האו"ם: שני שלישים מהאנאלפבתים בעולם הם נשים

מחברת הדו"ח "נשות העולם 2015" קובעת כי דרוש יותר חינוך למבוגרים כדי להילחם באנאלפבתיות בקרב נשים. לדבריה, ללא התמקדות בבגירים אנאלפבתים - לא יושגו יעדי האו"ם לפיתוח בר קיימא

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

כמעט שני שלישים מהאנאלפבתים הבגירים בעולם הם נשים – נתח אוכלוסייה שבאופן עיקש לא השתנה ב–20 השנה האחרונות, כך נכתב בדו"ח של האו"ם המעריך את ההתקדמות לעבר שוויון מגדרי ושפורסם אתמול (שלישי). מ–781 מיליון אנאלפבתים מעל גיל 15, 496 מיליון הם נשים, כך קבעו מחברי דו"ח "נשות העולם 2015". על פי הדו"ח, בכל רחבי העולם נשים ייצגו יותר מחצי מאוכלוסיית האנאלפבתים.

אייוניקה ברווצ'ו מהיחידה לסטטיסטיקה במחלקה לכלכלה ורווחה של האו"ם, שחיברה את הדו"ח, אמרה שדרוש יותר חינוך למבוגרים כדי להילחם באנאלפבתיות בקרב נשים. הדו"ח, המתפרסם מדי חמש שנים, מסתמך על היעדים לפיתוח בר קיימא של האו"ם (SDGs) שאומצו בספטמבר. על פי יעדי הפיתוח, שוויון מגדרי והעצמת נשים חייבים להיות בחזית המאמצים ללוחמה בעוני ובאי שוויון עד 2030. דו"ח האו"ם מתמקד בנושאי חינוך, בריאות, אלימות, אוכלוסייה ומשפחה, סביבה ועוני, כוח וקבלת החלטות ותעסוקה

המאמצים לשפר את גישתן של ילדות לחינוך הואצו כחלק מתוכנית יעדי המילניום של האו"ם, והתקדמות משמעותית נעשתה בכל הנוגע להרשמה לבתי ספר יסודיים ונוכחות בשעורים. במקומות רבים הצליח האו"ם לעמוד ביעד לספק חינוך בבית ספר יסודי לכל הילדים והילדות בגיל בית ספר, אך כ–58 מיליון ילדים עדיין לא מקבלים חינוך בית ספרי, מתוכם 31 מיליון בנות. רוב הילדים שלהם אין גישה לחינוך חיים במדינות שמדרום לסהרה באפריקה. פערי אי שוויון על בסיס מגדרי גדלים בבתי ספר תיכוניים ובמוסדות להשכלה גבוהה, על אף שמספר גדל של צעירים מבקר במוסדות אלו ב–20 השנה האחרונות.

בעוד ששיעור האנאלפבתיות ירד ברחבי העולם, רוב המבוגרים שלא קיבלו חינוך כשהיו צעירים עדיין לא מקבלים את התמיכה שלה הם זקוקים בשלבים מאוחרים יותר של חייהם. בקרב בני 65 ומעלה, 30% מהנשים ו–19% מהגברים הם אנאלפבתים.

ברווצ'ו ציינה כי שיעור האנאלפבתיות בקרב האוכלוסייה הבוגרת באמריקה הלטינית ובקריביים דומה, זאת משום שבאזורים אלו לנשים רבות יש גישה לתוכניות למאבק באנאלפבתיות לבגירים. "עבור אנשים מעל גיל 40 או 50, אנחנו צריכים לחשוב יותר במנוחים של חינוך למבוגרים, כך שכשהם מגיעים לשלבים מתקדים יותר של חייהם הם יוכלו ליהנות מההזדמנויות החברתיות והכלכליות שעדיין פתוחות בפניהם".

לדברי ברווצ'ו, ניתן ללא ספק למגר את האנאלפבתיות בקרב בני פחות מ–24 עד שנת 2030. אך בהתייחסה לאוכלוסייה הבוגרת, ציינה ברווצ'ו כי אם לא יפנו תשומת לב לנושא זה "לא נעמוד ביעדי האו"ם".

אל הכתבה בגרדיאן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ