"באיחור של 15 שנה", יהודים וערבים הפגינו למען שותפות בוואדי ערה

כ-300 מפגינים יצרו שרשרת אנושית בצדי כביש 65 בוואדי ערה. מפגינה יהודייה: "חיינו באידיליה והתעלמנו מהבעיה המרכזית". ערבייה: "אני מפחדת ללכת לעפולה, ביטלתי קניות ברמי לוי"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בכביש 65, היום
נעה שפיגל
נעה שפיגל

"ההפגנה הזאת מאחרת ב-15 שנים. אם היו עושים את זה בשנת 2000, כששרפו פה רמזורים, הכל היה נראה אחרת", אמרה חנה מקיבוץ משמר העמק בצהריים (שישי), בעודה עומדת בצד כביש 65 שבוואדי ערה יחד עם כ-300 מפגינים ערבים ויהודים שיצרו שרשרת אנושית. המפגינים הניפו כמה שלטים, עליהם נכתב בין היתר "ערבים ויהודים מבקשים שותפות, שוויון וביטחון" ו"יהודים וערבים מסרבים לוותר על חיים משותפים", אך בעיקר נופפו לשלום לכל מכונית שעברה, ואף זכו לצפצופי תמיכה מרבים מהנהגים. בין לבין נשמעו גם כמה מפגינים שרים שירים כמו "עוד יבוא שלום עלינו" ו-Let the Sunshine In.

השרשרת האנושית חתמה שבוע, שבו עברו למעלה מאלף איש באוהל שותפות והידברות, שהוקם באזור צומת מגידו.  לדברי יניב שגיא, מנכ"ל סמינר גבעת חביבה, שיזם את הקמת האוהל, הרעיון היה לתת מענה לצורך של תושבים, שמעוניינים בחיים משותפים. "עם מסר של יהודים וערבים מסרבים לוותר על החיים המשותפים, ואל מול הפחד, השנאה והגזענות, אנחנו מציגים תקווה, אמונה ואחריות משותפת בימים של אפלה אנושית. אוהל השותפות מקרין אור לאזור ולמדינה", אמר והוסיף כי ממחר יעבור האוהל לגבעת חביבה, שם ימשיכו בקיום מעגלי שיח ובפעילויות.

ההפגנה בכביש 65, היוםצילום: רמי שלוש

חלק מהמפגינים סיפרו כיצד האלימות של הימים האחרונים השפיעה על חייהם. קבהא נג'ואה, אמנית מברטעה, סיפרה שבימים האחרונים אינה יכולה ללכת לגן שמואל בגלל המראה המוסלמי-מסורתי שלה. גם מופידה אבו בכר מסאלם סיפרה על חשש דומה. "אני לא יכולה לזוז, מרגישה שאני חשודה בכל מקום. אני מפחדת ללכת לעפולה, ביטלתי קניות ברמי לוי. כל החיים השתנו", אמרה וביקשה להוסיף מסר לראש הממשלה: "שייתן לאנשים קצת תקווה והם יפסיקו. שישים קץ לקיצוניים".   

"אנחנו לא מחינו אף פעם ברצינות נגד הכיבוש, וקיבלנו את זה כנתון", אמרה עידית מושקוביץ', גם היא מקיבוץ משמר העמק. היא נזכרה בימי "האידיליה", כשקיבוצניקים העסיקו את הערבים מהכפרים ויהודים טיילו בכל מקום. עם זאת, לדבריה, היתה התעלמות מהבעיה המרכזית. "מתי בדיוק הכל נשבר בקרבנו אני לא זוכרת, אבל זה עצוב", אמרה. לדבריה, המשפט שמלווה אותה בימים האחרונים הוא "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש". אלה הן גם המילים שהניעו אותה להגיע להפגנה.

"קשה לשבת בבית במצב הזה", אמרה נעמי שחר מקיבוץ גזית שהפגינה גם היא בואדי ערה, ונדמה שיש לא מעט ששותפים להרגשה שלה. "אם יהיה סוף לסיפור הזה, זה יהיה בזכותנו, בזכות אנשים שמראים אכפתיות ועושים משהו". ואכן, ההפגנה מצטרפת לכמה אירועים שקרו ברחבי הצפון בשבוע האחרון. בחלקם קראו המשתתפיםה לסיום הכיבוש ולשינוי המדיניות ובחלקם הסתפקו בקריאות להפסקת האלימות ובעד המשך חיי שותפות. 

ההפגנה בכביש 65, היוםצילום: רמי שלוש

הבוקר התייצבו כ-150 ערבים ויהודים למשמרת מחאה בצומת כרמיאל, ויצרו שרשרת אנושית, שמטרתה לדבריהם היתה להשמיע את הקולות השפויים בישראל. את האירוע יזמו המטה למאבק בגזענות, הפורום הגלילי לשוויון אזרחי ולמאבק בגזענות, נשים עושות שלום, שתיל וארגונים נוספים, ואל האירוע הצטרף גם חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף (נציג חד"ש ברשימה המשותפת).

אך יוזמות מקומיות התרוממו גם ללא תמיכת עמותות. כך, ביום רביעי התקיימה הפגנה ססגונית ושמחה בכפר הבדואי זרזיר, אליה הצטרפו גם מאות תושבים יהודים מעמק יזרעאל לרבות ראש המועצה האזורית אייל בצר. צפונית יותר, באזור משגב, צעדו בני נוער יהודים ובדואים בתהלוכה בין הישובים כמאנה, מכמנים וכמון בקריאה נגד האלימות ובעד שכנות טובה.

במקביל, הפגינו גם עשרות יהודים וערבים בסמוך למבנה העירייה בנצרת עילית, באירוע שהוגדר כ"משמרת שלום". הם נשאו שלטים עליהם נכתב "יהודים וערבים שומרים על שכנות טובה", ו"משלבים ידיים נגד האלימות". ענבל פרן פרח, שיזמה את ההפגנה, אמרה כי "בנצרת עילית, נצרת והאזור חיים יהודים וערבים זה לצד זה בשקט ובשכנות טובה. לא ניתן לאלימות ולקיצונים לקלקל את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ