יו"ר ועדת העבודה והרווחה: חלק מהמחאה באוכלוסייה הערבית הוא תולדה של העוני

ח"כ אלי אלאלוף אמר בדיון מיוחד לציון יום העוני כי "כמעט 50% מהאוכלוסייה הערבית סובלת מעוני ולא נעשה מספיק בעניין". ח"כ אוסמה סעדה אמר כי בין היהודים לערבים פער ממוצע של 33% בשכר

לי ירון
כתבת הרווחה של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
כתבת הרווחה של "הארץ"

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר היום (שלישי) כי "חלק מהמחאה והמרד באוכלוסייה הערבית והתופעות הקשות בשבועות האחרונים הם תולדה של העוני במגזר זה. היום כמעט 50% מהאוכלוסייה הערבית במדינה סובלת מעוני ולא נעשה מספיק בעניין".

בדיון מיוחד שהתקיים בוועדה לציון יום העוני, אמר אלאלוף כי הוא "בטוח שאם שיעור העוני בחברה הערבית היה נמוך יותר, היינו רואים פחות מהם משתתפים בהפגנות ותומכים בגל הטרור". "באופן ברור, קל יותר לגרור לקיצוניות אנשים שנמצאים במצוקה", הרחיב אלאלוף בשיחה עם "הארץ".

מנתוני דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי אחוז האוכלוסייה שהכנסתה נמוכה מקו העוני ("תחולת העוני") בחברה הערבית גבוה יותר מפי שניים מבחברה היהודית. בעוד שהעוני במשפחות ערביות עמד בשנת 2013 על 52.4%, הנתון המקביל בחברה היהודית עומד על 23.8%. האוכלוסייה הערבית מהווה 38% מסך המשפחות העניות בישראל, על אף שחלקן של משפחות אלה באוכלוסייה כולה עומד על 15%. על פי הערכות עמותת "סיכוי", הפועלת לקידום שוויון זכויות בין ערבים ליהודים, ברשויות המקומיות הערביות מתגוררים יותר מ-20% מהנזקקים במדינה.

"בין היהודים לערבים יש בממוצע פער של 33% בשכר", אמר בדיון ח"כ אוסמה סעדה (הרשימה המשותפת). "המספרים זועקים לשמים. עומק הבעיה טמון בזה שבמאה ה-21 אנחנו צריכים לציין את יום העוני. אנחנו חייבים לצמצם את האבטלה בקרב נשים ערביות ולעודד תעסוקה, זאת כדי ליצור מצב שביותר משפחות ערביות שני בני הזוג יעבדו". על פי נתוני מרכז המחקר של הכנסת, ישנו פער בין החברה היהודית לערבית בשיעור המשפחות עם מפרנס אחד. בעוד שבשנת 2012 ל-35% מהמשפחות באוכלוסייה הכללית היה מפרנס אחד, בחברה הערבית הנתון עמד על 41.7%  מהמשפחות.

אלי אלאלוף בדיון קודם של הוועדה, לפני שבועצילום: ליאור מזרחי

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) טען בדיון כי "המלחמה בעוני היא המלחמה היחידה בה אני תומך. יש להנגיש מידע בשפה הערבית. הרשויות הערביות והחרדיות לא זוכות ליחס ראוי בחלוקת תקציבים ותקנים של עובדים סוציאליים". 

בדיון הוצגו עקרונות תוכנית העבודה של משרד הרווחה לשנת 2016 ליישום מסקנות דו"ח הוועדה למלחמה בעוני. כמו כן, מחקר שנערך בביטוח הלאומי והוצג היום לראשונה, חושף באיזה שיעור יישום המלצות הוועדה למלחמה בעוני אמור לצמצם את התופעה. על פי המחקר, במידה וההמלצות המיועדות ליישום בתקציב 2016-2015 אכן יתקיימו, עד שנת 2017 תחולת העוני של משפחות צפויה לרדת ב-14%-6%. כמו כן, חומרת העוני צפויה להשתפר בעד 30%.   

לדוגמה, בעקבות הגדלת השלמת הכנסה של מקבלי קצבת זקנה שאושרה בשבוע שעבר, צפויה ירידה של 13% בתחולת העוני של מקבלי הקצבה. כך, תחולת העוני הכללית בישראל תרד בכ-2%. בנוסף, הגדלת קצבאות הילדים ותוספת מענק החיסכון צפויות לגרום לירידה של כ-9% בעוני, הפחתת המע"מ באחוז אחד תקטין את תחולת העוני בין 1.4% ל-1.7% ואת חומרתו בכ-2%.

מנכ"ל משרד הרווחה הנכנס, אליעזר יבלון, ציין כי המשרד מתכוון להקצות 100 מיליון שקלים בשנה לצורך הוצאת משפחות ממעגל העוני, בתוכנית שתטפל ב-3,020 משפחות עם ילדים ב-95 רשויות מקומיות.

הוועדה הוקמה בנובמבר 2013 על ידי שר הרווחה והשירותים החברתיים הקודם, מאיר כהן (יש עתיד). תפקיד הוועדה היה גיבוש המלצות לצמצום ממדי העוני בישראל וצמצום עומק העוני. דו"ח הוועדה הוגש לשר ביוני 2014. המלצות הוועדה כללו צעדים בתחומי פרט משפחה וקהילה, דיור, כלכלה ותעסוקה, חינוך ובריאות. "אין סיבה שישראל תהיה בין המדינות העניות ביותר בעולם המפותח ושחלק גדול מהאזרחים שלה נמצא מתחת לקו העוני במספרים מזעזעים", הוסיף ח"כ אלאלוף בדיון. "זו התמודדות אין סופית, אבל אפשר להוריד את רמת העוני במדינה".

כמו כן, משרד הרווחה הודיע היום כי הוא יוזם תוכנית שתביא להגדלת קצבת הבטחת הכנסה לאנשים עובדים. שר הרווחה חיים כץ מתכוון להגיש הצעת חוק ממשלתית בשיתוף ח"כ אלי כהן (כולנו), להפחתת שיעור הקיזוז (הדיסריגאר) שמבוצע בקצבת הבטחת הכנסה למועסקים ופוגע ברצונם לצאת לשוק העבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ