צוער הודח מקורס קצינים משום שהצדיק את רצח רבין

הצוער, תושב התנחלות בדרום הר חברון, אמר כי כבר בירי על אלטלנה "רבין עשה את הטעות שלו". קצין בכיר: "יש לנו אפס סובלנות לאמירות כאלו"

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיום קורס קצינים בבה"ד 1, יוני האחרון. למצולמים אין קשר לכתבה
עמוס הראל

צוער הודח הבוקר (שלישי) מקורס קצינים, לאחר שהצדיק את רצח ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין. ההחלטה אושרה בידי מפקד בית הספר לקצינים.

הצוער, מגדוד "נצח יהודה" של הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר, נמצא בקורס קצינים קרביים ועמד לסיים בעוד שבוע את השלב הראשון של הקורס, לפני פרק השלמת חיל הרגלים ושיבוץ כמפקד מחלקה בחטיבת האם שלו. בימים האחרונים התקיימו בבית הספר לקצינים, כמו ברוב יחידות צה"ל, טקסים לציון יום השנה ה-20 לרצח רבין.

ביציאה מאחד הטקסים בבסיס, שלשום, התפתחה שיחה בין הצוער לחבריו לפלוגה שבה אמר "את רבין אפשר היה להרוג כבר הרבה שנים קודם, כי השתתף בירי התותח שבו נרצחו יהודים על הספינה אלטלנה", בכוונתו לספינת האצ"ל במלחמת העצמאות ביוני 1948. הצוער הוסיף כי "כבר אז רבין עשה את הטעות שלו". כמה מחבריו של הצוער, שנטלו חלק בשיחה, דיווחו על השיחה למפקדיהם ועניינו של הצוער הובא בפני ועדת הערכה בראשות מפקד בית הספר לקצינים, שאישרה הבוקר את הדחתו.

קצין בכיר בצה"ל אמר ל"הארץ": "יש לנו אפס סובלנות לאמירות כאלה, בייחוד כשהן באות אחרי ימים של דיונים על רקע יום השנה לרצח. הצוער אמר את הדברים באופן שאי אפשר היה לפספס אותם. זו אמירה קיצונית ורעה. היא לא ניתנת לפרשנות אחרת. זה לא מה שצה"ל מלמד בבית הספר לקצינים". במהלך הבירור הפיקודי שהתקיים עמו, הצוער המודח לא הכחיש את הדברים שייחסו לו חבריו.

לדברי הקצין, ההחלטה להדיח את הצוער התקבלה באופן מהיר והיתה מקובלת על כל דרגי הפיקוד שטיפלו בכך. בית הספר לקצינים גם המליץ להרחיק את הצוער מתפקידי לחימה.

הצוער המודח הוא תושב התנחלות בדרום הר חברון. מפקדיו תיארו אותו כחייל מוכשר ואינטיליגנטי, אולם אמרו כי גם בשבועות קודמים בקורס צוינו היבטים מסוימים בהתנהגותו לרעה, בעיקר על רקע בעיות משמעת וחיכוכים עם מפקדים. דבריו בעניין רצח רבין הם שהביאו להחלטה להדיחו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מפקד בה"ד 1 הדיח צוער לאלתר לאחר שהתבטא באופן קיצוני וחריג אשר אינו הולם את רוח צה"ל וערכיו. הבוקר נערך בירור אשר בעקבותיו הודח הצוער באופן מיידי. בצה"ל מגלים אפס סובלנות כלפי התנהגות מסוג זה מצד חיילים ובפרט ממפקדים לעתיד. החייל לא יחזור לשרת בתפקידי לחימה בהמשך שירותו". החייל לשעבר: "לשיטתי, בדברים שנאמרו על ידי בזמן אמת לא היתה כל כוונה שתשתמע הצדקה לרצח רבין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ