממלכתית ויחזק את החינוך הפרטי במגזר החרדי"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת החינוך, התרבות והספורט אישרה ביום שני לקריאה שניה ושלישית את "חוק נהרי", המחייב רשויות מקומיות להשתתף בתקצוב מוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים.

מדובר בחקיקה מחדש של תיקון לחוק חינוך ממלכתי, שהתקבל במקור בשנת 2007, כשמשולם נהרי (ש"ס) היה סגן שרת החינוך. התיקון קובע כי רשות מקומית המשתתפת בתקציבי מוסדות חינוך רשמיים הפועלים בתחומה, תהיה מחויבת להשתתף בתקציביהם של מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים הפועלים בתחומה, וזאת בהתאם לשיעורים ולתנאים היחסיים שבהם תומכת המדינה במוסדות המוכרים הרשמיים. בשנת 2013 העבירה הממשלה לבקשת "יש עתיד" תיקון לחוק על פיו הרשות המקומית אינה חייבת לעשות כן. כעת יחויבו הרשויות שוב להשלים את הסכומים.

משולם נהרי בדיון על חוק נהרי בכנסת, ב-2007צילום: אייל ורשבסקי

משמעות התיקון היא שההשתתפות של הרשות המקומית תיעשה על פי קריטריונים ברורים ושוויוניים ובהתאם לקבוע ביחס להשתתפות המדינה בכל הארץ. התיקון לחוק אינו מגביל את השתתפות הרשות המקומית המבקשת מרצונה להגדיל את שיעור השתתפותה בתקציבי המוסדות מעבר לשיעור שבו היא מחויבת.

תקצוב החינוך הרשמי בישראל נעשה משני מקורות תקצוב עיקריים: תקציב המדינה והרשויות המקומיות. סעיף 11 א' הידוע בכינויו "חוק נהרי" נוסף בשנת 2007 לחוק חינוך ממלכתי ובו נקבע כי הרשות המקומית תשתתף בתקציביהם של מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים הפועלים בתחומה, בהתאם לשיעורים ולתנאים היחסיים שבהם המדינה תומכת באותם המוסדות. בשנת 2013 בוטל במסגרת חוק ההסדרים ההסדר הנ"ל, כך שהרשות המקומית לא חויבה לתקצב את המוסדות המוכרים שאינם רשמיים הפועלים בתחומה (רשאית להשתתף אך לא חייבת). השבוע הצביעו חברי הוועדה והחזירו את סעיף 11 א' לנוסחו המקורי.

נציגת משרד האוצר בדיון, נועה היימן, אמרה לוועדה כי בשנתיים האחרונות התקבלו הרבה פניות ממוסדות חינוך חרדים מוכרים שאינם רשמיים בערים חרדיות, שהתלוננו כי תקציביהם קוצצו לאחר שהחוק בוטל בשנת 2013. לדברי יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס), הוועדה החזירה למעשה את המצב לקדמותו לפני התיקון לחוק משנת 2013 בזמן ממשלת הבית היהודי, הליכוד ויש עתיד שביטלו את הסעיף המדובר.

סגן שר הרווחה משולם נהרי (ש"ס)  אמר כי "ניתנה האפשרות להחזיר עטרה ליושנה", וכי "החוק הזה הוא שוויוני מאין שאינו עושה שימוש בתקציבים ממשלתיים. כל התלמידים במוסדות הללו לומדים לימודי ליבה ולכן מי שאמר בזמנו שהתלמידים אינם לומדים ליבה טעה והטעה". גם חברי הרשימה המשותפת הצביעו בעד החוק.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "החוק יחליש את מערכת החינוך הממלכתית ויחזק את העמותות שמפעילות חינוך פרטי במגזר החרדי. החלשת החינוך הממלכתי, שיש לו ערך רב ביצירת ערכים משותפים וסולידריות חברתית, באה במקביל לשגשוג מערכות פרטיות, הממומנות מקופת המדינה, שלא מתקיים לגביהן פיקוח ראוי. מערכות שפעמים רבות מפלות תלמידים בקבלה לבית הספר. חוק נהרי נותן תמריץ לבתי ספר להתנתק ממערכת החינוך הממלכתית, להקטין את הפיקוח ולהגדיל מאוד תשלומי הורים. זה חוק שמנציח את אי השוויון במערכת החינוך, תורם להנצחת העוני במגזר החרדי ומחליש את המערכת הממלכתית שנמצאת כבר היום במשבר עמוק".

כמו כן, ועדת החינוך אישרה השבוע לקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק יום חינוך ארוך ולימודי העשרה, שדוחה שוב, הלכה למעשה, בשנתיים את החלת יום לימודים ארוך. החוק נדחה עוד משנת 1997. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי עד היום הוחל בהדרגה יישומו של החוק במוסדות החינוך ב-106 יישובים בהתאם למדדים סוציו-אקונומים ובגני ילדים ב-92 ישובים בהתאם למדדים סוציו-אקונומים. במקומות בהם הוחל יום חינוך ארוך, ימשיך להיות מונהג חוק זה והחלת יום חינוך ארוך ביישובים נוספים ובשכונות נוספות תותאם למועד החדש. עוד נכתב כי בעקבות יישום רפורמת אופק חדש נוספו שעות לימודים המאריכות את יום הלימודים. השלמת החלת חוק יום חינוך ארוך כרוכה בעלויות תקציביות רחבות היקף של למעלה משני מיליארד שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ